R5 3600X sistemde PUBG akıcı değil

serran

Picopat
Daha fazla  
Bilgisayarı 2 ay önce topladım. İlk başlarda böyle sorunların olduğunu bilmiyorum. Pek hatırlamıyorum, zaman geçtikçe sorunlar oluştu sanki. Kısaca konuya geçeyim, Steam PUBG'de kalabalık yerler veya kalabalık evler olsun paraşütten indiğim gibi FPS inanılmaz düşüyor ve akıcılığım bozuluyor, monitörümü 144 Hz şekilde oynuyorum. 144 FPS veriyor maksimum, mesela Erangel School atlıyorum, paraşüt açılınca ve School'a inene kadar FPS düşüyor, akıcılığım tam anlamı ile bozuluyor, indikten 1-2 dakika sonra sistem kendine geliyor. Denemediğim bir şey kalmadı. NVIDIA Denetim Masası'ndan, oyun ayarlarından, G-SYNC, çözünürlüğüm bile berbat halde oynuyorum yine de düşüyor, GeForce Experience'den optimizasyon edip oynamayı denedim, sadece ayarları yükseltti. Ekran kartı kullanımı arttı fakat sorun hala aynı devam ett). Aklımda tek bir seçenek kaldı: Monitörde sorun olduğunu düşünüyorum. Resimde gördüğünüz gibi G-SYNC uyumlu değil yazmakta. Acaba sorun ondan mı?
Oyunda VSync kapatınca FPS daha fazla veriyor, 230-250 fakat yırtılmalar oluyor, açınca ise monitör Hz'si ne ise ona sabitliyor, yağ gibi oluyor.
Optimizasyon sıkıntılı diyecekler yazmasın.
Sürekli bu durumu yaşıyorum. Kalabalık bir yere bakayım veya kimse olmasın ama kalabalık evler olsun veyahut paraşütten indiğim gibi akıcılığımın bozulması, FPS düştüğü an akıcılığım bozuluyor.

• Ekran kartım güncel.
  • SSD testinde sorun yok.
  • RAM'lar 3600'de çalışıyor.
  • Windows güncel.

• Monitör: GamepowerX20 1ms 165 Hz.
  • Ryzen 5 3600X.
  • ASUS TUF B450M PRO GAMING.
  • High Power 600W 80+ Gold performance GD aktif PFC güç kaynağı.
  • Gigabyte RTX 2060.
  • Samsung Evo 970 500GB - 3500.3200.
  • G.Skill 3600 MHz CL 18- 2x8GB.

Videoda pek bir şey belli olmuyor. :/ FPS düşünce sanki 60 Hz'de oynuyormuşum gibi bir his var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• 325.PNG
    325.PNG
    12,1 KB · Görüntüleme: 56
  • 20201218024258_1.jpg
    20201218024258_1.jpg
    83,6 KB · Görüntüleme: 50
  • 20201218024300_1.jpg
    20201218024300_1.jpg
    138,7 KB · Görüntüleme: 56
Sistemin oldukça iyi ben donanım eksikliğinden değil ancak yazılımsal olabilir diyorum. Parça parça test etmeye ve güncellemeye bağlı. Başka oyunlarda sorun yoksa PUBG kaynaklı diyebiliriz. Bu linkten MSI Afterburner kullanımına rehber :)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Sistemin oldukça iyi ben donanım eksikliğinden değil ancak yazılımsal olabilir diyorum. Parça parça test etmeye ve güncellemeye bağlı. Başka oyunlarda sorun yoksa PUBG kaynaklı diyebiliriz. Bu linkten MSI Afterburner kullanımına rehber :)
Video için teşekkürler,ben pek oyundan sanmıyorum ustam :/ Sorun tek bende var
NVIDIA denetim masasindan v-Sync'i kapat.
V-sync mi yoksa G-sync mi ? Yani düşey senkronizasyonu mu diyorsunuz ?

Bir şey dikkatimi çekti, R5 3600X işleminin 55-60 derecelerde gezmesi. Sistemin düşük performans modunda olabilir mi? Veya Core Performance Boost'u kapatmış olabilir misin? CPB'yi kapattığımda birçok oyunda bende FPS droplar yemiştim.

Bir şey dikkatimi çekti, R5 3600X işleminin 55-60 derecelerde gezmesi. Sistemin düşük performans modunda olabilir mi? Veya Core Performance Boost'u kapatmış olabilir misin? CPB'yi kapattığımda birçok oyunda bende FPS droplar yemiştim.
55-60 Derece az mı ki hocam o_O,sistemimin düşük performasnta olup olmadığını nereden anlayabilirim ? CPB ye baktım hocam AUTO da yani aktif.Kapalı değil
Oyun ayarlarini yukselterek 144FPS'den yukari cikmamasini saglayabilirseniz yirtilmalar gidebilir.
Hocam maalesef dediğinizi yaptım yırtılmalar oluşuyor :/

Geri
Yukarı