R5 5500 sistem oyuna girince masaüstüne atıyor

• Konuyu başlatan Hidan
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 13
  • Görüntüleme 771

Hidan

Kilopat
Daha fazla  
RAM
XPG Hunter CL16 3200 MHZ 8GB
SSD veya HDD modeli
HP 1TB SSD
Ekran kartı
Gigabyte RTX 3060
Anakart
Gigabyte A520M-H
İşlemci
AMD Ryzen 5 5500
Arkadaşlar bilgisayarımı yeni topladım. Herhangi bir oyuna gireyim direkt oyundan atıyor. Attığı sırada anlık bir donma oluyor. Ondan sonra Opera GX'te geziyorum ekran anlık siyah oluyor. Masaüstünde kalınca bazen siyah olma durumu oluyor. Önceki ekran kartım RX 6600'dı ve sürekli bu sorundan dolayı WattMan hatası alıyordum. Ekran kartındandır diye iade ettim ve RX6600 XT aldım yine WattMan hatası verdi. Tabii ki bunların yazılımını kurarken DDU kullandım. RX 6600 XT'yi de iade ettim ve RTX 3060 aldım yine aynı sorun devam ediyor. Hiçbir oyuna giremiyorum tek oynattığı oyun Valorant o da ekran kartı sürücüsü çöktü hatası veriyor bazen. Farklı bir anakartta denedim düzelmedi. Sorun ekran kartı veya anakartında değil çünkü hepsinde aynı sorunu veriyor ve kafayı yemek üzereyim. İnternetteki bütün çözümlere baktım ve hiçbiri olmadı.

Sistem özellikleri:
İşletim sistemi: Windows 11.
Anakart: Gigabyte A520M-H
İşlemci: AMD Ryzen 5 5500.
RAM: XPG hunter CL16 3200 MHz 8 GB 2 tane.
Ekran kartı: Gigabyte eagle RTX 3060.
SSD: HP 1TB (modelini bilmiyorum)
PSU: Power Boost Fury 550W 80+ Bronze.

Denenen tavsiyeler:
  • DDU ile bütün her şeyi kaldırıp RTX3060 Driver'ını öyle kurdum.
  • Anakart ve ekran kartı driverları güncel.
  • Ekran kartı BIOS güncellemesi yaptım RX serisi kartlarda çözülmedi.
  • İşlemci ve ekran kartına stres testi yaptım ve çökme vs. olmadı.
  • Windows 11 güncel.
  • XMP ayarı açık veya kapalı ikisi de denendi ve yine olmadı.
  • Bazıları RAM Volt'unu RAM'in üzerindeki yazanla aynı yapınca çözmüş denedim ve olmadı.
  • Memtest86 yaptım ve hiçbir hatayla karşılaşmadım.
  • Diğer parçalara bir program üzerinden (hangi program olduğunu hatırlayamadım ama bilindik bir program) test yaptım ve hiçbir hatayla karşılaşmadım.
  • 3 kez Windows 11 formatı attım yine düzelmedi.
Denemediğim tavsiyeler:
  • Windows 10'da denemedim.
  • PSU değişikliği önerilmişti.

Son düzenleme:
Ben de R3 1200'den R5 5500 işlemciye geçtim ve tıpatıp aynı sorun başladı günlerdir düzeltemedim. Bıktırdı artık tekrar eski işlemciye geçtiğimde sorun düzeldi. R5 5500 sorunlu bir işlemci gibime geliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı