R5 5500 RX 6600 sistemden gelen cızırtı sesi nedir?

twixedd

Centipat
Yer
Kocaeli/Kartepe
Daha fazla  
Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar yakın zamanda bir bilgisayar aldım ve kasasından ufak çaplı bir cızırtı sesi geliyor, bu neden kaynaklı olabilir?
Not: Kulaklığımı taktığımda sesi çok az ve nadir bir aralıklarla zar zor duyabiliyorum.
Ürün: GG-6600 / AMD Ryzen 5 5500 / ASUS Radeon DUAL RX 6600 V2 8GB / 16GB RAM / 500GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar - Gaming.Gen.TR

Sistem geldiğinde kabloları vs. kontrol ettinmi belki PSU'ya değen bir şey vardır. Yada coil whine olabilir.

Video kaydı yapıp gönderebilir misiniz? Yüksek ihtimalle coil whine ama emin oluruz.

Ekran kartı veya PSU'dan gelen coil whine sesi olabilir. Tıslama/ağlama/vızıltı gibi farklı şiddette rastgele veya düzgün sesler duyulur genelde. Sisteme binen yüke göre değişir.

Mesela Minecraft açıyorsunuz. Ana menüde farklı, oyun içerisinde farklı sesler duyarsınız.

Genelde FPS arttıkça artar mesela. Bazen de tam tersi olur, dediğim gibi oldukça değişken.

Kaynağı bazen ekran kartının kendisi, bazen de PSU olur. Bazen de PSU'dan dolayı olup coil whine sıkıntısı olmayan ekran kartını coil whine'lıymış gibi gösterebilir. :)

Örnek videolar:

1
2
3

Ekstra açıklamalar:

Sistem geldiğinde kabloları vs. kontrol ettinmi belki PSU'ya değen bir şey vardır. Yada coil whine olabilir.
Kablolama gayet güzel ve detaylı bir şekilde arkadan bağlantılı olarak yapılmış, herhangi bir sürtme göremiyorum. Dediğin gibi CW olabilir veya normal bir standart bobin sesidir. Bunu anlayabilmem açıkçası zor, fazla bilgisayardan anlayan biri değilim.

ETS 2'ye girip denedim ve tiz biraz daha arttı diyebilirim.

Fana kablo değiyor olabilir bir bak bence.
Yok hocam, detaylı kontrol ettim.

Video kaydı yapıp gönderebilir misiniz? Yüksek ihtimalle coil whine ama emin oluruz.

Ekran kartı veya PSU'dan gelen coil whine sesi olabilir. Tıslama/ağlama/vızıltı gibi farklı şiddette rastgele veya düzgün sesler duyulur genelde. Sisteme binen yüke göre değişir.

Mesela Minecraft açıyorsunuz. Ana menüde farklı, oyun içerisinde farklı sesler duyarsınız.

Genelde FPS arttıkça artar mesela. Bazen de tam tersi olur, dediğim gibi oldukça değişken.

Kaynağı bazen ekran kartının kendisi, bazen de PSU olur. Bazen de PSU'dan dolayı olup coil whine sıkıntısı olmayan ekran kartını coil whine'lıymış gibi gösterebilir. :)

Örnek videolar:

1
2
3

Ekstra açıklamalar:
0:10'dan itibaren uğultu/cızırtı sesini duyabilirsiniz.

Video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Tipik coil whine gibi görünüyor. Ekran kartına binen yüke göre sesi azalıp artıyorsa kesindir zaten. Mesela 30 FPS'e sınırlayın, bir anda FPS sınırını kaldırın, öyle de güzel duyulur. Benzerini yapmışsınız zaten ETS'de mesela.

Performansta bir sorun yoksa sıkıntı yok.

Tipik coil whine gibi görünüyor. Ekran kartına binen yüke göre sesi azalıp artıyorsa kesindir zaten. Mesela 30 FPS'e sınırlayın, bir anda FPS sınırını kaldırın, öyle de güzel duyulur. Benzerini yapmışsınız zaten ETS'de mesela.

Performansta bir sorun yoksa sıkıntı yok.
Uğultu hafif rahatsız edecek şekilde geliyor, herhangi bir sorun yok değil mi? Sorun sanırım sadece CW kaynaklı.

Bu arada fanlar dönmeye başlayınca uğultu biraz artıyor.

Fanlarla bir bağlantısı yoktur diye düşünüyorum. Fanlar dönmeye başladıysa sisteme yük biniyordur herhalde, Zero RPM özelliği varsa. Yük binince de CW değişebilir.

Fanlarla bir bağlantısı yoktur diye düşünüyorum. Fanlar dönmeye başladıysa sisteme yük biniyordur herhalde, Zero RPM özelliği varsa. Yük binince de CW değişebilir.
Oyunlara göre değişiyor bilemiyorum fazla, zaten durumu satıcı firmaya ilettim. Geri dönüşlerini bekliyorum şu an.

Yeni konular

Geri
Yukarı