R5 3600X ve XFX RX 590 sistem Valorant oynarken kilitleniyor

hiutku

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba. Valorant karakter seçim ekranında bir anda siyah ekran geliyor ve bilgisayar kilitleniyor. Ekran karardıktan sonra birkaç saniye sesler geliyor, daha sonra kesiliyor, yeniden başlatmadan düzelmiyor. Ekran kartı sürücümü DDU ile kaldırdım, önerilen versiyonu yükledim fakat çözüm olmadı. BIOS, Win Update, ekran kartı, anakart ve işlemci driverlarının hepsi güncel. Sorunu bulamadım. En kötü ihtimalle ekran kartını garantiye göndereceğim.

• Ekran kartı: XFX RX 590 Fatboy 8 GB.
  • Anakart: B450M S2H
  • İşlemci: Ryzen 5 3600X.
  • RAM: Apache panther 16 GB.

Rica ederim. XFX RX 590 olunca dayanamıyorum. :D Ben bizim karta artık alev topu diyorum. Yani ciddi anlamda ısınma problemi de mevcut bu kartta. Benim yaptığım undervolt ayarları da ciddi manada ısınma problemini ortadan kaldırıyor. Undervolt ayarlarından önce 85-90 derece civarlarında değerler alıyordum. Şimdi ise 75-78 derece oluyor. Yani hem FPS düşüşü olmadan ısınma problemine bir nebze çözüm bulmuş oldum hem de WattMan ve siyah ekran hatalarını almamaya başladım. Özellikle RX 500 serisi saçma sapan voltaj ve Frekans Mhz değerleri ile çıktığı için hem fazla ısınıyor hem de bu tarz hatalar olabiliyor.
Gerçekten bu kart çok problemli. Buraya sırf ekran kartından dolayı 4-5 defa konu başlığı açtığım olmuştur.
Ayarlarınızı uyguladım bakalım bir problem yaratacak mı.

Gerçekten bu kart çok problemli. Buraya sırf ekran kartından dolayı 4-5 defa konu başlığı açtığım olmuştur.
Ayarlarınızı uyguladım bakalım bir problem yaratacak mı.
Hocam şimdi şunu da ekleyeyim aynı kart aynı model dahi kullansak aynı ayarlar bir kartta stabil çalışırken diğer kartta stabil çalışmayabilir. Bu durum da genelde ekran kartlarında kullanılan silikon yapısından kaynaklanıyor. Fakat bu ayarları önerdiğim birçok XFX RX 590 kullanıcısı da stabil bir şekilde kullanıp memnun kalınca bende genelde XFX RX 590 kullanıcısı gördüğümde öneriyorum.

Hocam şimdi şunu da ekleyeyim aynı kart aynı model dahi kullansak aynı ayarlar bir kartta stabil çalışırken diğer kartta stabil çalışmayabilir. Bu durum da genelde ekran kartlarında kullanılan silikon yapısından kaynaklanıyor. Fakat bu ayarları önerdiğim birçok XFX RX 590 kullanıcısı da stabil bir şekilde kullanıp memnun kalınca bende genelde XFX RX 590 kullanıcısı gördüğümde öneriyorum.
Önerdiğiniz ayarları yaptım bir sorun çıkarsa manuel ayar deneyeceğim şuanlık bir problem yok teşekkür ederim kart hakkında bir sorunum olursa yine yardımı sizden isteyeceğim. Ekran kartı ince hesaptan alınma garanti süresinde bir sıkıntı olur mu? Bir sene oldu alınalı.

Önerdiğiniz ayarları yaptım bir sorun çıkarsa manuel ayar deneyeceğim şuanlık bir problem yok teşekkür ederim kart hakkında bir sorunum olursa yine yardımı sizden isteyeceğim. Ekran kartı ince hesaptan alınma garanti süresinde bir sıkıntı olur mu? Bir sene oldu alınalı.
Rica ederim. Elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım. Bende geçen sene incehesap üzerinden almıştım kartı. Garanti sürecinin 2 sene olduğunu biliyorum. Bu tarz ayarlamaların garanti sürecine bir etkisi olmaz. Sadece ekran kartının BIOS durumuna müdahale etmek garanti sürecini etkiler diye biliyorum.

Rica ederim. Elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım. Bende geçen sene incehesap üzerinden almıştım kartı. Garanti sürecinin 2 sene olduğunu biliyorum. Bu tarz ayarlamaların garanti sürecine bir etkisi olmaz. Sadece ekran kartının BIOS durumuna müdahale etmek garanti sürecini etkiler diye biliyorum.
Kartı nasıl değiştirtebilirim? Çok ısındığını farkediyorum kartın. İstediğim performansı tam vermiyor sanki.

Kartı nasıl değiştirtebilirim? Çok ısındığını farkediyorum kartın. İstediğim performansı tam vermiyor sanki.
Kart değişimi için pek fazla bir bilgim yok fakat şunu da unutmamak lazım şuan ekran kartı piyasası oldukça berbat bir durumda. Değişim değil de para iadesi de yapabilirler. Geçen seneki fiyattan iade yapacakları için o fiyata ekran kartı bile zor bulursunuz diye düşünüyorum. İkinci el olarak satabilirsiniz isterseniz. İkinci el satıp muadil bir NVIDIA ekran kartına veya istediğiniz başka bir karta geçebilirsiniz. Benim paylaştığım ayarları uyguladıktan sonra oyun içerisindeki sıcaklıkları gözlemleyin. 85 derece ve üstüne çıkarsa o zaman performans düşüşü olur.

Geri
Yukarı