R5 3600X ve 1050 Ti sistemde yüksek FPS akıcı değil

NonStopRocKeR

Hectopat
1.5 yıldır cozulmek nedir bilmeyen arizam ile tekrar sansimi denemek adina, belki bir mucize olur diye konuyu tekrar cozum bulmak için aciyorum.

Arıza;
Bilgisayardaki tum parcalarin isi degerlerinden tutun, performansina kadar her biri cok guzel ve cok uyumlu calismakta. Bir oyunu actiginizda tum degerler normal. Hatta ustunde ama FPS'in yuksek ve her şeyin normal olmasina ragmen kasma ve slowmotion ( 0.02 saliselik) tarzinda akici olmama sorunu var. Forumlarda internette her yerde arastirdim 1.5 yıldır cozemedim. Ve hala halihazirda cozemeyenler de var.

Yapilan islemler;

Intel DDR3 bir sistemde basladi, 6-7 ay bu sistem uzerinde bir takim akla gelen hameleleri yaparak duzeltmeye calistim olmadi. Yeni monitör aldim olmadi. DDR3 olarak tum parcalari degistirdim olmadi.

Sonra kafam atti dedim DDR4 Ryzen toplayayim, Ryzen 5 3600X'li 1050 Ti'li bir Full sistem topladim. Her bir parcasi sifir, yine duzelmedi ve sorun devam etti. Sonra gozum dondu 15-20 bin TL'lik PC parcalarindan 2'er 3'er tane aldim. Her bir parcasindan. Ve bunlar 2'li kombinasyon 3'lu kombinasyonlar (bunlarin icinde RTX ekran kartlari, GTX ekran kartlari da mevcut). Yine olmadi. Cok sinirlendim. Sonra aldigim tum parcalarinda, DDR4'unde bulundugu yeni sistemi sattim. Dedim kullanmiyorum ama zor aliskanliktan vazgecmek. Sonra 2 ay sonra 17 bin TL tutan monitör de dahil her bir parcasini sifirdan toplamaya karar verdim zar zor. Topladim. Hali hazirdaki sistem şu an bu.

B550 GAMING Plus MSI.
MSI kasa RGB MAG serisi.
1050 Ti Gaming vers.
Ryzen 7 2700X.
DDR4 32 GB RAM 3.000MHz.
M.2 SSD XPG.
3 TB HDD.
750W PSU Sharkoon.
27 inc 1 ms 165Hz MSI monitör.
272C Optix serisi.

İnternet hiz 100.MB
CAT6 kablo Full tesisat.
Tum driverler yuklu monitörun MSI sistesindekiler de dahil.
Şu an da her bir parcasina kadar sifir ve hala sorun devam ediyor. :)

Lutfen konuya bilgi sahibi olmayan ezberci; V-Sync acik mi, oyle denedin mi, iste kablo DP mi HDMI mi? Diye sorular sormayin. Onerilerde bulunmayin. Konuda detayli aciklamalar mevcut. Tum degerlerlerin bize yansimasi normal ama bir sorun var.

Teşekkürler sabriniz ve anlayisiniz için.

Hocam, yeni fark ettim o işlemciye o ekran kartı olur mu hiç? Darboğaz yapıyor şu an işlemci ve ekran kartı arasında uyuşmazlık var. Ekran kartınız çok zayıf kalıyor sistemi yanlış kurmuşsunuz.
Bu olay monitörle ilgili bile olabilir kimi durumlarda sistem çok kötü kurulmuş cidden.

PSU'nuz kaç watt?

Alman markası Cougar 700W 80 Pluss Buda Sıfır
PSU nuzu belirtin.

Alman markası Cougar 700W 80 Pluss Buda Sıfır
Hocam, yeni fark ettim o işlemciye o ekran kartı olur mu hiç? Darboğaz yapıyor şu an işlemci ve ekran kartı arasında uyuşmazlık var. Ekran kartınız çok zayıf kalıyor sistemi yanlış kurmuşsunuz.
Bu olay monitörle ilgili bile olabilir kimi durumlarda sistem çok kötü kurulmuş cidden.

Evet ben baya araştırdım. Sordum soruşturdum. Darboğazın tamamen etkin olabilmesi için, işlemcinin düşük ekran kartının güclü olması gerekiyormuş. Hatta bu konu ile alakalı ben forumumuza konu bile açtım. Ve çoğunluk ise darboğaz yapmaz dedi. Ve ben bu sorun ile yaklaşık 4 aydır uğraşıyorum.

Ayrıca darboğaz olmadıgını acıklamak için ise bir önceki sistemde ddr3 anakart ve 3570K vardı GTX 1050 (Ti Değil) onda da darboğaz diyorlardı sordum soruşturdum olmaz dediler. yani bu olayı tüm pc'ciler cözemedi. bende cözemedim ve ne yapacağım bilmiyorum.

Ayrıca Monitörde yeni 144Mz 24" monitör. ( eski monidede yapıyordu bunu )

Geri
Yukarı