R5 3600XT sistem stres testi sıcaklıkları

realmoonlight

Kilopat
Makaleler
6
Yer
Montreal, QC, Canada
Sistemimi stres testine soktum ve anlam veremediğim bir sonuç aldım, berber yorumlayıp çözersek sevinirim.

Sistem özelliklerim (sadece konu ile alakası olanlar):
  • Ryzen 5 3600XT 6/12.
  • B450M-A PRO Max.
  • High Power Eco Bronze 400W 80+
  • WD5000AAKX SATA 3.0 7200 RPM hard disk.
  • CM Masterliquid 240L sıvı soğutucu.

aidatacpuonly.PNG

Sadece CPU'ya yük bindirdiğimde işlemci sıcaklığı 62-63 derecelerde gidiyordu, buraya kadar normal, ekran alıntısı aracını aldığımda birden spike yaptı ama zaten %100 yükte değil miydi bu? Nasıl spike yapıyor?

adaitaall.PNG

Tüm sisteme yük bindirdiğimde ise işler değişti, sürekli dalgalı olacak şekilde, işlemci sıcaklığı 87 ile 79 arasında gitti. Anlamadığım şey CPU zaten %100 değil miydi? Şimdi ne değişti? Ayrıca sistemimde bulunan HDD sürekli testi durup başladı. Ekran kartımın sıcaklıklarının yük altına göre oldukça iyi olduğunu düşünüyorum, airflow da gayet iyi kasada. Sorun nedir? İlgili olduğunu düşündüğüm ve bahsi geçen bileşenleri ekledim. Yardımcı olursanız ne ala.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır hocam. PC kitlenecek ve güç tuşuna basılı tutup kapatacaksınız. Ardından BIOS'u açıp duzelteceksiniz.

Değerleri Ryzen Master üzerinden değiştiriyorum, ayrıca bir yandan underclock yapmış olmuyor muyuz? Önce 4.4GHz'de çalışıyordu. Şimdi ise 4.1 çalışacak.

Değerleri Ryzen Master üzerinden değiştiriyorum, ayrıca bir yandan underclock yapmış olmuyor muyuz? Önce 4.4GHz'de çalışıyordu. Şimdi ise 4.1 çalışacak.
hocam 4.4GHz e zaten ulaşmıyordu o işlemci. İsterseniz 1.35V ile 4.3 yapabilirsiniz. 4.4 all core olması biraz zor.

Peki genel olarak sorun nerede? Anlamadığım şey sıvı soğutma varken neden tam frekans kullanamıyorum. Hava soğutma olsa anlayacağım.
Hocam gün kaynağı dışında şuan bir sorun göremiyorum. Sıcaklıklar cidden yüksek ve o voltajlarda o işlemciyi rahatlıkla kullanabilmeniz gerek. Anakartınız gayet besleyebilir. Soğutucunuz güzel. Montajda sıkıntı yok diyorsunz. Voltajlar da gerekli hız için normal. Uzun süreli test yapmadan bişey söylemek zor cidden. Kasanızın hava akışının da iyi olduğunu söylediniz. Ben bu dereceleri almanız için hiçbir sebep göremiyorum malesef. Diğer çoğu kullanıcıda 1.45 1.49V verdiği için ısınma sorunu oluyor ve hepsinin çözümü buydu. Ancak o voltaj değerleri eleyecek bir şey bırakmadı bana. Daha iyi anlayan bir arkadaş varsa yardımcı olabilir.

Hocam gün kaynağı dışında şuan bir sorun göremiyorum. Sıcaklıklar cidden yüksek ve o voltajlarda o işlemciyi rahatlıkla kullanabilmeniz gerek. Anakartınız gayet besleyebilir. Soğutucunuz güzel. Montajda sıkıntı yok diyorsunz. Voltajlar da gerekli hız için normal. Uzun süreli test yapmadan bişey söylemek zor cidden. Kasanızın hava akışının da iyi olduğunu söylediniz. Ben bu dereceleri almanız için hiçbir sebep göremiyorum malesef. Diğer çoğu kullanıcıda 1.45 1.49V verdiği için ısınma sorunu oluyor ve hepsinin çözümü buydu. Ancak o voltaj değerleri eleyecek bir şey bırakmadı bana. Daha iyi anlayan bir arkadaş varsa yardımcı olabilir.

Aslında termal macundan şüpheleniyorum.

Anakartın işlemcine çok fazla voltaj veriyor. Voltajın manuel olarak ayarlarsan ısı düşer.
hocam 1.35V 4.4GHz için verilen bir voltaj. O soğutucu ile overclock yapıp 4.4 te düzgün sıcaklıklarla kullanabilmesi gerek. Durum okadar normal değil.
87 Derece hiç normal değil o voltaj için
Hocam son çare olarak CTR ile silikon kalitesine bakar mısınız?

Son düzenleme:
Manuel olarak 4.6GHz girdim, voltajı da 1,36875 verdim, daha aşağı indirince mavi ekran yiyorum zaten, şu an işlemci stress testinde 70-71 derecelerde, yine de fazla. Artık geriye kalan tek ihtimal termal macun. Hafta içi değiştirmeye çalışacağım. Değiştirdikten sonra yazarım.

Geri
Yukarı