Çözüldü R5 3600X ve RX 5700 XT OpenCore Kurulum sonrası siyah ekran

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

iambmys9

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Samsun
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Case: Xigmatek Venom X | MBO: Asus TUF B450-PRO GAMING | CPU: AMD Ryzen™ 5 3600X , @ 3.8GHz | CPU Cooler: Stock | RAM: Crucial 16GB (2x8GB) Ballistix Sport LT Gray DDR4 @ 3000MHz | GPU: ASUS RADEON™ RX 5700XT 8GB GDDR6 @ 1905 MHz 256-bit | PSU: XIGMATEK X-POWER 650W 80+ | SSD: Kingston 480GB HyperX Fury 3D | M.2 SSD : 1 WD 240GB Sata Green M.2 SSD | Display: AOC Q3279VWFD8 |
Meslek
Üniversite Öğrencisi
Merhaba, kurulum sonrası sıkıntısız bir şekilde masaüstünü görebiliyorum fakat sonrasında bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar MacOS'a giriş yaptığımda siyah ekran ile karşılaşıyorum. OpenCore 0.6 ile mi alakalı bu durum? Tüm kextlerim güncel, bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Config dosyama göz attım bir sorun bulamadım. İnternette bulduğum kendi sistemim ile uyumlu EFI dosyalarınıda denedim aynı sorun. Her şey sorunsuz ilerliyor tek bir hata yok, sonrasında yeniden başlatıyorum siyah ekran. Boot-args kısmına agdpmod=pikera komutunu da ekliyorum. Whatevergreen'de sorun olduğunu düşünerek farklı sürünümlerini indirerek tekrardan kurulum yaptım fakat yine aynı sonuç. SMBIOS'a "iMacpro1,1" yazıyorum, bununla alakalı olabilir mi? Siteye yüklediğim 2 kere sorunsuz kurulum yaptığım EFI dosyası da çalışmıyor yine siyah ekran ile karşılaşıyorum.

Sistem özelliklerim:
  • Case: Xigmatek Venom X
  • MOBO: ASUS TUF B450-PRO GAMING.
  • CPU: AMD Ryzen™ 5 3600X, @ 4.4GHz
  • RAM: Crucial 16 GB (2x8GB) Ballistix Sport LT gray DDR4 @ 3000MHz
  • GPU: ASUS Radeon™ RX 5700XT 8 GB GDDR6 @ 1905 MHz 256-Bit
  • PSU: Xigmatek X-Power 650W 80+
  • SSD: Kingston 480GB HyperX Fury 3D
  • M.2 SSD: 1 WD 240GB SATA Green M.2 SSD
  • Monitor: AOC Q3279VWFD8

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullandığın config OC 0.5.9 gibi sürümlerde de oluşturulmuş olabilir, kendin mi yaptın EFI'yi?
EFI dosyasını kendim yapmadım. Ne zaman EFI dosyasını kendim hazırlasam bir takım sıkıntılar ile karşılaşabiliyorum. Sorunu çözmek için şöyle bir yol izledim.
  • UEFI -> Output -> ProvideConsoleGop Enable
yaptıktan sonra siyah ekranı geçebildim bu şekilde hata mesajını buldum. Hata mesajı "[EB|#LOG:EXITBS:START]" bu şekildeydi. Bunun çözümünü sağlayamadım maalesef. Sonrasında araştırma yaptım, çeşitli OpenCore kurulumları rehberlerinde fakat yine de çözümünü bulamadım. Kendi sistemime benzeyen bir 0.6.0 config dosyası buldum sonrasında kendi EFI dosyalarım ile senkronize ettim bu sorunumu çözdü. Fakat biraz değişik bir boot yapma şekli var anlayamadım. Boot menüsünde gelen simgeler ve yazılar büyük sonrasında boot seçtikten sonra akan yazılarda neden bilmiyorum. Bazen de farem kendi kendine 1 saniyeliğine kocaman oluyor sonrasında tekrardan normal haline dönüyor. Şimdi de Beta 5'e güncellemeye çalışacağım sorunsuz geçer umarım. Güncellemeden sonra siyah ekrana düştü. Dortania'da çözüm olarak

• Booter -> Quirks -> RebuildAppleMemoryMap False
yapmamı söylüyor. Yaptığımda ise preboot yüklemesinden sonra bilgisayar restart atıyor. AMD Patchlarını tekrardan yaptım yine "[EB|#LOG:EXITBS:START]" hatasına düştüm gerçekten çok ilginç.

EFI dosyası.

IMG_20200905_144132.jpg

IMG_20200905_144154.jpg

Bu şekilde.
İnternet'ten benim sistemime yakın çeşitli EFI dosyaları denedim fakat çözülmedi. En sonunda bilgisayarımı satıp MacBook alacağım. 😂😂

Sana kendi hazırladığım EFI'yi attığımı hatırlıyorum, sonrasında kendin bir şeyleri değiştirdiğini söyleyip uploadlamıştın başarılı kurulum konunda sanırım. Eğer yanlış hatırlıyorsam denemelisin bence:

Sana kendi hazırladığım EFI'yi attığımı hatırlıyorum, sonrasında kendin bir şeyleri değiştirdiğini söyleyip uploadlamıştın başarılı kurulum konunda sanırım. Eğer yanlış hatırlıyorsam denemelisin bence:
Hocam direkt olarak "[EB|#LOG:EXITBS:START]" hatası verdi. Yanlış hatırlamıyorsam bunu Catalina için demiştim. Acaba imaj ile alakalı olabilir mi? Dortania Opencore Install Guide rehberini en küçük ayrıntısına kadar okudum fakat değişen bir şey olmadı. Big Sur'da, AMD için yapılan patch deneysel olduğu içinde olabilir bilmiyorum. Çok fazla olasılık var.

O EFI ile o hatayı almaman lazım. İmajdan kastın ne? Zaten EFI'yi kendin hazırlamadın mı? Evet, AMD patch'i tam değil.
EFI dosyasını ben hazırlamadım benim sistemime benzeyen bir EFI dosyası buldum sürekli sorunlar ile karşılaştığım için. Hatanın çözümünü gerçekten komik bir şekilde buldum. Recep Baltaşın çektiği hackintosh videosunu izlerken Recep Baltaş Hackintosh'da Bios ayarları çok önemli dedi sonrasında bende bios ayarlarımı kontrol ettim. Sonuç hüsran. Biosa girdikten sonra bios ayarlarını gördüğümde Windows kurmak için bios ayarlarını sıfırladığım aklıma geldi meğersem tüm hatanın sebebi bios ayarlarıymış . Bios ayarlarımı şu şekilde düzelttim.
  • Fast Boot > Disabled
  • Serial/Com Port > Disabled
  • CSM > Disabled
  • Os Type > Other
  • XHCI > Enabled
Sorunumun çözümü aslında gözümün önünde duruyormuş. İnsan hayret ediyor cidden küçük bir şey yüzünden saatlerinin gitmesine. 😂😂

Geri
Yukarı