R5 5500 - RX 6650 XT vs i3-12100F - RTX 3060

Valeria

Decapat
Daha fazla  
Herkese selam. 12K bütçe var. Arkadaşa sistem topluyoruz. Bu iki sistemi bulabildim piyasada en ideal olarak hangisini önerirsiniz?

Gönlüm nedense Ryzen 5 5500'e kayıyor. Ama diğer tarafta RTX 3060 12 GB ekran kartı var. Arkadaş hem FPS oyunları hem de güncel oyunları oynamak istiyor. Bütçe kısıtlı olduğu için sistemlerde özelleştirme yapma imkanımız yok. Şimdiden herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
2 sistemde güzel ancak RX6650XT 3060 a göre daha güçlü ayrıca vivien sistemin psu su kötü değiştirilmesi gerek bu da ek masraf demek. Bu nedenle RX6650XT sistem tercih edilebilir.

Sinerji kasa daha iyi, fakat bilginize AMD işlemciler ve ekran kartları birleşince GTA 5 vs. gibi DX11'de çalışan oyunlarda sıkıntı çıkarabiliyor.

2 sistemde güzel ancak RX6650XT 3060 a göre daha güçlü ayrıca vivien sistemin psu su kötü değiştirilmesi gerek bu da ek masraf demek. Bu nedenle RX6650XT sistem tercih edilebilir.
Hocam çok teşekkürler. Yaklaşık 8 saattir iki sistem arasında gelip gidiyorum. Kafayı yemek üzereyim :D. İntel 12100F ryzen 5 5500'e göre daha iyi diyorlar oyunlarda. Bir de intel olan sistemde 3060 var. Burada da ray tracing çok dikkatimi çekiyor 3060'ın 12 gb olması RX6650XT'nin 8 gb olmasının bir farkı olur mu. Kafam balon oldu valla. AMD'li sistemin güç kaynağı ve kasası iyi galiba dimi. Karışık oldu biraz kusura bakma.

Hocam çok teşekkürler. Yaklaşık 8 saattir iki sistem arasında gelip gidiyorum. Kafayı yemek üzereyim :D. İntel 12100F ryzen 5 5500'e göre daha iyi diyorlar oyunlarda. Bir de intel olan sistemde 3060 var. Burada da ray tracing çok dikkatimi çekiyor 3060'ın 12 gb olması RX6650XT'nin 8 gb olmasının bir farkı olur mu. Kafam balon oldu valla. AMD'li sistemin güç kaynağı ve kasası iyi galiba dimi. Karışık oldu biraz kusura bakma.
3060'ta ray tracing yapmaya hevesli olabilirsiniz ama yaptığınız an hevesinizi kaybedeceksiniz, güvenin bana.Hocam eğer DX11 Temelli oyunlarda sıkıntı yaşamak istemiyorsanız 3060'lı sistemi almanız lazım, sonradan PSU'yu değiştirebilirsiniz.

@Valeria burada kartlar arasındaki farkı anlatmıştım, 6600 XT ile 6650 XT aynı sayılır. Ben tercihimi ilk sistemden yana yaparım kasa, PSU ve ekran kartı modelinden ötürü. Gigabyte Windforce nedir kötünün de kötüsü.

3060'ta ray tracing yapmaya hevesli olabilirsiniz ama yaptığınız an hevesinizi kaybedeceksiniz, güvenin bana.Hocam eğer DX11 Temelli oyunlarda sıkıntı yaşamak istemiyorsanız 3060'lı sistemi almanız lazım, sonradan PSU'yu değiştirebilirsiniz.

DX11 oyunlarda sıkıntı falan yok, kaç tane oynadım.

İşlemciler genel olarak birbirine yakın. Bazı oyunlarda 5500 öne geçiyor bazılarında 12100F. Ancak CS GO, Valorant tarzı oyunlarda Ryzen 5 5500 6C/12T olmasından dolayı fark atıyor. VRAM olayına gelirsek 1080P de 8GB VRAM yeterli. Daha güçlü olmasından ve parça kalitesinin daha iyi olmasından dolayı ilk sistemi seçmek daha mantıklı.

@Valeria burada kartlar arasındaki farkı anlatmıştım, 6600 XT ile 6650 XT aynı sayılır. Ben tercihimi ilk sistemden yana yaparım kasa, PSU ve ekran kartı modelinden ötürü. Gigabyte Windforce nedir kötünün de kötüsü.

Hocam okudum. Çok güzel analiz yapmışsınız emeğinize sağlık.

Sanırım Ryzen 5 5500'lü sistemi alacağım. 3 ay sonra düğünüm var. PC'ye bu kadar ayırabildim. Galiba evlendikten sonra da bu işlere uzun süre para harcayamam. Bayadır para biriktiriyorum. Hata yapmak da istemiyorum. DeepCool CC560 650W 80+ Tempered Glass LED USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa . Bu hem kasa hem güç kaynağı olarak bana sıkıntı yaratır mı uzun vadeli.

Geri
Yukarı