Çözüldü R5 3600X bilgisayarın fanları çalışmıyor Kabloları tekrar taktığımda yanık kokusu geliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

KNSRI

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. Kullanmış olduğum Aerocool Airhawk Duo marka kasamın ön taraftaki ve arka taraftaki fanlarını çalıştıramadım. Sistemi kendim evde montaj yapmak istedim. Kasayı çalıştırdığımda işlemci ve ekran kartı çalışıyordu ama kasanın fanları çalışmıyordu. Yoruldum ve ara verdim. Sonra biraz daha kurcaladım fan kablolarının yerini değiştirdim ve bilgisayarın başlat tuşuna bastım. Önce az bir ses geldi ve anakarttan kırmızı ışık gördüm bilgisayarı kapattım. Kasayı inceleyince hafif bir yanık kokusu geliyordu kablolardan birini tam bağlayamadığımı fark ettim ve bir daha ellemedim. Sistem pahalı olduğu için içimde inanılmaz bir endişe ve korku var. Yanık kokusu çok değildi ve küçük bir kablodan geliyordu.
Kasamın içinde bulunan parçalar:
ASUS TUF Gaming B550M PLUS (Wi-Fi)
Ryzen 5 3600X
FSP 700W Hydro 80+Bronze
Gigabyte RTX 2060 Super Windforce
XPG Sx 8100 512 GB
Team T-Force Vulcan TUF 3200MHz (2x8)
Yanık kokusu gelen kablo bu:

yanık kablo.jpg

Kasa içinden farklı bir fotoğraf:

kasa içi 1.jpg

Kasa içinden farklı ikinci fotoğraf:

kasa içi 2.jpg

Kasanın arka tarafından bir fotoğraf:

kasa arka 1.jpg

Kasanın arka tarafından ikinci fotoğraf:

kasa arka 2.jpg

Kullanım kılavuzunda yazanlar Anakart:

anakart.jpg

Kullanım kılavuzunda yazanlar kasanın arka tarafındaki fan sistemi:

kasa.jpg

Bilgisayarı ilk çalıştırdığımda sadece fanları çalışmıyordu. Bilgisayara Windows bile yükledim hiçbir sıkıntısı yoktu neden böyle oldu anlamadım. İşlemci ve ekran kartının fanları çalışıyordu.

Sizlere birkaç soru sormak istiyorum.

1.) Kasayı montaj yaptırabileceğim bir yer var mı? Varsa önerir misiniz? İstanbul içinde olması lazım.

2.)Anakart hasar görmüş olabilir mi?

3.)Kabloları nasıl bağlamam gerek?

Açıkçası korktuğum için bilen birilerinin yapmasını tercih ederim. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Attığınız resimlerde kasanın RGB fan kontrolcüsünü com_debug bağlantısına bağlamışsınız. Yani fan bağlantınız yanlış olmuş. Çalışmama nedeni yanlış bağlantıdan kaynaklı.
Merhaba. Yapmış olduğum hatalardan dolayı cezalıydım, yazamadım. Kusura bakmayın. Sistemi MediaMarkt'a götürdüm, çok yardımcı oldular. Sorunum çözüldü. Moderatör konuyu kapatabilir.

Geri
Yukarı