R5 3600X RX 5700 XT darboğaz yapıyor mu?

Sistem bilgilerim.

AMD Ryzen 5 3600X 3.8 - 4.4 GHz AM4.
ASUS ROG STRIX Radeon RX 5700 XT OC 8 GB.
Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB (4x8GB) DDR4 3600MHz CL18 siyah RGB RAM.
ASUS ROG STRIX X570-E Gaming Wi-Fi II AMD AM4 DDR4 ATX anakart.
ASUS ROG STRIX lc 360 RGB sıvı soğutma.
MSI Optix MAG272CQR WQHD 27" 165Hz 1ms Curved freesync™ oyuncu monitör.
Samsung 970 EVO Plus NVMe 500GB 3500MB/s-3300MB/s M.2

Yaşadığım sorunlar.

Bu sistem ile Apex Legends, CS:GO ve League of Legends(savaş sırasında) gibi oyunlarda takılmalar yaşıyorum tüm çözünürlükleri denememe rağmen kesinlikle akıcı bir görüntü elde edemiyorum.
Monitorun FreeSync açınca ekranın sağ ve üst 4 koşelerinde flicker oluyor örneğin film izlerken gölgeler gelip gidiyor/titreme gibi.
Bazen oyundayken ekran tamamen donuyor arka planda müzik sesi duyuluyor + klavye kesinlikle çalışmıyor ve reset atmaktan başka çarem kesinlikle kalmıyor.
RAM'leri BIOS'tan D.O.C.p seçince restart sonrası siyah ekranda kalıyor ve açılmıyor BIOS pilini veya işlemciyi söküp takmam gerekiyor.

Yaptığım işlemler.

Format.
BIOS udate.

Garantiye göndersem garanti süresi çoktan geçti, tamirciye versem pek güvenmiyorum.
Şu sıralar düşünüyorum acaba şu an kullandığım Ryzen 5 3600X işlemciyi Ryzen 5 5600 ile değiştirsem aynı sorun devam eder mi? Performans artışı yaşar mıyım?
Kesinlikle overclock hiç denemedim ve daha önce parçalar tamir görmedi hepsini sıfır alıp takmıştım.

Normalde 5600 daha performanslı olur fakat yaşadığınız durum işlemci kaynaklı olmayabilir.

Sistem bilgilerim.

AMD Ryzen 5 3600X 3.8 - 4.4 GHz am4.
ASUS ROG STRIX Radeon RX 5700 XT OC 8 GB.
Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB (4x8GB) DDR4 3600MHz CL18 siyah RGB RAM.
ASUS ROG STRIX X570-E Gaming Wi-Fi II AMD AM4 DDR4 ATX anakart.
ASUS ROG STRIX lc 360 RGB sıvı soğutma.
MSI Optix MAG272CQR WQHD 27" 165Hz 1ms Curved freesync™ oyuncu monitör.
Samsung 970 EVO Plus NVMe 500GB 3500MB/s-3300MB/s M.2

Yaşadığım sorunlar.

Bu sistem ile Apex Legends, CS:GO ve League of Legends(savaş sırasında) gibi oyunlarda takılmalar yaşıyorum tüm çözünürlükleri denememe rağmen kesinlikle akıcı bir görüntü elde edemiyorum.
Monitorun FreeSync açınca ekranın sağ ve üst 4 koşelerinde flicker oluyor örneğin film izlerken gölgeler gelip gidiyor/titreme gibi.
Bazen oyundayken ekran tamamen donuyor arka planda müzik sesi duyuluyor + klavye kesinlikle çalışmıyor ve reset atmaktan başka çarem kesinlikle kalmıyor.
RAM'leri BIOS'tan D.O.C.p seçince restart sonrası siyah ekranda kalıyor ve açılmıyor BIOS pilini veya işlemciyi söküp takmam gerekiyor.

Yaptığım işlemler.

Format.
BIOS udate.

Garantiye göndersem garanti süresi çoktan geçti, tamirciye versem pek güvenmiyorum.
Şu sıralar düşünüyorum acaba şu an kullandığım Ryzen 5 3600X işlemciyi Ryzen 5 5600 ile değiştirsem aynı sorun devam eder mi? Performans artışı yaşar mıyım?
Kesinlikle overclock hiç denemedim ve daha önce parçalar tamir görmedi hepsini sıfır alıp takmıştım.

Senin sorununun darboğazla alakası yok donanımsal soruna benziyor öncelikle OC kaldır ardından temiz format dene. Son çare tamirciye ver.

Yeni konular

Geri
Yukarı