Çözüldü R5 3600X sistem yüke girince kendini resetliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Bbtq

Attopat
Daha fazla  
Öncelikle hepinize selamlar değerli abilerim, dostlarim. Bilgisayarımdaki problemi sizlerinde yardımıyla sizlere danışarak çözmek istedim.
Problemim şu bilgisayar herhangi bir oyun aciliminda reset atıyor ve mavi ekran hatası falan da almıyorum.

Kendimce denedigim çözümler:
PSU degisip denedim.
Termal macun yeniledim ve kasa temizligini yaptim.
Isı degerlerim 50C işlemci 65C ekran kartim Full yükte.

Sistem bilesenlerim:
Anakart.
ASUS B450 TUF Gaming Pro.
İşlemci.
Ryzen 3600X.
Ekran kartı.
ASUS ROG RX 580 top Edition.
RAM.
Crucial 8gbx2 3000 MHz.
PSU.
Cougar stx 700.
Deneme yaptığım PSU.
Corsair VS 550.

Cevap ve yorumlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
PSU yetersiz olma durumu olacağını sanmıyorum Cooler Master 650W Ryzen 5 5600X EVGA 3070 ile kullanıyorum kasamda sıvı soğutma + 8 ARGB fan var, senin kasadan daha fazla Watt tüketiyorum. HWiNFO64'i indir, işlemcinin ekran kartının tek bölge sıcaklığını görüyon, diğer bölge sıcaklıklarınada bak, örneğin ekran kartı belleği RX5700'lerde 108-110 ulaştığında Watt kısıp resetler kendisini, işlemcide 95-100 derecede resetler bir resetlemeden önce bir kontrol et sıcaklıkları. Sıcaklıklarla ilgili hala sorun yok ise, anakarta BIOS Update yap, eğer var ise örneğin ekran kartında güçü kıs %20 civarı oyun performansını çok etkilemez.

Hocam sorunun ekran kartı oldugu garantileşti. Görüntü alamıyordum ve baska ekran kartı takdıgımda hiçbir sıkıntı olmadıgını gözlemledim. Garantiye yollamayı düşünüyorum ekran kartını güç giris yerindeki pinlerden bir yuvası yanmıs. PSU'daki kabloda da aynı durum söz konusu. Garantiye iki parçayıdamı göndermem mi dogru olur yoksa PSU sıkıntı cıkarmaz mı?
Merhaba, aynı sorun bende de var. Bilgisayar sadece oyun oynarken kendini yeniden başlatıyor. Belirli olmayan zamanlarda kendini yeniden başlatıyor. Bazen oluyor ki, günlerle olmuyor. Tüm sıcaklıklar normal. Bilgisayarı sıfırdan kurdum. Maalesef hiçbir olay yardımcı olmadı.

Öncelikle hepinize selamlar değerli abilerim, dostlarim. Bilgisayarımdaki problemi sizlerinde yardımıyla sizlere danışarak çözmek istedim.
Problemim şu bilgisayar herhangi bir oyun aciliminda reset atıyor ve mavi ekran hatası falan da almıyorum.

Kendimce denedigim çözümler:
PSU degisip denedim.
Termal macun yeniledim ve kasa temizligini yaptim.
Isı degerlerim 50C işlemci 65C ekran kartim Full yükte.

Sistem bilesenlerim:
Anakart.
ASUS B450 TUF Gaming Pro.
İşlemci.
Ryzen 3600X.
Ekran kartı.
ASUS ROG RX 580 top Edition.
RAM.
Crucial 8gbx2 3000 MHz.
PSU.
Cougar stx 700.
Deneme yaptığım PSU.
Corsair VS 550.

Cevap ve yorumlarınız için şimdiden çok teşekkürler.
Farklı ram varsa o şekilde dene, Crucial ramlerin bazılarında uyumluluk sorunu yaratıyor. tekli 2. slota takarak bir süre takıl dediğim gibiyse Gskill tercihi yapabilirsin fiyatları uygun f/p gskill den henüz bir sorun yaşamadım. Diğer markaları kullanmadığım için bilemicem.

Farklı RAM varsa o şekilde dene, Crucial RAM'lerin bazılarında uyumluluk sorunu yaratıyor. Tekli 2. slota takarak bir süre takıl dediğim gibiyse G.Skill tercihi yapabilirsin fiyatları uygun F/P G.Skill'den henüz bir sorun yaşamadım. Diğer markaları kullanmadığım için bilemicem.

Deneyip dönüş saglıyorum.
Tek RAM'le de deneme yaptım sorun aynı şekilde devam etmekte.

Son düzenleme:
psu yetersiz olma durumu olacağını sanmıyorum cooler master 650w ryzen5 5600x evga 3070 ile kullanıyorum kasamda sıvı soğutma + 8 argb fan var, senin kasadan daha fazla watt tüketiyorum. hwinfo64 i indir, işlemcinin ekran kartının tek bölge sıcaklığını görüyon, diğer bölge sıcaklıklarınada bak, örneğin ekran kartı belleği rx5700lerde 108-110 ulaştığında watt kısıp resetler kendisini, işlemcide 95-100 derecede resetler bi resetlemeden önce bi kontrol et sıcaklıkları. sıcaklıklarla ilgili hala sorun yok ise, anakarta bios update yap, eğer var ise örneğin ekran kartında güçü kıs %20 civarı oyun performansını çok etkilemez.

PSU yetersiz olma durumu olacağını sanmıyorum Cooler Master 650W Ryzen 5 5600X EVGA 3070 ile kullanıyorum kasamda sıvı soğutma + 8 ARGB fan var, senin kasadan daha fazla Watt tüketiyorum. HWiNFO64'i indir, işlemcinin ekran kartının tek bölge sıcaklığını görüyon, diğer bölge sıcaklıklarınada bak, örneğin ekran kartı belleği RX5700'lerde 108-110 ulaştığında Watt kısıp resetler kendisini, işlemcide 95-100 derecede resetler bir resetlemeden önce bir kontrol et sıcaklıkları. Sıcaklıklarla ilgili hala sorun yok ise, anakarta BIOS Update yap, eğer var ise örneğin ekran kartında güçü kıs %20 civarı oyun performansını çok etkilemez.

Hocam sorunun ekran kartı oldugu garantileşti. Görüntü alamıyordum ve baska ekran kartı takdıgımda hiçbir sıkıntı olmadıgını gözlemledim. Garantiye yollamayı düşünüyorum ekran kartını güç giris yerindeki pinlerden bir yuvası yanmıs. PSU'daki kabloda da aynı durum söz konusu. Garantiye iki parçayıdamı göndermem mi dogru olur yoksa PSU sıkıntı cıkarmaz mı?

Çözüm
Ekran kartı pini yandı ise ekran kartı çok güç çekmiş ya da orada ki pin devresini yakmış galiba, o psu'yu tekrar kullanacaksanız o yanan 6+2 pin kablosunu kullabilirsiniz o yanan soketi kullanmayın.
İki üründede hasar varsa garantileri bitmediyse gönderin psu'da iç devrede bir hasar oluşmadıysa o kabloyu değiştirirler öbür türlü değişime uygun benim tahminim.
Ekran kartını kesinlikle gönderin o şekilde kullanınca ekran kartı kendisini korumaya aldığı için resetliyor bilgisayarınızı. normalde 20-30 waat çekerken 6 pini kullanıyorsa yüke geçince 6+2 e ihtiyaç duyuyor ve kendini korumaya alıyor.

Ekran kartı pini yandı ise ekran kartı çok güç çekmiş ya da orada ki pin devresini yakmış galiba, o PSU'yu tekrar kullanacaksanız o yanan 6+2 pin kablosunu kullabilirsiniz o yanan soketi kullanmayın.
İki üründede hasar varsa garantileri bitmediyse gönderin PSU'da iç devrede bir hasar oluşmadıysa o kabloyu değiştirirler öbür türlü değişime uygun benim tahminim.
Ekran kartını kesinlikle gönderin o şekilde kullanınca ekran kartı kendisini korumaya aldığı için resetliyor bilgisayarınızı. Normalde 20-30 waat çekerken 6 pini kullanıyorsa yüke geçince 6+2'e ihtiyaç duyuyor ve kendini korumaya alıyor.

Ekran kartının fanıda gitmişti zatende Vatan'daki çalışanlar öyle kullan ısınmasın yeter demişti.

Ekran kartının fanıda gitmişti zatende Vatan'daki çalışanlar öyle kullan ısınmasın yeter demişti.
yanan pinler hangileri acaba resim çeker misin eğer uyuyorsa sadece 6 pin takarak çalıştırmayı dene eğer sorun yoksa 6 pinden gücü çekiyorsa bir sorun yaratacağını sanmıyorumda hiç denemedim işlemci dışında eksik pin takmayı.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı