R5 3600X ve B450 Tomahawk MAX tabanlı sistem

Kastanbolu

Kilopat
Ben yeni bir sistem topladım lakin iyi mi toplamışım kötü mü etmişim sizin düşüncelerinizi merak ediyorum. Parçalarım:
  • Anakart: MSI B450 Tomahawk MAX
  • İşlemci; R5 3600X
  • RAM: 3000MHz 2x8 16 GB Corsair Vengeance
  • Disk: 240GB SSD
  • Kasa: Aerecol One Eclipse
  • PSU: 600W SilverStone 80+Plus
Ekran kartı eksik bir tek, onu da RX 590 alacağım. Sistemim konusunda ne düşünüyorsunuz? Parçalar nasıl, uyumlu mu? Merak ediyorum yorumlarınızı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyumlu ve güzel bir sistem. Ekran kartı olarak yeni gelecek olan RX5600 XT beklemenizi tavsiye ederim.
Ne kadar bütçe ayarında olur? Şu an bir ekran kartım eksik, onu da 2-3 aya alacağım. RX 460 ile idare edeceğim kısa bir süre.
Ekran kartı olarak NVIDIA tercih et bence. Yoksa RX5600XT'yi bekle. Onun dışında SSD markasını belirtmemişsin fakat sorunlu bir seri değilse kasa güzel olmuş.
Kasayı en başta beğenmedim görüntü olarak ama şimdi çok tatlı gelmeye başladı, geleceğe yatırımlı bir kasa mı?

Anakart tarafında en üst seviye B450'lerden birini almışsınız, 3000 ve yükseltme için harika seçim. İşlemci tarafında 3600X gayet iyi, OC düşünürseniz all core'da yüksek frekanslar elde edersiniz. PBO ile de gayet iyi frekanslar alır aslında. RAM tarafında standart, F/P bellekler seçmişsiniz, hazır o anakart varken ve Ryzen 3000 için frekans yüksekliği ve gecikme düşüklüğü önemliyken OC denemenizi öneririm. Ekstra performans göz çıkarmaz, hele ki hiçbir zararı yokken. SSD markasını yazmamışsınız, belirtmeniz değerlendirme için iyi olacaktır. Kasa hava akışı açısından gayet iyi. PSU da SilverStone tarafından ve gerek bileşen kalitesi gerek koruma sertifikaları olsun gayet iyi. Ekran kartı için yeni ekran kartlarını bekleyebilirsin. Eğer bekleyemem dersen 5500 XT olabilir 590 yerine. 590'ın 175W TDP'si varken 5500 XT'nin sadece 130W. Performans/Watt konusunda 5500 XT daha başarılı.

Kaliteli fanlar ile hava sirkülasyonu güzel olur. Yani; evet. Fiyat olarak tahminimce 1800-2100 TL arasında çıkar. RX590'dan pahalı fakat GTX1660 Super/Ti ile rakip.

Anakart tarafında en üst seviye B450'lerden birini almışsınız, 3000 ve yükseltme için harika seçim. İşlemci tarafında 3600X gayet iyi, OC düşünürseniz all core'da yüksek frekanslar elde edersiniz. PBO ile de gayet iyi frekanslar alır aslında. RAM tarafında standart, F/P bellekler seçmişsiniz, hazır o anakart varken ve Ryzen 3000 için frekans yüksekliği ve gecikme düşüklüğü önemliyken OC denemenizi öneririm. Ekstra performans göz çıkarmaz, hele ki hiçbir zararı yokken. SSD markasını yazmamışsınız, belirtmeniz değerlendirme için iyi olacaktır. Kasa hava akışı açısından gayet iyi. PSU da SilverStone tarafından ve gerek bileşen kalitesi gerek koruma sertifikaları olsun gayet iyi. Ekran kartı için yeni ekran kartlarını bekleyebilirsin. Eğer bekleyemem dersen 5500 XT olabilir 590 yerine. 590'ın 175W TDP'si varken 5500 XT'nin sadece 130W. Performans/Watt konusunda 5500 XT daha başarılı.
Öncelikle SSD SanDisk'in, evet ekran kartını direkt almam mümkün değil, 2-3 ay sonra alabilirim. Bahsettiğiniz ekran kartları bu zaman diliminde çıkar değil mi ve ortalama fiyatları ne kadar olur? RX 590'a benzer fiyatta olması lazım, çünkü 1500'den fazla bütçem olamayacak gibi.

@Kastanbolu SanDisk'in de içerisinde birçok modeli var, genel olarak yorum yapacak olursam fena değil marka. İş görür yani. 5600 XT 1900-2100 TL arası olur, en iyisi 5500 XT alın. Fiyatı aşağıda:

2-3 ay sonra fazla değişime uğrayacağını sanmıyorum.
Bu ekran kartını sevdim, ama monitörüm eski bir monitör DVI ve VGA girişi mevcut bu ekran kartında DVI girişi yok napacağım?

Dönüştürücü kullanabilirsin. Lakin 4G versiyonunu almanı önermem. Günümüz oyunları 5GB üstüne çıkmaya başladı. Onun dışında rekabetçi oyunlar (CS:GO, Apex v.s) oynuyorsan 144Hz monitör şart sana :) .

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı