R5 3600X sistemde Twitch üzerinden açılan yayına drop giriyor

XonizaL

Hectopat
Öncelikle selamlar, 3 hafta önce ikamet ettiğim konuma VDSL altyapı desteği geldi ve hemen TurkNet VDSL başvurusunda bulundum. 1 hafta sonra VDSL'e geçiş yaptım. Twitch üzerinden yayın yapmak istiyordum ve VDSL'e geçiş yaptıktan sonra OBS ayarlarını yapıp yayın açtım fakat istikrarsız bağlantı olduğunu fark ettim. Speedtest yaptığım zaman upload hızım stabil bir şekilde ilerliyordu ve birçok site üzerinden test yaptım ve sonuç aynıydı. Fakat Twitch'te yayın açtığım zaman her dakika drop yiyorum.

İnternet hızım: 70 download, 7.5 upload.

Sistemim;
İşlemci: Ryzen 5 3600X.
Ekran kartı: GeForce 1050 Ti.
RAM: Corsair Vengeance 32 GB 3200MHz C16.
SSD: Samsung 970 EVO M.2 SSD.
Anakart: MSI B350 GAMING PRO Carbon.

Twitch bandwidth üzerinden testler gerçekleştirdim ve bana en uygun Server'a bağlanıp Twitch ınspecter üzerinden test yayını yaptım. Sonuçları resimlerde görüldüğü gibi. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.
Twitch Inspecter.png
twitch bandwidth.png

Modem üzerinde ki hat değerleri ve speedtest bu şekilde;
Hat değerleri 2.png
Screenshot_6.png

Son olarak OBS ayarlarım bu şekilde;
1.png
2.png

1xxxx.PNG

Kırmızı kutucuktaki gibi bir bölüm var. Bu değerleri yayını sonlandırma yapacağınız zamandan hemen önce kaydedin ve paylaşın.

Anahtar kare aralığı 2 yapın.
CPU ön kullanım ayarını yukarıdaki bahsettiğim değerlerde işleme ve kodlama kaynaklı hata mevcutsa veryfast seçeneğine kadar deneyerek düşürün hata oluşursa.

Sadece ağ kaynaklı hata oluşuyorsa geçmiş olsun bu duruma 2 yıldır çözüm bulamadım ben. Çoğu kişide bulamıyor sebebi ise yurtdışı çıkış portlarından kaynaklı yoğunluk ve sorundur.

Eki Görüntüle 1105756
Kırmızı kutucuktaki gibi bir bölüm var. Bu değerleri yayını sonlandırma yapacağınız zamandan hemen önce kaydedin ve paylaşın.

Anahtar kare aralığı 2 yapın.
CPU ön kullanım ayarını yukarıdaki bahsettiğim değerlerde işleme ve kodlama kaynaklı hata mevcutsa veryfast seçeneğine kadar deneyerek düşürün hata oluşursa.

Sadece ağ kaynaklı hata oluşuyorsa geçmiş olsun bu duruma 2 yıldır çözüm bulamadım ben. Çoğu kişide bulamıyor sebebi ise yurtdışı çıkış portlarından kaynaklı yoğunluk ve sorundur.
Dediğiniz ayarlar ile denedim, Twitch Inspector üzerinden test yayını açtım ve ilk 10 dakika boyunca hiç bir şey yapmadım sonra ki 10 dakika boyunca youtube üzerinden video izledim.

İstatistikler bu şekilde;
istatistik.png
twitch inspecter 2.png

Anahtar kare aralığını 2 yaptınız mı?
CPU kullanım ön ayarını ne olarak tuttunuz ?
Tuval ve çıkış çözünürlüğü 1080p olup 60 FPS ile Bicubic seçili ayarla mı devam ediyorsunuz ?

Son olarak yeniden bir Twitch Bandwidth testi yapar mısınız?
Seçtiğiniz sunucuyu belirtirseniz güzel olur.

Anahtar kare aralığını 2 yaptınız mı?
CPU kullanım ön ayarını ne olarak tuttunuz ?
Tuval ve çıkış çözünürlüğü 1080p olup 60 FPS ile Bicubic seçili ayarla mı devam ediyorsunuz ?

Son olarak yeniden bir Twitch Bandwidth testi yapar mısınız?
Seçtiğiniz sunucuyu belirtirseniz güzel olur.
Anahtar kare aralığını dediğiniz gibi 2 olarak ayarladım.
CPU kullanım önayarını "veryfast" olarak ayarladım.
Tuval çözünürlüğü 1920x1080, Çıkış çözünürlüğü 1920x1080 ve boyut azaltma filtresi Alan olarak ayarlı (Genişletilmiş, 4/6/9 örnek).

Seçtiğim sunucu Twitch Bandwidth üzerinden en çok verim aldığım sunucu yani Europe: Austria, Vienna
Yeni Twitch Bandwidth sonucu;
bandwidth 2.png

Not olarak belirteyim;
5 saniyelik bir delay kullanıyorum.
Almanya ve Polonya sunucularını hiç denemedim.
TurkNET'in duruma karşılık gönderdiği mesaj bu şekilde;
Screenshot_7.png

Son düzenleme:
Peki o zaman şöyle bir ayar dene.

Modemi öncelikle sıfırla. Sonra Turknet'e ait olan bilgilerinle kurulumu yap. Sonra Turknet'e ait DNS bilgileriyle modeme DNS kaydı gir. Sonra aynı DNS bilgilerini Windows ağ ayarlarında gir veya otomatik bırak.

TurkNet DNS var mı bilmiyorum. İlk defa böyle bir şeyi duruyorum. Türk Telekom'un var onu biliyoruz.

OBS ayarlarını tamamen sıfırla.
Sonra tekrar ayarlama yap. Yapacağın ayarlarda ise şunları uygula.

Çıkış > Çıkış modu : Gelişmiş > Kodlayıcı : x264 > Bit hızını 6000'e kadar verirsin 7,5 Mbps upload ile > CPU kullanım ön ayarı : Deneme sonucu hatasız seçimi bulmak lazım.

Video > Tuval ve çıkış çözünürlüğü : 1080 > Boyut azaltma filtresi Bicubic veya Lanczos seçilmeli, FPS konusunda seçim sana kalmış.

30 FPS için 3500 en düşük, 5000 bitrate en yüksek değerdir. 60 FPS için en düşük 4500, 6000 ideal değerdir, 8000-10000 arası en yüksek aralıktır yükleme hızı desteklediği taktirde. ( Ancak Twitch iştirak seviyesini geçmeniz lazım ve partner olmanız lazım 6000 üzeri için.

Vienna, Vinenna 2, Prague, Frankfurt, Frankfurt 2, Milan, Milan 2, Warsaw sunucularını 3 defa arka arkaya test et Bandwidth testinde. Kararlı olan en iyi sunucuyu tespit et. Gerekirse 3 değil 5 kez test et bul.

Sonra tespit sonrası yayın denemesi aç. Çıkan sonucu ve OBS hata raporlarını gösteren alanı tekrar at.

OBS'i silip tekrar sıfırdan kurulum yaptım, OBS'in önermiş olduğu ayarları değiştirdim. Ekran kartı yerine işlemciden yayını vermeye başladım. 15 dakikalık bir test gerçekleştirdim. 3 kez Twitch Bandwidth testi yaptım ve stabil sunucu olarak "Europe - Austria, Vienna" yı seçtim.

Twitch Inspector ve OBS test sonucu;
inspector.png

istatistik.png

Modem DNS ayarlarını Genişbant kısmında ki TurkNET'in internete bağlanmam için verdiği kullanıcı adı ve şifre kısmının içine yaptım. Doğru mu yaptım emin değilim ama burasından başka bir yer göremedim.
dns ayar.png

Twitch'in önermiş olduğu ayarlar bu şekillde;
Önerlien.png

Son olarak OBS ayarlarım;
Screenshot_6.png

Screenshot_7.png

Ek olarak TurkNET'in verdiği DNS leri kullanmaya başladığım zaman bağlandığım sunucu değişti ve Download hızım düştü, ayrıca pingim arttı. Kullanmaya devam etmeli miyim?
test.png

TurkNET üzerinden speedtest yaptığım zaman sonuçlar böyle;
Screenshot_8.png

Son düzenleme:
DNS işleminde abonelik bilgileri girilmez.

Örnek olarak 1.1.1.1 - 1.0.0.1 veya ikinci bir örnekte 208.67.222.222 - 208.67.220.220'dir.

Bunun gibi Turknet'in DNS adresi varsa sizinle paylaşsınlar. Sizde o bilgiyle verilecek DNS adresini gireceksiniz.

Geri
Yukarı