R5 3600X + MAG CoreLiquid 240r 82 dereceyi gördü

Ryzen 5 3600X işlemci ile MSI MAG CoreLiquid 240r sıvı soğutmayı kullanıyorum. İlk kullanmaya başladığımda (yaklaşık 2 ay önce) sıcaklıklar Max 75 derece oluyordu termal macunu MX-4 ile değiştirdim fakat faydası olmadı tersine bugün Cinebench R15 test yaptığımda 82 dereceye vardı. Normalde 77-78 derece oluyordu boştayken de 50-60 arasında bazen de 40-50 arasında dolaşıyordu. Sorun ne anlamadım daha önce 2 konu açtım ama nafile. Ne yapmalıyım satıp başka bir soğutucuya geçmek mantıklı mı?
Sistemim:
MPG Gungnir 110r kasa.
B550 GAMING Edge Wi-Fi anakart
RTX 2060 Super Ventus gp OC ekran kartı (dikey)

20201102_121947.jpg

Soğutucu kasanın üstüne takılı. Sıvı soğutma borusu ekran kartının arkasından geçiyor yüklediğim fotoğraf daha öncesinde çekildi.

Ryzen 5 3600X işlemci ile MSI MAG CoreLiquid 240r sıvı soğutmayı kullanıyorum. İlk kullanmaya başladığımda (yaklaşık 2 ay önce) sıcaklıklar Max 75 derece oluyordu termal macunu MX-4 ile değiştirdim fakat faydası olmadı tersine bugün Cinebench R15 test yaptığımda 82 dereceye vardı. Normalde 77-78 derece oluyordu boştayken de 50-60 arasında bazen de 40-50 arasında dolaşıyordu. Sorun ne anlamadım daha önce 2 konu açtım ama nafile. Ne yapmalıyım satıp başka bir soğutucuya geçmek mantıklı mı?
Sistemim:
MPG Gungnir 110r kasa.
B550 GAMING Edge Wi-Fi anakart.
RTX 2060 Super Ventus gp OC ekran kartı (dikey)

Eki Görüntüle 877898

Soğutucu kasanın üstüne takılı. Sıvı soğutma borusu ekran kartının arkasından geçiyor yüklediğim fotoğraf daha öncesinde çekildi.

Bende aynı işlemciyi kullanıyorum.
Bende 240mm sıvı soğutma kullanıyorum.
1.450v da maksimum 72-75 dereceleri görüyorum.
Anormal geldi bana bu sıcaklıklar.

Soğutucu kötü ama bu kadar yüksek sıcaklıklar normal değil. Frekansı 4 yapıp voltajı 1.25v vermeyi deneyin.

Bende aynı işlemciyi kullanıyorum.
Bende 240mm sıvı soğutma kullanıyorum.
1.450v da maksimum 72-75 dereceleri görüyorum.
Anormal geldi bana bu sıcaklıklar.

Açıkçası bu voltaj işlerinden pek anlamam şimdilik idare edecegim başka çözüm yoksa.
Böyle birşey yaparsam performansı etkiler mi peki

o soğutucunun o kadar çıkması normal değil hocam
sonradan gerçekleşen bir ısınma diyorsunuz bundan önce normalmiş değerleri macun yeteri kadar sürülmemmiş olabilir mi videoda 1.30 voltta 4.2 ghz en fazla 70 dereceleri görüyor
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

O soğutucunun o kadar çıkması normal değil hocam.
Sonradan gerçekleşen bir ısınma diyorsunuz bundan önce normalmiş değerleri macun yeteri kadar sürülmemmiş olabilir mi videoda 1.30 Volt'ta 4.2 GHz en fazla 70 dereceleri görüyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlk kullanmaya başladığımda sıcaklıklar şu şekildeydi:
Boşta: 45 60 arası
Yükte Max 75 derece.
Termal macunu bir nokta halinde sürüp yaydirmistim
Termal macunu değiştirdikten sonrasında sıcaklıklar:
Bosta: 45 60 arası.
Yükte: 77 80 arası
Termal macunu X şeklinde sürüp bloğu üzerine bastırdım.
Bende işlemci hızını 4.3 ghz 1.3v yapsam nasıl olur?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı