R5 3600X sistemde RAM çalışmıyor

Yer
Fethiye-Muğla
Daha fazla  
Meslek
İngilizce Öğretmeni-Kuruyemişçi
Selam arkadaşlar,

Yaklaşık 1 hafta kadar önce yeni bir sistem topladım. Bugün durduk yerde RAM'lerimden biri çalışmayı durdurdu. Bilgisayarı açtığımda anakart üzerindeki Debug LED'lerinden RAM ışığı sönmeden yanıyor ve ekrana hiçbir şekilde görüntü gelmiyordu. Technopat Sosyal'de araştırma yaptığımda konu ile ilgili aşağıdaki çözümleri denedim. Sistemim ve denediğim çözüm yöntemlerini aşağıda belirtiyorum ve RAM'leri garanti için geri göndermeden önce sizlerin de fikrini almak istiyorum.

Sistemim: (Hepsi son 5 ay içerisinde sıfır olarak farklı zamanlarda, farklı sitelerden alındı.)

Anakart: MSI B55O A PRO.
İşlemci: R5 3600X (stok sogutucu).
RAM: PNY XLR8 32 GB 3200 MHz (2x16 kit).
Ekran kartı: RX 5500XT 4 GB.
PSU: 650W Xigmatek 80 Plus.
Kasa: Xigmatek Tridentplus mesh.

Denediğim çözüm yöntemleri:

1- RAM'leri farklı slota takmak.
2- RAM'leri farklı slotlara tek tek takıp denemek.
3- BIOS'un pilini çıkartıp BIOS'u sıfırlamak.

Denediğim yöntemler sonucunda RAM'lerimden bir tanesi ile sistemin XMP 1. profilde 3200 MHz'de sorunsuz çalıştığını gördüm, diğer RAM'i tek veya kit olarak taktığımda sistemim açılmadı. Bu sorunu daha önce yaşayan varsa ya da RAM'i garantiye göndermeden deneyeceğim bir çözüm yolu varsa paylaşırsanız sevinirim.

Bu olayı sizle paylaşmak istememin yegane sebebi sıfır aldığım ve günlerdir çalışan kit RAM'lerimden birinin sebepsizce çalışmayı bırakması ve benim buna anlam veremeyip sizlerin görüşlerini almaktır.

Şimdiden teşekkürler.
Eklemeyi unutmuşum. Bios sürümüm MSI sitesindeki en güncel sürüm arkadaşlar.

Son düzenleme:
BIOS güncel ise RAM`lerde sıkıntı olabilir. Tek olarak Memtest86 ile test yapın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı