R5 5500 - RTX 2060 FPS düşmesi

İşletim sistemi
Windows 11

berkerew

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Istanbul/Cekmekoy
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Sistem Özellikleri: AMD Ryzen 5600X, XFX AMD Radeon RX 5700 XT 8 GB RAW II Ultra, Corsair RGB Pro 2x8 3200 MHz, Corsair VS650 +80 PSU, B450M DS3H V2, Xigmatek Aurora 120mm Sıvı Sogutucu
Meslek
Grafiker
RAM
16
SSD veya HDD modeli
500 GB
Ekran kartı
RTX 2060
Anakart
A520M A Pro
İşlemci
Ryzen 5 5500
Merhaba arkadaşlar. Malum bır sorunum var. 2 ay once format attım ve FPS'de bellı bır artıs olmustu ama son zamanlarda 300-400 arası FPS alırken 150-220'lere kadar ındı. Kac kez format attım, temızlık yaptım, kasa temızledım, overclock yaptım. Windows surumlerı denedım, aklınıza gelebilecek her şeyı yaptım. Nedense cok ama cok kotu bır FPS alıyorum. Bu konu da yardımlarınızı beklıyorum.

RAM 8x2 DDR4 3200 MHz.
650 watt PSU.
500 GB M.2 SSD.
Stock fan.

Isı değerleri ne alemde? Termal macun yeniliği yaptız mı? Değerleri bir kontrol edin.

Isı degerlerı dusuk odam klımalı oldugu ıcın Max ıslemcı 60 ustunu gormuyor ekran kartıda Max 65 derecede takılıyor sıstemde ısınma gıbı sorunlar yok guc profılınden de evet oyun ıcın ozel guc modu var NVIDIA Denetim Masası performans ayarları yapılı. Islemcı zaten 2-3 aylık takarken kendı termal macunu ıle dırek takmıstım.

Bilgisayarın hangi modda? Nihai modda mı?

Evet şu an modlu Windows oldugu ıcın Gaming modda guc modu.

Afterburner ile işlemci, ekran kartı frekanslarını kontrol ettiniz mi? Gameboost kapanmış olabilir ya da ekran kartı OC durumdan standart duruma geçmiş olabilir.

Kontrol edıyorum hemen. Ama sanmıyorum.

Isı degerlerı dusuk odam klımalı oldugu ıcın Max ıslemcı 60 ustunu gormuyor ekran kartıda Max 65 derecede takılıyor sıstemde ısınma gıbı sorunlar yok guc profılınden de evet oyun ıcın ozel guc modu var NVIDIA Denetim Masası performans ayarları yapılı. Islemcı zaten 2-3 aylık takarken kendı termal macunu ıle dırek takmıstım.

Evet şu an modlu Windows oldugu ıcın Gaming modda guc modu.

Oyun için olanı değil de "yüksek performans" alıp dener misin? Bir de düşük FPS almadan once ne yaptıklarını hatırlamaya çalış. Bir de modlu Windows değil de orijinal Microsoft'un sitesinden Windows kurmanı tavsiye ederim.

Oyun için olanı değil de "yüksek performans" alıp dener misin? Bir de düşük FPS almadan once ne yaptıklarını hatırlamaya çalış. Bir de modlu Windows değil de orijinal Microsoft'un sitesinden Windows kurmanı tavsiye ederim.

Hepsini denedim ama sonuç aynı sistem gayet iyi FPS değerleri veriyordu Max 220'ye düşüyordu FPS ama şu 1 haftadır 120'lere kadar düşüyor 180 Hz monitör olduğu ıcın kasmalar oluyor ekran da sabitlesem bile drop giriyor BIOS güncel chipset driverları da kuruyorum en güncel NVIDIA sürücüsü ile stabil denilen 2-3 sürümü de denedim gene aynı anlamadım ısınma kesinlikle yok cihaz da ve her zaman da Max performansta kullanırım ayarlarımı.

Hepsini denedim ama sonuç aynı sistem gayet iyi FPS değerleri veriyordu Max 220'ye düşüyordu FPS ama şu 1 haftadır 120'lere kadar düşüyor 180 Hz monitör olduğu ıcın kasmalar oluyor ekran da sabitlesem bile drop giriyor BIOS güncel chipset driverları da kuruyorum en güncel NVIDIA sürücüsü ile stabil denilen 2-3 sürümü de denedim gene aynı anlamadım ısınma kesinlikle yok cihaz da ve her zaman da Max performansta kullanırım ayarlarımı.

Hangi oyunda alıyorsunuz bu değerleri? Oyuna güncelleme geldi mi? Belki oyun yüzünden olabilr. Diğer oyunlarda da oluyor mu?

Hangi oyunda alıyorsunuz bu değerleri? Oyuna güncelleme geldi mi? Belki oyun yüzünden olabilr. Diğer oyunlarda da oluyor mu?

Valorant dışında bir oyun oynamıyorum o yüzden bir şey diyemiyorum ama oyunda ki kişilere sorduğumda onlarda FPS düşüşü olmamış bayağı bir kişiye sordum hayır aynı FPS alıyoruz diyorlar bir tek bende böyle bir sorun var.

Evet güncelleme geldi ama karakter nerfleri yaması.

Valorant dışında bir oyun oynamıyorum o yüzden bir şey diyemiyorum ama oyunda ki kişilere sorduğumda onlarda FPS düşüşü olmamış bayağı bir kişiye sordum hayır aynı FPS alıyoruz diyorlar bir tek bende böyle bir sorun var.

Evet güncelleme geldi ama karakter nerfleri yaması.

1693500509161.png

Ekran kartınızla aynı ama "super" olmasına rağmen bile FPS değerleri 250-300 arası yani aldığınız değerlerin pek garip olduğunu sanmıyorum.

Geri
Yukarı