R5 3600'lü sistem toplama

comeon356

Hectopat
Daha fazla  
MSI B450 TOMAHAWK MAX 4133MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 DVI HDMI ATX Anakart | ITOPYA anakart bunu almayı düşünüyorum.
Team 16gb 2x8gb 3200mhz Delta Rgb Ram Siyah Tf3d416g3200hc16cdc01 - n11.com RAM bu diye düşünüyorum degiştirebilirim RGB olması şart degil.
Amd Ryzen 5 3600 3,6 Ghz (4,2 Ghz Max.) Socket Am4 100-100000031b - n11.com işlemcide bu olacak.
Elimde mevcut GTX 1070 var. Suan ileriye dogru degiştiricegim farklı öneriler varsa anakart ve RAM için önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Baştan belirteyim Ryzen 5 3600 stok soğutucu ile fazla ısınıyor. Kullanıcısı olduğum için biliyorum. Fazla yükte kullanacaksanız soğutucu almanız gerek. Oyun veya günlük kullanımda iş görüyor ama ağır yükte çok sıcak çalışır. Eğer soğutucunuz yok ise size tavsiyesm R5 3600X almak. İçindeki stok soğutucu R5 3600'e oranla kat kat daha iyi. Piyasadaki 300 TL bandındaki hava soğutucularla kapışıyor. 3600 ile 3600X arasında 300-350 TL gibi bir fiyat farkı varsa kesinlikle 3600X almanızı öneriyorum. Ben aynı hatayı yaptım siz yapmayın. Şimdi 0.2 GHz için 350 TL verilmezciler gelir, dikkate almayın. Eğer ağır yükte kullanacaksanız sırf stok soğutucu için bile o 3600X'e verilen para değer. Üstüne 0.2 GHz'de artısı olur.

RAM için bunu öneririm.
Anakart olarak sizin modeliniz gayet iyidir. 3000 serisi için de güncel BIOS ile geliyor.

Baştan belirteyim Ryzen 5 3600 stok soğutucu ile fazla ısınıyor. Kullanıcısı olduğum için biliyorum. Fazla yükte kullanacaksanız soğutucu almanız gerek. Oyun veya günlük kullanımda iş görüyor ama ağır yükte çok sıcak çalışır. Eğer soğutucunuz yok ise size tavsiyesm R5 3600X almak. İçindeki stok soğutucu R5 3600'e oranla kat kat daha iyi. Piyasadaki 300 TL bandındaki hava soğutucularla kapışıyor. 3600 ile 3600X arasında 300-350 TL gibi bir fiyat farkı varsa kesinlikle 3600X almanızı öneriyorum. Ben aynı hatayı yaptım siz yapmayın. Şimdi 0.2 GHz için 350 TL verilmezciler gelir, dikkate almayın. Eğer ağır yükte kullanacaksanız sırf stok soğutucu için bile o 3600X'e verilen para değer. Üstüne 0.2 GHz'de artısı olur.
O fiyat farkına sogutucu alsan veya bi sıvı sogutma alsam yani bahsettiginiz sıcaklık kaç dereceye çikiyor

O fiyat farkına sogutucu alsan veya bi sıvı sogutma alsam yani bahsettiginiz sıcaklık kaç dereceye çikiyor
Arctic Freezer 34 eSports DUO soğutucu ile 1.2875V 4.1 GHz hızında kullanıyorum. Prime 95 testinde maksimum 80 dereceyi gördüm. 1.325 maksimum güvenli voltaj değerine kadar bu soğutucu rahatlıkla yeter. 1.325V 4.2 GHz denediğimde stabil olmadığı için 4.1 GHz değerinde stabil en düşük voltajda çalıştırmaya karar verdim. Bu soğutucuyu 280 TL'ye almıştım. R5 3600 için aşırı overclock yapılmayacaksa gayet yeterli. Stok soğutucu ile hiçbir şekilde Prime 95 testinde bilgisayar kendine reset atmadan geçemedim 4.1 GHz'de. R5 3600X'in base clock değerleri daha fazla. Yani 3600 3.6-4.2 GHz aralığında belirtilmiş, R5 3600X 3.8-4.4 GHz ve içindeki soğutucu internette izlediğim videolara dayanarak söylüyorum 280 TL'ye alıp şuan kullandığım soğutucudan sadece 3 derece civarı daha sıcak çalıştırıyor. Kısaca eğer oyun amacıyla sistem topluyorsanız 3600 ile 3600X arasındaki fark 300 TL civarı ise kesinlikle 3600X stok soğutucusuyla yeterli gelir diye düşünüyorum. Eğer ağır yükte kullanacaksanız sürekli, 3600 + soğutucu daha mantıklı seçim gibi duruyor. Sıvı soğutmaların da kaliteli olanlarına göre bu sıcaklıklar değişir. Sıvı soğutma deneyimim olmadı ama en az 240mm radyatörlü sıvı soğutma ile tahminim, şuan benim bahsettiğim sıcaklıklardan 10 derece civarı daha serin çalıştırabilirsiniz işlemcinizi. Bu arada 3600X kullanıcısı olmadığım için sıcaklık değerlerini kullandığı stok fan ve 3600'ün içindeki stok fana göre tahminde yürüterek yeterli olacağını söyledim. Dediklerimi dikkate alırsanız kendiniz de 3600X'in sıcaklık durumlarının stok fan ile ne durumda olduğunu araştırın. 3600'ün stok soğutucusu kesinlikle yeterli değil ama onu belirteyim. Şu forumda araştırsanız bile onlarca konu çıkar R5 3600 sıcaklık ile ilgili. 3.6 GHz hızında kullanmaya ideal soğutucu koymuşlar işlemcinin yanına sırf stok soğutucu var diyebilmek için.

Youtube için kayıt yapicam oyunlarda o yüzden bu işlemciyi alicaktim kötü bi seçimmi acaba ısıda sorun olcaksa almayayım ben intel kullandım ilk defaamd deneyecegim 9600k alsam sizce dahamı mantıklı olur

9600K alsanız da soğutucu almanız gerekecek zaten. Oyunlarda 9600K'nın daha iyi olduğunu biliyorum ama kayıtta yapacaksanız heralde R5 3600 + güzel bir soğutucu daha mantıklı olur. Daha bilgili arkadaşlar da yardım ederler.

9600K alsanız da soğutucu almanız gerekecek zaten. Oyunlarda 9600K'nın daha iyi olduğunu biliyorum ama kayıtta yapacaksanız heralde R5 3600 + güzel bir soğutucu daha mantıklı olur. Daha bilgili arkadaşlar da yardım ederler.
Cooler Master Liquid ML240L RGB Led Fanlı İşlemci Sıvı Fiyatı bu sogutucuyu almayı düşünüyorum iyi olur heralde

Cooler Master Liquid ML240L RGB Led Fanlı İşlemci Sıvı Fiyatı bu sogutucuyu almayı düşünüyorum iyi olur heralde
Böyle bir soğutucu da var isterseniz. Performans olarak farkı var mı bilemiyorum ama kendim 240mm sıvı soğutucu almayı düşündüğümde ucuz diye bunda karar kılmıştım. Sanırsam RGB olmadığı için daha ucuz ama performans olarak da fark var mı bilemiyorum. Sıvı soğutucu konusunda benim bilgim iyi değil. Bütçenize göre konu açarsanız bilen arkadaşlar yardım ederler. Geçmiş konulardan da yardım alabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı