R5 3600X ve RTX 3070 ile Valorant'ta düşük FPS

Abdullah Albay

Centipat
RTX 3070 ekran kartı ve Ryzen 5 3600X işlemciye sahibim. Önceden 250-350 arası FPS alırken şimdi 150-220 arası zor FPS alıyorum. Tırmanış oynuyorum genelde. Orada 80 FPS'lere kadar düşüyor. Ortalama 110-160 arası gidiyor bu modda da. İşlemcinin darboğaz yaptığını biliyorum. Ancak ne olursa olsun bence FPS'ler çok düşük. Sizce sorun var mıdır ya da normal mi?
Not: 1080p monitör en yüksek ayarlar oynuyorum. İşlemci ve ekran kartı sıcaklık değerleri normal.

Ayarları en düşüğe çekip oynamani tavsiye ederim. O değerler full ayarlar için çok bile. Çözünürlük hariç ayarlari düşür farkı gör.Ama kalite tutkunuysan materyal kalitesini yüksek kullababilirsin. 10-20FPS düşer.

Artı -1 Eksi
Ayarları en düşüğe çekip oynamani tavsiye ederim. O değerler full ayarlar için çok bile. Çözünürlük hariç ayarlari düşür farkı gör.Ama kalite tutkunuysan materyal kalitesini yüksek kullababilirsin. 10-20FPS düşer.
Tam tersine ayarları düşüğe çekmek işlemciye daha fazla yük bindireceği için darboğaz seviyesini artıracaktır.

Aynı ekran kartı ve aynı işlemciye sahibim valorant cs go gibi oyunlar gpu yerine cpu ister ve kullandığınız 3600x hayli hayli yeterli..3600x ve 3070 bileşenlerinin yaptıgı darboğazı siz farketmezsiniz bile 3A oyunlar olsa ultraya çekin yükü gpu ya verin derdim ama 1030 kullanan bile 200 fps alıyor o oyunda bu yüzden sizin sorununuz büyük ihtimalle yazılımsal..Afterburner ile ss gpu kullanımını sıcaklıgını işlemci kullanımı,frekansını ve sıcaklıgına bakıp görsel yükleyebilirsiniz

Geri
Yukarı