R5 3600XT ve RTX 2070 Super 2K Ultra ayarlarda kapanma sorunu

Herkese selam arkadaşlar abim daha iki gün önce bir sistem topladı hemen aşağıya özelliklerini yazıyorum;

MSI MPG B550 4400MHz anakart.
R5 3600XT işlemci.
G-skill Trident-Z 4000MHz RAM 16 GB (8x2)
EVGA RTX 2070 Super ekran kartı.
Cooler Master masterlıguıd ML240L sıvı soğutucu.
Seagate 1TB M.2 SSD.
ASUS TUF Gaming GT301 kasa.
750W 80+ güç kaynağı.
Samsung 2K 144Hz monitör.

Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi 2K Ultra ayarlarda oyun bir süre sonra kapanıyor kendiğinden. Stress testlerini yaptık ekran kartı Max 65C işlemci Max 45C sıcaklıklara ulaşıyor. Bunun sebebi nedir? Bir de kafama takılan bir nokta daha var sıvı soğuutucunun radyatörünü direk kasa önündeki fanlara monte etmişler ve radyatöründe kendi fanı var zaten, kasanın üst tarafındaki ızgaralara monte etmeleri gerekmiyor muydu? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Kasa hakkında Asus'un kendi sitesinde verilen bilgilere baktım. O ebatlarda bir radyatör yalnızca ön tarafa takılabiliyormuş. Üst tarafa takılamıyormuş. Bu anlamda işlemci soğutucusunu gözetirsek bu sistem için bilinçli ve bilinçsiz olarak yanlış bir kasa tercihi yapmışsınız. Çünkü ön taraftaki fanların sağlayacağı serin hava önemlidir. Üst tarafa 2x12 cm egzoz fanı takarak telafi edebilirsiniz belki.

Stres testinde kapanmayıp, oyunda kapanması ilk başta yazılımsal sorunları akla getiriyor. Bu ekran kartı sürücüsü veya oyunun bizzat kendisi olabilir. Ayrıca Windows'un güncel olması da önemli. Hangi oyunda sorun çıktığını -şimdi yazdığınızı gördüm- ve Windows sürümünü belirtin bence.

Düzenleme: Şimdi fark ettiğim bir durum daha var. RAM tercihi epey hatalı olmuş. Kullanılan işlemci 3200 MHz hıza kadar bellek desteği var. Sorun buradan kaynaklı olabilir. BIOS'a gidip, eğer açıksa XMP profilini kapatın ve bellek frekansını 3200 MHz değerine çekip tekrar deneyin.

Kasa hakkında ASUS'un kendi sitesinde verilen bilgilere baktım. O ebatlarda bir radyatör yalnızca ön tarafa takılabiliyormuş. Üst tarafa takılamıyormuş. Bu anlamda işlemci soğutucusunu gözetirsek bu sistem için bilinçli ve bilinçsiz olarak yanlış bir kasa tercihi yapmışsınız. Çünkü ön taraftaki fanların sağlayacağı serin hava önemlidir. Üst tarafa 2x12 cm egzoz fanı takarak telafi edebilirsiniz belki.

Stres testinde kapanmayıp, oyunda kapanması ilk başta yazılımsal sorunları akla getiriyor. Bu ekran kartı sürücüsü veya oyunun bizzat kendisi olabilir. Ayrıca Windows'un güncel olması da önemli. Hangi oyunda sorun çıktığını -şimdi yazdığınızı gördüm- ve Windows sürümünü belirtin bence.

Düzenleme: Şimdi fark ettiğim bir durum daha var. RAM tercihi epey hatalı olmuş. Kullanılan işlemci 3200 MHz hıza kadar bellek desteği var. Sorun buradan kaynaklı olabilir. BIOS'a gidip, eğer açıksa XMP profilini kapatın ve bellek frekansını 3200 MHz değerine çekip tekrar deneyin.

Sıvı soğutucu hakkında bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim işletim sistemi Windows 10 Pro (19041 sürümü) başlıkta detaylı belirtmediğim için konu yanlış anlaşılmasın bilgisayar kapanmıyor oyunlar Ultra ayarlarda kapanıyor crash gibi bir şey yani az önce konuştum abimle oynadığı bütün oyunlarda yaşıyormuş bu sorunu kimi oyunlarda 5 dakikada kimisinde 2 saat sonra kapanıyormuş oyun kendiliğinden.

Sıvı soğutucu hakkında bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim işletim sistemi Windows 10 Pro (19041 sürümü) başlıkta detaylı belirtmediğim için konu yanlış anlaşılmasın bilgisayar kapanmıyor oyunlar Ultra ayarlarda kapanıyor crash gibi bir şey yani az önce konuştum abimle oynadığı bütün oyunlarda yaşıyormuş bu sorunu kimi oyunlarda 5 dakikada kimisinde 2 saat sonra kapanıyormuş oyun kendiliğinden.

Oyunun kapanmasını kastettiğinizi anladım. Cevabı düzgün yazmamışım farklı anlam çıkıyor. Bahsettiğim çözümü muhakkak deneyin. Sistemin 4000 MHz RAM ile açılabilmiş olması bile tuhaf. İsterseniz bir de AIDA64 ile sistem belleğini de stres testine sokun. RAM problemleri oyunda anında kendisini gösterir. O RAM kitini muhakkak 3200 MHz veya daha aşağı bir hızda çalıştırmayı deneyin. Olmazsa başka şeyler denenebilir.

Oyunun kapanmasını kastettiğinizi anladım. Cevabı düzgün yazmamışım farklı anlam çıkıyor. Bahsettiğim çözümü muhakkak deneyin. Sistemin 4000 MHz RAM ile açılabilmiş olması bile tuhaf. İsterseniz bir de AIDA64 ile sistem belleğini de stres testine sokun. RAM problemleri oyunda anında kendisini gösterir. O RAM kitini muhakkak 3200 MHz veya daha aşağı bir hızda çalıştırmayı deneyin. Olmazsa başka şeyler denenebilir.

Tamamdır deneyeceğim çok teşekkürler cevabınız için.

Biraz evvel tesadüfen bir konuya rastladım. Dün sabah açılmış bir konu. İşlemcinin desteklediği limitin üzerinde bir frekansta çalışan RAM oyunlarda çakılmaya sebep olmuş. Sanırım tahminim doğru. İlave edeyim dedim.

MSI Afterburner vb. program ile GPU saat hızlarıyla oynamadıysanız RAM sorunu diyebilirim. Farklı bir RAM ile deneme şansınız varsa deneyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı