R5 3600X ve 1660 Super sistemde %0 GPU kullanımı

MuharremBilkay

Centipat
ASUS Dual 1660 Super ekran kartını kullanıyorum ve bazı oyunlarda ekran kartı kullanım oranı 0'a düşüyor ya da 1-3 arası gidip geliyor. Bu da FPS'i düşürüyor. Güncel yazılımları kullanıyorum. Arkadaşım 1050 Ti kullanıyor ve onunda aynı sorunu var.
Sistemim:
1660 Super.
Ryzen 5 3600X.
16 GB 300 MHz RAM.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    804,8 KB · Görüntüleme: 74
Güç seçeneklerinden yüksek performans seçili mi?
Denetim masasına girin, sağ üstte arama çubuğuna güç seçenekleri yazıp ilk seçeneğe girin.

Oynadığınız oyunun ayarlarını yapabildiğiniz kadar yükseğe çekin. Bakalım o zaman % kaç kullanımı olacak. Aynı kalırsa arkadaşın da dediği gibi DDU ile bilgisayarınız güvenli modda iken sürücülerinizi silip tekrar kurmayı deneyebilirsiniz.

Dediklerinizi yaptım DDU ile driverları sildim ve tekrar yükledim. Denetim masasından yüksek performansa çektim oyun içi %97 ile %100 arası dolaşıyor ama ESC basınca map menüsünde tekrar ekran kartı kullanımı düşüyor ve çok donuyor. Resimleri bırakıyorum sistem durumuna bakabilirsiniz.
Oynadığınız oyunun ayarlarını yapabildiğiniz kadar yükseğe çekin. Bakalım o zaman % kaç kullanımı olacak. Aynı kalırsa arkadaşın da dediği gibi DDU ile bilgisayarınız güvenli modda iken sürücülerinizi silip tekrar kurmayı deneyebilirsiniz.

Valorant'da Ultra ayarlarda oynuyorum ve kasma falan yok GTA'da çok sıkıntı çıkartıyor.
Bence kullandığınız yazılım ekran kartıyla iletişim kuramıyor. MSI Afterburner ile dener misiniz?

NZXT yazılımını kullanıyordum ve dediğiniz gibi ekran kartı kullanımını doğru göstermiyor Afterburner ile denedim fakat yine FPS düşüklüğü yaşıyorum.
Sizce format atsam düzelir mi sistemi yeni topladım sıkıntı çıkarmasına üzülüyorum.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    562,8 KB · Görüntüleme: 31
  • Adsız1.png
    Adsız1.png
    808,7 KB · Görüntüleme: 33
  • Adsız2.png
    Adsız2.png
    912,7 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleme:
GTA ile alakalı bir şey olabilir. VSYNC ayarını kontrol edin. Kapalıysa açın veya açıksa kapatın. Bir de öyle deneyin bakalım ne olacak. Ben menüde kasma sorununu VSYNC'yi açarak çözmüştüm.

Yeni konular

Geri
Yukarı