R5 3600X vs R5 5600

AYYILDIZ TİM

Kilopat
Yer
NİĞDE
Daha fazla  
Meslek
PÖH
Dostlar yeni sistem topladım. Kısaca bahsetmek gerekirse:
  • Ekran kartı: ASRock RX 6600.
  • Anakart: Gigabyte b450.
  • RAM: 16 GB 3200 MHz.
  • SSD: MLD 500GB M.2
  • PSU: Rampage 600W watt 80 Plus.
  • Kasa: Gametech Legend.

Sadece işlemci kaldı. İşlemciyi 2.el almayı düşünüyorum.
Sorum şu: 2000 TL'ye Ryzen 5 3600X AMD Wraith Prism soğutuculu işlemci mi?
2800TL'ye Ryzen 5 5600 Snowman T6 Ultra soğutuculu model mi?
Aradaki 800 TL'ye değecek bir fark oluşur mu? Dipnot: Rekabetçi oyunları da hikayeli oyunları da oynarım.

Son düzenleyen: Moderatör:
%15 performans farkı için %40 fazla ödemeye bence gerek yok. İleride lazım olursa yükseltirsiniz.
Hocam haklısınız lakin bu zamana kadar işlemci yüzünden yani darboğaz yüzünden çok dilim yandı hangi oyuna girersem gireyim eski sistemimde darboğaz oluyordu. O zamandan kalan bir (ahım) yeminim vardı, her ne olursa olsun ekran kartının gücü işlemcinin gücünü geçmeyecek bir işlemci alacam diye. :)
Yinede bilemiyorum.

Ekran kartı değişmeyecekse bir şey fark etmez ucuz olanı al, 5600 diğerine göre yeni nesil, aralarındaki fark yüksek ekran kartlarında geçerli.

Hocam haklısınız lakin bu zamana kadar işlemci yüzünden yani darboğaz yüzünden çok dilim yandı hangi oyuna girersem gireyim eski sistemimde darboğaz oluyordu. O zamandan kalan bir (ahım) yeminim vardı, her ne olursa olsun ekran kartının gücü işlemcinin gücünü geçmeyecek bir işlemci alacam diye. :)
Yinede bilemiyorum.
Bazı oyunlar BF, Warhammer gibi aşırı CPU kullanırlar. Oynadığın oyunların CPU kullanımlarını araştır. Yüksekse 5600 değilse 3600x seçersin. Boş boş yatacak işlemci gücü için ekstra 800 lira vermeni istemem.

Yeni konular

Geri
Yukarı