R5 3600X, GTX 1660 sistem oyunlarda sabit 60 FPS vermiyor

ArdaCoskun7

Femtopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Cooler Master Masterbox TD500Mesh
Cooler Master MWE 750W PSU
MSI MAG B550 Tomahawk AM4 DDR4 5100MHZ
AMD RYZEN 5 3600X 3.80GHZ
Kingston HyperX Fury 16GB 3600MHZ 1x16Gb
NVİDİA GTX 1660 SUPER Gaming X 6GB
Samsung Evo 860 Ssd 500GB
Samsung xxx Hdd 320GB
RAM
Kingston Hyperx Fury DD4 16GB 3600MHZ 17CL 1x16Gb
SSD veya HDD modeli
Samsung Evo860 500gb, Samsung 320gb Hdd
Ekran kartı
Gtx 1660 Super Gaming X
Anakart
MSI MAG B550 Tomahawk
İşlemci
Ryzen 5 3600x 3.80Ghz
Öncelikle merhaba bu benim ilk konum olduğu için bir takım yanlışlarım olabilir şimdiden özür dilerim.
MSI Afterburner uygulamasından FPS, CPU, GPU kullanımları ve sıcaklıklarını takip ediyorum. Sabit 60 FPS kullanıyorum. Sürekli bu sorunu yaşamıyorum ancak bazen ekran kartı kullanımı %50'de falan olmasına rağmen 30-40FPS'lerde gezmeye başlıyor oyunlar(RDR2, ETS 2 ve Metin2'de başıma geliyor). Dediğim gibi sürekli sabit 60 FPS'de oynuyorum ve bu canımı sıkıyor. Hatta bazen dayanılmaz seviyelere geliyor. Örneğin; CPU kullanımı %14, GPU kullanımı: %35 ama FPS 25'te oluyor. Alt Tab atıp geri gelince bazen düzeldiği oluyor bazen aynı devam ediyor. Nasıl düzgün tarif edebilirim onu da bilemiyorum internetten araştırdım pek bir şeyde çıkmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle merhaba bu benim ilk konum olduğu için bir takım yanlışlarım olabilir şimdiden özür dilerim.
MSI Afterburner uygulamasından FPS, CPU, GPU kullanımları ve sıcaklıklarını takip ediyorum. Sabit 60 FPS kullanıyorum. Sürekli bu sorunu yaşamıyorum ancak bazen ekran kartı kullanımı %50'de falan olmasına rağmen 30-40FPS'lerde gezmeye başlıyor oyunlar(RDR2, ETS 2 ve Metin2'de başıma geliyor). Dediğim gibi sürekli sabit 60 FPS'de oynuyorum ve bu canımı sıkıyor. Hatta bazen dayanılmaz seviyelere geliyor. Örneğin; CPU kullanımı %14, GPU kullanımı: %35 ama FPS 25'te oluyor. Alt Tab atıp geri gelince bazen düzeldiği oluyor bazen aynı devam ediyor. Nasıl düzgün tarif edebilirim onu da bilemiyorum internetten araştırdım pek bir şeyde çıkmadı.

Kanka RDR gibi açık dünya oyunlarında öyle bir bilgisayarda 10 FPS bile verebelir normaldir ama Metin2'yi bilmem. ETS 2 biraz normal değil gibi bilgisayar nihai mod ekle eğer performans modundaysa eğer dengeli modundaysa yine nihai mod yap. Nihai mod bilgisayarda gözükmez onu kendin eklemen lazım komut istemine yazman gerekn bir kod var onu bul internetten nihai mod ekle öyle bir bak.

Ekran kartı GPU, işlemci CPU sıcaklıkları normal midir?

Ekran kartı 60'ı geçmiyor İşlemcide 55 civarlarında

Kanka RDR gibi açık dünya oyunlarında öyle bir bilgisayarda 10 FPS bile verebelir normaldir ama Metin2'yi bilmem. ETS 2 biraz normal değil gibi bilgisayar nihai mod ekle eğer performans modundaysa eğer dengeli modundaysa yine nihai mod yap. Nihai mod bilgisayarda gözükmez onu kendin eklemen lazım komut istemine yazman gerekn bir kod var onu bul internetten nihai mod ekle öyle bir bak.

Şimdi hepsinde sabit 60FPS alıyorum V-Sync açık ancak bazı zamanlarda atıyorum GPU %45 kullanıyor ama FPS sabit 60 değil. Yani bazen 60'a sabitleyemiyor gibi. Yarın deneyeceğim bakalım sonuç verecek mi?

Ekran kartı Driver'ını DDU ile silip yükle. Oyunlarda V-Sync'i aç. Olmazsa tekrar yaz.

V-Sync her oyunda açık, diğerlerini de deneyeceğim.

Özetleyecek olursak şöyle CPU ve GPU kullanımı %99 olmamasına rağmen FPS 60'dan 30-25 FPS'ye düşüyor. CPU kullanımı her zaman normal %20'yi geçmiyor. Sadece GPU kullanımı düşüyor FPS de düşüyor

Son düzenleme:

Geri
Yukarı