Ryzen 5 5600X stres testi sıcaklık tutarsızlığı

M_dincer41

Centipat
Daha fazla  
RAM
GSKILL 32GB 3600MHZ (8x4)
Anakart
MSI B550M PRO-VDH
Merhaba, ben 1 sene önce almış olduğum hazır sistemi ilk defa birkaç gün önce detaylı olarak söküp temizledim. MSI MAG CoreLiquid C240 (240mm) sıvı soğutma mevcut olan bu sistem de özellikle sıvı soğutmanın radyatörüne kadar temizleyip termal macunu yeniledim (Arctic MX-4). Ayrıca sıvı soğutma pompası aldığımda soldaydı ve egzoz fanının önünü kapadığını gördüm ve sağ tarafa aldım, görseli sizlerle paylaşıyor olacağım. Temizlikten önce CPU sıcaklığı yük altında 82-83 dereceleri görmekteydi. Lakin temizlikten sonra test ettiğimde bu değerler Max 62-63 civarlarını geçmedi. Sıcaklık değerlerini Ryzen Master ve Core Temp yazılımlarından takip ediyorum ve aralarında sıcaklık farkı oluyor sebebini bilmediğim halde. Neyse bu pek sorun değil zaten. FurMark ve Ryzen Master üzerinden stres testi de gerçekleştiriyorum. Sadede geleyim bir haftadır nadiren de olsa testi başlattığımda bir anda 80-83 dereceleri görüyor işlemci. Testi durdurup diğer yazılımdan testi başlatıyorum bu sefer de Max 63 dereceyi görüyor. İşin bir garip yani daha Valorant oynarken işlemci %40'larda seyrederken sıcaklık 62-63leri görüyor. %100 yük altında 63 gören sıcaklık nasıl oluyor da Valorant'ta da aynı değeri görebiliyor. Bu işlemcinin bu sistemde olması gereken boştaki ve yük altındaki değerleri nedir kullananlar bir yazabilir mi? Testleri yanlış mı yapıyorum sorun nedir bilenler yazarsa sevinirim. İyi sosyaller.
Not: Temizlikten önce her yaptığım testte 80 üzeri oluyordu sıcaklık değerleri. Temizlikten sonra nadiren olanları saymazsak 63'ü geçmiyor. Tabii farklı bir durum yok ise. Şuanki sıcaklık değerlerini de sizinle paylaşıyorum.
1680995624925.png

Sıvı soğutma değişimi yapıldıktan sonra sorun çözülmüştür. Konuyu kapatabilirsiniz.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-04-05 at 18.14.08.jpeg
    WhatsApp Image 2023-04-05 at 18.14.08.jpeg
    337,2 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı