R5 3600X işlemci 87 dereceye çıkıyor

15 -16 aydır temizlemedim veya macun değiştirmedim bunun faydası olur mu?

Tabii ki olur, bunu ilk önce yapıp sonra sıcaklık değişimlerini gözlemleyebilirsin. Üstüne de biraz voltaj düşürürüz işlemci şeker gibi çalışır.

Yine BIOS'tan yapılacak.

BIOS'a girince F7 ile Advanced Mode'a girmelisin, sonrasında AI Tweaker sekmesinden ayarlayabilirsin Vcore veya Core Voltage kısmı var ise.
bu şekildeydi tam anlayamadım 1.100 okuyunca cpu voltajını dokunmadım ama yan tarafta cpu voltajını 1.384 gösteriyordu.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-02-23 at 22.24.23.jpeg
    WhatsApp Image 2022-02-23 at 22.24.23.jpeg
    78,2 KB · Görüntüleme: 19
@Skorsky1

Auto'da çünkü, onu manuele alıp önce 1.2v girip stres testine sok. CPB kapalıydı değil mi son kez soruyorum?

Evet kapattım Advanced'den kapatılansa.

Core Performance Boost yazıyor işte, disabled ise kapalıdır.

O zaman, CPU Voltage kısmına 1.2v girip o şekilde stres testine 20 dakika sok. Bu şekilde stabiliteye bakabiliriz, stres testi için AIDA64 veya Prime95 kullan derim.

Core Performance Boost yazıyor işte, disabled ise kapalıdır.

O zaman, CPU voltage kısmına 1.2v girip o şekilde stres testine 20 dakika sok. Bu şekilde stabiliteye bakabiliriz, stres testi için AIDA64 veya Prime95 kullan derim.

1.25000 girdim değer olarak ve arkadaşın dediği Cinebench programını indirmiştim onunla mı deneyeyım yoksa AIDA64'ü indireyim mi?

1.25000 girdim değer olarak ve arkadaşın dediği Cinebench programını indirmiştim onunla mı deneyeyım yoksa AIDA64'ü indireyim mi?

İkisi de olur, ama AIDA64 daha iyi olabilir. Prime95'te yaptığım OC'ye dayanan işlemci Cinebench'te çökme yaşadı ki Prime95 hem Cinebench hem de AIDA64'ten daha zorlayıcı bir test. :D

Termal macun ve kasa temizliğinin etkisini görebiliriz bundan sonra, bu şu an bayağı sıcak. Kapatman iyi olmuş.

Önce bu yenileme ve temizlikleri falan yap derim, o şekilde stres testinde sokalım sistemi.

Geri
Yukarı