R5 3600X Sisteme 800-900₺ anakart önerisi

Isınma sorunlarıyla uğraşmak istemiyorum açıkçası bildiğim kadarıyla 3600'de ısınma genel bir sorun. Düzeltmenin bir yolu varsa 3600'e yönelebilirim.
Dostum sana kim böyle anlatıyor bilmiyorum ama çoook büyük yanlış anlaşılma var ortada.
Bu bir "sorun" değil, fazla ısınıyor evet, ama throttle olacak kadar ısınıyor mu? Hayır hiç de bile :D.
Kendim de kullanıyorum stok soğutucuyla.
Soğutucuyu sistemi topladıktan sonra da değiştirirsin, Eyvallah, ama anakartı değiştiremezsin.
Ryzen 5 3600 al, anakartı yükselt, ileride soğutucu alırsın.
Eğer yeterince hava alan bir kasan varsa aşırı fazla sorun olmaz, illaki dersen sıcaklık düşük olsun, gider Core Performance Boost kapatırsın, her şeyin bir çaresi var, dünyanın sonu değil.
Ryzen 5 3600X alacaksın, içerisindeki soğutucu çok iyiymiş gibi, hiç de bile :D.
Ayrıca Ryzen 5 3600'ün 2020 model dediğimiz yeni silikonlu modelleri var, Ryzen 5 3600XT gibi silikon kalitesi denk gelebiliyor, eğer ondan denk gelirse 1.1 V gibi düşük voltajlar ile 4.2-4.3 GHz falan görebilirsin, bu mesela Ryzen 5 3600X'lerde yok benim bildiğim kadarıyla.
O yüzden Ryzen 5 3600 al, anakartı yükselt, adam gibi bir anakart al.

Dostum sana kim böyle anlatıyor bilmiyorum ama çok büyük yanlış anlaşılma var ortada.
Bu bir "sorun" değil, fazla ısınıyor evet, ama throttle olacak kadar ısınıyor mu? Hayır hiç de bile :D.
Kendim de kullanıyorum stok soğutucuyla.
Soğutucuyu sistemi topladıktan sonra da değiştirirsin, eyvallah, ama anakartı değiştiremezsin.
Ryzen 5 3600 al, anakartı yükselt, ileride soğutucu alırsın.
Eğer yeterince hava alan bir kasan varsa aşırı fazla sorun olmaz, illaki dersen sıcaklık düşük olsun, gider Core performance Boost kapatırsın, her şeyin bir çaresi var, dünyanın sonu değil.
Ryzen 5 3600X alacaksın, içerisindeki soğutucu çok iyiymiş gibi, hiç de bile :D.
Ayrıca Ryzen 5 3600'ün 2020 model dediğimiz yeni silikonlu modelleri var, Ryzen 5 3600XT gibi silikon kalitesi denk gelebiliyor, eğer ondan denk gelirse 1.1 v gibi düşük voltajlar ile 4.2-4.3 GHz falan görebilirsin, bu mesela Ryzen 5 3600X'lerde yok benim bildiğim kadarıyla.
O yüzden Ryzen 5 3600 al, anakartı yükselt, adam gibi bir anakart al.

3600 için asıl sıkıntı anakartın fazla voltaj vermesi oluyor. Manual olarak voltaj ayarladiginiz zaman sıkıntı düzelecektir.

Voltaj düşürürsem garantide bir sıkıntı yaşar mıyım?

Yok, hayır, sorun yaşamazsın.
Voltajla uğraşmak istemiyorum dersen direkt Core performance Boost kapatabilirsin.

Voltajla uğraşabilirim, yeter ki sonunda iyi bir sonuca ulaşabileyim. Bununla uğraştığımda boşta 35 derece civarı oyundayken 60-70 derece gibi bir sonuca ulaşabilir miyim?

Sanırım 3600 alacağım, 1100₺ için bir anakart tavsiyesi verir misiniz?

Voltajla uğraşabilirim, yeter ki sonunda iyi bir sonuca ulaşabileyim. Bununla uğraştığımda boşta 35 derece civarı oyundayken 60-70 derece gibi bir sonuca ulaşabilir miyim?
60-70 derece olacağını pek sanmıyorum, ama o kadar fazlasına takılma.
Ben 90 derece bile görebiliyorum AIDA64 stres testinde, sıcak ama zararı yok yine :D.
Kafana takılmasın şimdilik, anakart daha önemli.
Sanırım 3600 alacağım, 1100₺ için bir anakart tavsiyesi verir misiniz?
B550M PRO-VDH WIFI bak, eğer alabilecek durumdaysan MAG B550M BAZOOKA güzel gider.

60-70 derece olacağını pek sanmıyorum, ama o kadar fazlasına takılma.
Ben 90 derece bile görebiliyorum AIDA64 stres testinde, sıcak ama zararı yok yine :D.
Kafana takılmasın şimdilik, anakart daha önemli.

B550M PRO-VDH Wi-Fi bak, eğer alabilecek durumdaysan Mag B550M Bazooka güzel gider.

Bazooka anakartını alabilirim, bu fiyata daha iyisi yok sanırım. Birkaç sorum daha olacak izninizle, çok vaktinizi aldım kusura bakmayın. Örneğin Valorant gibi bir oyunda kaç derecede seyreder, ortalama bir sayı verir misiniz? SSD anakarta takılıyor sanırım, Samsung Evo 500GB SSD ve bir adet NVMe SSD kullanabilir miyim?

Örneğin Valorant gibi bir oyunda kaç derecede seyreder, ortalama bir sayı verir misiniz?
60-80 derece olur tahminimce.
SSD anakarta takılıyor sanırım, Samsung Evo 500GB SSD ve bir adet NVMe SSD kullanabilir miyim?
O anakartta 2 tane M.2 slotu var, ikisi de NVMe destekliyor, ilk slot PCIe 4.0 hızında hatta.
Takarsın, tam hız da alırsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı