R5 3600'dan R5 5600'e yükseltmeye değer mi?

Kunkka

Hectopat
Yer
Dire
Selam arkadaşlar,

Pandemi zamanı kurduğum bir sistemim var lakin epeydir uzakta olduğum için kullanamıyorum. Ama yakın zamanda sistemime kavuşacağım. Sistemde birkaç yükseltme düşünüyorum.

Sistem bilgisi: R5 3600, B450M-K 2, XPG 2x8 3200MHz, XPG S20, ASUS TUF RTX3060, FSP 600+

İşlemcimi R5 3600'dan R5 5600'e yükseltmeyi düşünüyorum lakin değer mi emin olamadım. Uzunca bir süredir donanım güncellemelerinden uzak kaldım, yeni muadilleri mevcut mu bilmiyorum. Ek olarak kule fan da almayı düşünüyorum, tavsiyelerinizi değerlendirebilirim.

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence başlangıç için oldukça güzel bir güncelleme. 3600'den sonra 5600 oldukça fark yaratır ve bir sonraki ekran kartı değişiminde muhtemelen darboğaz da yapmaz, güzel seçim.
2K'ya geçmeyi düşünüyorum, sizce yeterli olur mu? Ekran kartı da üst segment değil lakin 2K için yeter diye düşünüyorum. Kule fan yeterli olur mu yoksa sıvı soğutmaya mı geçmeliyim?

2K'ya geçmeyi düşünüyorum, sizce yeterli olur mu? Ekran kartı da üst segment değil lakin 2K için yeter diye düşünüyorum. Kule fan yeterli olur mu yoksa sıvı soğutmaya mı geçmeliyim?

Eğer render yapıp kartı ekstra zorlamayacaksanız attığım soğutucu oldukça iyi soğutacaktır. 2K için hangi kartı düşünüyorsunuz?

Eğer render yapıp kartı ekstra zorlamayacaksanız attığım soğutucu oldukça iyi soğutacaktır. 2K için hangi kartı düşünüyorsunuz?
Blender kullanmayı düşünüyorum, çift monitör. Kart olarak 3060'da kalmayı düşünüyorum.

Bütçeniz varsa 4070 Super veya 4070 Ti super geçebilirsiniz 2K için en yüksek ayarlarda çalıştırabilirsiniz. 3060 2K için en yüksek ayarlarda performans vereceğini sanmıyorum. Ayarları kısmak gerekebilir 2K da.

Bütçeniz varsa 4070 Super veya 4070 Ti super geçebilirsiniz 2K için en yüksek ayarlarda çalıştırabilirsiniz. 3060 2K için en yüksek ayarlarda performans vereceğini sanmıyorum. Ayarları kısmak gerekebilir 2K da.
Öyle bir yükseltme yapmak yerine yeni bir sistem çeksem daha mantıklı gibi. Şu aşamada sadece işlemci ve monitör yükseltmesi düşünüyorum.

İşlemci yükseltmesi iyi olur ama monitörü yükselttiğinizde 3060 2K da size istediğiniz performansı vermeyecektir o yüzden ekran kartını da yükseltmek bence faydalı 1080p olsa o kadar sorun olmazdı.

Geri
Yukarı