R5 3600X için 900 TL soğtucu önerisi

Urchin

Hectopat
RAM
2X Kingston DDR4 8GB 3200MHz HyperX Fury
Ekran kartı
Powercolor RX6600 XT Red Devil
Anakart
Asrock B450M-HDV R4.0 Socket AM4
İşlemci
Ryzen 5 3600X
Arkadaşlar merhaba. Şu an stok soğutucu kullanmaktayım. Aslında değerler fena değil boşta 35-40 oyunlarda da ortalama olarak 70 dereceleri görüyor. 80'in üstüne çıktığını henüz görmedim. Prime 95 testinde ise 90 derecenin üstüne çıkıyor hatta 95 derecede sabit bile kalıyor. Zaten işlemciyi zorlayabileceğim maksimum eylem oyun oynamak olacaktır. Dediğim gibi değerler stok soğutucuya göre hiç fena değil ama ben daha sessiz ve daha soğuk çalışmasını istiyorum. Bütçem 800-900 arası. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Edit: Kullandığım stok soğutucunun modeli Wraith spire.

Edit 2: İşlemcinin 15 dakikalık Prime95 test değerleri ve 5 dakika sonrasında alınmış boş değerlerini görsel olarak aşağıda bulabilirsiniz.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    104,6 KB · Görüntüleme: 16
  • 2.png
    2.png
    42,2 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:

Daha ucuza SE 224 XT ve Shadow rock 3 öneririm.
AMD wraith prism RGB alabilirsiniz 450 TL
Önerileriniz için teşekkür ederim. sanırım SE 224 XT tercih edeceğim. Biraz araştırma yaptıktan sonra 900TL bütçenin bu işlemci için gereksiz demeyeyim ama fazla kaçacağını anladım.

Önerileriniz için teşekkür ederim. sanırım SE 224 XT tercih edeceğim. Biraz araştırma yaptıktan sonra 900TL bütçenin bu işlemci için gereksiz demeyeyim ama fazla kaçacağını anladım.
Gereksiz demekten çekinmeyin. Cidden gereksiz. R5 5600X için dahi SE 224 XT size rahat rahat yetecektir.

Arkadaşlar SE 224 XT satın aldım. Soğutucuyu almak isteyenler için ufak bir test yaptım. Hem Prime95 hem de Aida64 testlerini aşağıda görsellerde görebilirsiniz. Prime95 testinde işlemci 80'in üstünü görmedi maalesef ekran görüntüsünü test bittikten sonra aldım. Aida64 ise maksimum 80-81 arası gezdi. Her iki test de 10 dakika sürdü. Boştaki değerlerini de bırakıyorum. Soğutucudan aşırı memnun kaldım ancak sessiz çalıştığını en azından önceki soğutucuma oranla sessiz çalıştığını söyleyemeyeceğim. Yardımlarınız için teşekkür ederim @356280 @AMD derler @Uchiha Shisui

Not: Kullandığım termal macun Cooler Master Mastergel Maker.

Ek olarak işlemcim ve anakartımı da hesaba katarsak sizce bu soğutucuyla işlemciyi OC yapabilir miyim?

Dosya Ekleri

• Prime95.png
    Prime95.png
    49,8 KB · Görüntüleme: 17
  • aida64.png
    aida64.png
    93,8 KB · Görüntüleme: 17
  • boşta.png
    boşta.png
    46,6 KB · Görüntüleme: 24

Geri
Yukarı