R5 3600X 85 dereceyi görüyor

M.Yzr

Kilopat
Yer
Gebze/Kocaeli
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI PRO Z690-A WiFi / i5-12600K / ASUS TUF Gaming RTX 4070 OC / Crucial Pro RAM 32 GB (2x16) / Crucial P3 Plus 1TB M.2 / Kingston NV2 500GB / Thermalright Frozen Prism 240 Black ARGB / LG Ultragear 27GR83Q-B 27 / DeepCool CH560 Mesh Digital Tempered Glass ARGB E-ATX.
Meslek
Avukat
İşlemcim 85 dereceyi görüyor Warzone oynarken. Core Temp uygulamasıyla kontrol ediyorum.
Neden böyle sıcaklık değerlerim?

Kasam: Aerocool Aero One.

Fanı yeni taktıysanız işlemci üzerine tam oturduğundan emin olun. Vidaları iyice sıkın. Tam oturmadığı zamanda ısınma sorunları olabilir. Boşu boşuna CPB yi kapatıp performanstan ödün vermeye gerek yok. Fanı bi kontrol edin.

Fanı yeni taktıysanız işlemci üzerine tam oturduğundan emin olun. Vidaları iyice sıkın. Tam oturmadığı zamanda ısınma sorunları olabilir. Boşu boşuna CPB yi kapatıp performanstan ödün vermeye gerek yok. Fanı bi kontrol edin.
Yeni taktım ama kontrol ettim baya, sağlam bir şekilde oturdu.

@M.Yzr, AMD CBS ve OC ayarlarını kontrol edebilir misin? Orada bir yerde olması lazım
overclock.jpeg
asda.jpeg

@M.Yzr, sonunda. 😅

CPB = Core Performance Boost. Bunu kapatın. Sistemi yeniden başlatın. Boştaki değerleri paylaşın. Bu sizden bir miktar güç götürecek ama öncelikli sıcaklık sorunu ortadan kalkacak.
Evet az önce fark ettim açık olduğunu. Anladığım kadarıyla sistem otomatik olarak ihtiyacı olduğunda performansı boostluyor.
Bunun açık olduğunu göz önüne alarak 85 derece normal diyebilir miyiz?
Ve voltaj değerleri de normal mi o zaman?

@M.Yzr, bu açık olduğu için o sıcaklıklar görülüyordu, evet. Voltaj değerleri ise sağladığı Ghz değerleri için aşırı fazla. Isınmanın ana kaynağı, voltaj.

Bu noktadan sonra sizi Ryzen Master-Cinebench-Prime95 testleri ile başlayan bir süreç bekliyor olacak. İşlemciniz için Boost değerindeki en doğru voltajı bulacaksınız. Soğutucu el verdiği kadar serin ve performanslı bir çalışma girdisi oluşturacaksınız.

@M.Yzr, bu açık olduğu için o sıcaklıklar görülüyordu, evet. Voltaj değerleri ise sağladığı Ghz değerleri için aşırı fazla. Isınmanın ana kaynağı, voltaj.

Bu noktadan sonra sizi Ryzen Master-Cinebench-Prime95 testleri ile başlayan bir süreç bekliyor olacak. İşlemciniz için Boost değerindeki en doğru voltajı bulacaksınız. Soğutucu el verdiği kadar serin ve performanslı bir çalışma girdisi oluşturacaksınız.
Neler yapmam gerekiyor adım adım anlatabilir misiniz?
Anladığım kadarıyla Ryzen Master-Cinebench-Prime95 bu üçüyle sırayla işimiz var. Ryzen Master zaten yüklü. Diğer ikisini de şimdi indiridim.

İşlemcim 85 dereceyi görüyor Warzone oynarken. Core temp uygulamasıyla kontrol ediyorum.
Neden böyle sıcaklık değerlerim?

Kasam: Aerocool Aero One.

Kasada doğru hava akışı yoktur, kasanın hava aldıgı yer masaya mı yaslı?

Eğer öyleyse şöyle bir örnek verebiliriz, insan ağzı kapalıyken daha zor nefes alacagına göre kasada da o durum geçerlidir. Öyle bir durum varsa parçalar yanmadan düzelt. Değerler yanlış olabilir çok ciddi bir durum olsa bilgisayar kendini kapatır ısıdan dolayı, başka uygulamalar kullan mesela Speccy ve AIDA64. Bir de bunları indirerek bak, ben kendim kullanıyorum. Test ettim iki uygulamayı ikisi de aynı değerleri gösterdi Core temp pek tanıdık değil.

Kasada doğru hava akışı yoktur, kasanın hava aldıgı yer masaya mı yaslı?

Eğer öyleyse şöyle bir örnek verebiliriz, insan ağzı kapalıyken daha zor nefes alacagına göre kasada da o durum geçerlidir. Öyle bir durum varsa parçalar yanmadan düzelt. Değerler yanlış olabilir çok ciddi bir durum olsa bilgisayar kendini kapatır ısıdan dolayı, başka uygulamalar kullan mesela Speccy ve AIDA64. Bir de bunları indirerek bak, ben kendim kullanıyorum. Test ettim iki uygulamayı ikisi de aynı değerleri gösterdi Core temp pek tanıdık değil.

MSI Afterburner ile baktım, CPU sıcaklığı şu an 82 dereceyi görüyor. Normalde 85 görüyor ama kasa fanlarını Full Speed yaptığım için 3 derece düştü.

Yeni konular

Geri
Yukarı