RTX 3060 Ti'lı sistemle yayın yaparken drop giriyor

Thearus

Hectopat
Merhaba dostlar, OBS üzerinden yayın yaparken anlamsız şekilde bazı oyunlar oynarken ( Forza 5, Tomb Raider vb.) Yayındayken droplar meydana geliyor. Bu problemi kimler yaşıyor bilmiyorum ama bir ara YouTube üzerinden ayar videosu izleyip halletmiştim. Valorant vb. FPS oyunlarında da FPS düşüşü yaşıyordum. Lakin videodan sonra bu problemlerin hepsini çözmüştüm. Yayındayken oyuna girdiğimde GPU kullanımı %100 oluyor ve sadece yayındayken droplar meydana girip almam gerekenin kat ve kat altı FPS alıyorum ve gerçekten bu çok canımı sıkmaya başladı. Video izledikten sonra FPS'lerim de normale dönmüştü. Yayınlarımda drop da yemiyordu. Ama ayarlarım bir ara sıfırlandı ve tüm ayarlarım silindi. Tekrardan videoyu izleyip yaptığımda hiçbir şeyi düzeltemedim. Ayarlarımı SS olarak koyacağım bakarsınız. + PC sistemimi de aşağıya yazıyorum (ısınma, int. vb. problemler yok)

Ekran kartı: 3060 Ti.
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz
Anakart: MSI B450M Pro-VDH Max DDR4.
RAM: XPG Spectrix D41 RGB 16 GB (2x8GB) 3200MHz CL16 DDR4.

Dosya Ekleri

• 1703973144150.png
    1703973144150.png
    52,4 KB · Görüntüleme: 37
Merhaba dostlar, OBS üzerinden yayın yaparken anlamsız şekilde bazı oyunlar oynarken ( Forza 5, Tomb Raider vb.) Yayındayken droplar meydana geliyor. Bu problemi kimler yaşıyor bilmiyorum ama bir ara YouTube üzerinden ayar videosu izleyip halletmiştim. Valorant vb. FPS oyunlarında da FPS düşüşü yaşıyordum. Lakin videodan sonra bu problemlerin hepsini çözmüştüm. Yayındayken oyuna girdiğimde GPU kullanımı %100 oluyor ve sadece yayındayken droplar meydana girip almam gerekenin kat ve kat altı FPS alıyorum ve gerçekten bu çok canımı sıkmaya başladı. Video izledikten sonra FPS'lerim de normale dönmüştü. Yayınlarımda drop da yemiyordu. Ama ayarlarım bir ara sıfırlandı ve tüm ayarlarım silindi. Tekrardan videoyu izleyip yaptığımda hiçbir şeyi düzeltemedim. Ayarlarımı SS olarak koyacağım bakarsınız. + PC sistemimi de aşağıya yazıyorum (ısınma, int. vb. problemler yok)

Ekran kartı: 3060 Ti.
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz
Anakart: MSI B450M Pro-VDH Max DDR4.
RAM: XPG Spectrix D41 RGB 16 GB (2x8GB) 3200MHz CL16 DDR4.

Hocam ilacınız bende. Öncelikle OBS güncellemenizi denetleyin son sürüm olsun. Ardından şu vereceğim ayarları kendinize geçirin. Bu ayarlar %100 denendi onaylandı daha 3-4 saat önce yayın yaptım. Platform fark etmeksizin sizi memnun edecek. Sisteminiz zaten yayın için hayli hayli yeterli. (NVIDIA HEVC'ya da H264 size bağlı HEVC biraz daha iyi sıkıştırması olan codec)
Bu ayarlar kaliteli yayın yapmanızı sağlayacak daha az pikselleşme olur. Ve işlemci önceliğinizi de normalin üstünde yapın. Sorun devam ederse de sahnelerinizi rica edeceğim.

Dosya Ekleri

• Screenshot_10.png
    Screenshot_10.png
    42,9 KB · Görüntüleme: 24
Ne yazık ki düzelmedi dostum. Oyundayken OBS üzerinden bunu gösteriyor ve droplar meydana gelerek %100 GPU diyor Int'lik bir problem diyeceğim %100 GPU yemez hadi yedi diyelim her türlü Bit'i değiştiriyorum 2500 versemde drop giriyor 6000 versemde çok garip yayın yapamıyorum insanın harbi çok canını sıkıyor + bende HEVC yok o yüzden H264 olarak yayını yapıyorum. İşlemci üzerinden yayın yaptığımda drop kalkıyor ama FPS değerlerim çok düşüyor Valorant'ta özel oyunda 900+FPS alırken 400'lere kadar düşüyor rekabetçi veya DM'lerde ise 300+FPS'den 140-180 ort. FPS almaya başlıyorum ve hiçbir işe yaramıyor. neredeyse yarı yarıya bi fps düşüşü mevcut yayında olmasam bile obs'i açtığımda fps düşüşü hemen yaşanıyor şuan streamlabs ile işlemci üzerinden yayın yapıyorum bir değişiklik yok.

Dosya Ekleri

• 1704034590930.png
    1704034590930.png
    5,7 KB · Görüntüleme: 16
  • 1704034670783.png
    1704034670783.png
    86,1 KB · Görüntüleme: 14
Ne yazık ki düzelmedi dostum. Oyundayken OBS üzerinden bunu gösteriyor ve droplar meydana gelerek %100 GPU diyor ınt'lik bir problem diyeceğim %100 GPU yemez hadi yedi diyelim her türlü Bit'i değiştiriyorum 2500 versemde drop giriyor 6000 versemde çok garip yayın yapamıyorum insanın harbi çok canını sıkıyor + bende HEVC yok o yüzden H264 olarak yayını yapıyorum. İşlemci üzerinden yayın yaptığımda drop kalkıyor ama FPS değerlerim çok düşüyor Valorant'ta özel oyunda 900+FPS alırken 400'lere kadar düşüyor rekabetçi veya DM'lerde ise 300+FPS'den 140-180 ort. FPS almaya başlıyorum ve hiçbir işe yaramıyor. Neredeyse yarı yarıya bir FPS düşüşü mevcut yayında olmasam bile OBS'i açtığımda FPS düşüşü hemen yaşanıyor şu an Streamlabs ile işlemci üzerinden yayın yapıyorum bir değişiklik yok.

Hocam cidden çok garip bir durum. Elinizde yayın için deli bir kart var. Ama bu kodlama aşırı yüklendi hatası ya ayarlar aşırı yüksek ise çıkar ya da kart güçsüz ise. Ayarlar iyi ekran kartınız zaten güçlü. Ben sorunun driver kısmında olduğunu düşünüyorum. Önceden bir şeyler yanlış kurulmuş belli. İsterseniz ekran kartı Driver'larını Full bir temizleyin sonra sıfırdan kart almış gibi tekrar kurun. Sizin için uygunsa buna bir bakın. Sonra sizin için 1-2 yöntem daha söyleyeceğim.

Geri
Yukarı