R5 3600X boşta yüksek kullanım

ahege

Hectopat
Merhaba, yaklaşık 2 ay önce toplama bir bilgisayar aldım. 2 aydır herhangi bir sorun yaşamadım. Son 1 haftadır ara ara FPS düşmesi yaşıyordum ama çok önemsemedim. Bugün oyun oynarken çok fena şekilde bir anda FPS düştü ve hala böyle devam ediyor. İşlemci boş şekilde şu an 72 derece bilgisayar ilk açıldığı zaman ile 68-69 derece ile başlıyor. İşin garip yani işlemci 70 derece olduğu zaman boş yükte %50-60 CPU kullanımı oluyor. 70 derecenin altına inerse eğer (çok zor) işlemci kullanımı %1-10 arasında değişiyor. Termal macun siparişi verdim termal macunu yenileyeceğim fakat anlamadığım nokta, termal macun ısıyı etkiliyor olabilir fakat neden işlemci kullanımını %50-60'da gezdirsin? Ayrıca GHz olarak 70 derece bile 4.1 civarı fakat verim sağlamıyor. Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

Dosya Ekleri

• 442.PNG
    442.PNG
    43 KB · Görüntüleme: 65
  • 443.PNG
    443.PNG
    35,7 KB · Görüntüleme: 60
Yeni windows kurulumu yaptım herhangi bir program indirmedim. Dediğim gibi ilk açılışta (soğuk olduğu zaman) CPU kullanımı %1-10 arasında ama ne zaman 70 dereceye ulaşsın o zaman boşta CPU kullanımı %50-60 oluyor.

Herhangi bir virüs veya mining söz konusu değil ama virüs taratıp sonuçları atacağım. Aşağıya görseli ekledim şu an dx çalışmıyor fakat yine %58 de.

Dosya Ekleri

• 12.PNG
    12.PNG
    44,6 KB · Görüntüleme: 38
Aynı konu daha önce açılmış, belki faydası dokunur.

Geri
Yukarı