R5 3600X boşta yüksek işlemci sıcaklığı

sakuraiden

Kilopat
Yer
Serez
B450M S2H anakartım, Ryzen 5 3600X işlemcim var, güç planı olarak Ryzen balanced kullanıyorum fakat işlemcimin boşta çok ısındığını düşünüyorum. 55 - 60 derecelerde hep, bazen de 65 derecelere çıkıyor. Güç planında en düşük işlemci durumunu %99'dan daha düşük bir seviyeye alsam işe yarar mı? Kasam gayet iyi hava alıyor ve odamın sıcaklığı da iyi.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (71).png
    Ekran Görüntüsü (71).png
    10,7 KB · Görüntüleme: 55
  • Ekran Görüntüsü (72).png
    Ekran Görüntüsü (72).png
    10,3 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleyen: Moderatör:
B450M S2H anakartım, Ryzen 5 3600X işlemcim var, güç planı olarak Ryzen balanced kullanıyorum fakat işlemcimin boşta çok ısındığını düşünüyorum. 55 - 60 derecelerde hep, bazen de 65 derecelere çıkıyor. Güç planında en düşük işlemci durumunu %99'dan daha düşük bir seviyeye alsam işe yarar mı? Kasam gayet iyi hava alıyor ve odamın sıcaklığı da iyi.
Bir stres testi yapar mısın? Sıcaklıkları da HWInfo’dan kontrol et:

Stres testi, Aıda 64 Extreme (stability test kısmından sadece FPU tikli bir şekilde test yap)

HWInfo, aç only sensors yap ve sıcaklıkları kontrol et. Bu kadar, bir de CPB açık mı?

CPB açık olduğu için boşta olsa bile ani frekans yükselmeleri vs. olduğu için o değerleri alıyorsun ona yapacak bir şey yok stock soğutucu yetersiz kalıyor. Sıcaklıklar kafana takılıyorsa CPB kapatabilirsin güzel bir işlemci soğutucu aldığında tekrardan açarsın. Dediğim gibi bu işlemi yaptığın takdirde boşta 30-40 arasında olur sıcaklıkların.

Önemli olan yük altındaki değerler, onlar ne düzeyde?
70-75 dereceyi geçtiğini görmedim.
Hocam stok soğutucu ile kullanıyorsanız ya soğutucuyu değiştirin ya da voltaj düşürün. CPB açıksa onu da kapatabilirsiniz.
Evet stok soğutucu fakat CPB kapatmak istemiyorum çünkü oynadığım rekabetçi oyunlarda yüksek FPS'ye ihtiyacım var.
İşlemciyi ne zaman kullanmaya başladınız? En son ne zaman macun değişti ?
Sıfırdan 2 ay önce toplandı bilgisayar.
Bir stres testi yapar mısın? Sıcaklıkları da HWInfo’dan kontrol et:

Stres testi, Aıda 64 Extreme (stability test kısmından sadece FPU tikli bir şekilde test yap)

HWInfo, aç only sensors yap ve sıcaklıkları kontrol et. Bu kadar, bir de CPB açık mı?
O testleri yapmıştım ve işlemci sıcaklığı yük altında 75 dereceyi geçmemişti, mavi ekran vs de almamıştım. Yük altında sıcaklık sorunum yok ne yazık ki boşta çok yüksek.

70-75 dereceyi geçtiğini görmedim.

Evet stok soğutucu fakat CPB kapatmak istemiyorum çünkü oynadığım rekabetçi oyunlarda yüksek FPS'ye ihtiyacım var.

Sıfırdan 2 ay önce toplandı bilgisayar.

O testleri yapmıştım ve işlemci sıcaklığı yük altında 75 dereceyi geçmemişti, mavi ekran vs de almamıştım. Yük altında sıcaklık sorunum yok ne yazık ki boşta çok yüksek.
Herhangi bir sıkıntı yok. 55-60 dereceler gayet normal, oyunda da tahmini 65 falan oluyordur. İşlemcin için anormal değil zaten güç çeken bir işlemci.

Bende de Ryzen 7 4800 h var. Oyunlarda ya da yüklendiğimde 83-84'e kadar çıkıyor üstünü görmedim hiç. Sıkıntı var mıdır? Boştaysa hep değişiyor sıcaklığı. 75-64-66 gidip geliyor. PC'yi alalı 1 hafta oldu nedeni nedir sizce.

Yeni konular

Geri
Yukarı