R5 3600X işlemci 87 dereceye çıkıyor

Skorsky1

Centipat
Daha fazla  
Anakart
Asus Tuf 450m Pro gaming
Arkadaşlar 2-3 gündür mouse takılıyor. Ben de PC'ye reset atayım dedim ve açılırken direk BIOS ekranına attı ve işlemci ile ilgili bir uyarı verdi 87 derece gösteriyordu. Daha 1 hafta önce saatlerce Witcher 3 oynamıştım hiç sorun yoktu. Sebebi ne olabilir veya nasıl düşürebilirim?
Boost performance mode u kapattım ve değerler bu şekilde.
Stok soğutucusu ile kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Soğutucu, kasa, termal macun nedir? Voltaj 1.4v görünüyor.

Bu arada izlemeyi Ryzen Master'dan veya HWiNFO gibi bir program ile yap mümkünse.

AMD BIOS Core Performance Boost CPB kapat oto. Düşer sıcaklık.
Tabii bir işlem yapmadıysan manuel. İşlemci sökme vs.

Soğutucu, kasa, termal macun nedir? Voltaj 1.4v görünüyor.

Bu arada izlemeyi Ryzen Master'dan veya HWiNFO gibi bir program ile yap mümkünse.

Soğutucu içerisinden çıkan soğutucu. Kasa Game Booster marka 4 fanlı 3 önde 1 arkada. Macun da işlemcinin içerisinden çıkan macun. Kontrol edip tekrar atacağım.

Soğutucu içerisinden çıkan soğutucu. Kasa Game Booster marka 4 fanlı 3 önde 1 arkada. Macun da işlemcinin içerisinden çıkan macun. Kontrol edip tekrar atacağım.

CPB'yi kapattıysan eğer BIOS'tan, voltajı da elle bir şey girmek fena olmaz.

Voltajı BIOS'tan 1.25'e çek. Sonra bilgisayarı açıp Cinebench testi yap. Daha sonra AMD'nin Ryzen Master programını kullanarak voltajı 1.2'ye çek ve tekrar Cinebech testi yap. İşlemcine verdiği puan yükselirse daha da düşebilirsin. Azalırsa 1.21, 22, 23 diye artırabilirsin. Şunu belirtmemde fayda var görseldeki boştaki değer ise çok yüksek.

Edit: 1.25v ile Cinebench çökme yaşarsa veya bilgisayar kapanırsa voltajı 1.3'e yükseltip tekrar deneme yapabilirsin ama şahsen ben bunu yapmaz ve direkt iyi bir soğutucu ve termal macun siparişi verirdim.

Aynı işlemciden bende de var bu açıdan daha önce açtığım konu işine yarayabilir diye buraya bırakıyorum. R5 3600X için 900 TL soğtucu önerisi

Son düzenleme:
Onu nasıl yapacağımı bilmiyorum.

Yine BIOS'tan yapılacak.

BIOS'a girince F7 ile Advanced Mode'a girmelisin, sonrasında AI Tweaker sekmesinden ayarlayabilirsin Vcore veya Core Voltage kısmı var ise.

Bende de aynı işlemci var yük altında bile 70 görmedim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…