R5 5500 sistemde 2 RAM kullanınca PC kapanıyor

Burak Karabal

Decipat
Daha fazla  
RAM
2 tane gskill ripjaws 8 gb ram (single kit)
SSD veya HDD modeli
msi spatium m371
Ekran kartı
msi gtx 1650 ventus xs oc gddr6
Anakart
msi a520m-a pro
İşlemci
ryzen 5 5500
PC 6-7 aylık ve en baştan beri bu sorun mevcut sıkıntı şu PC de 2 tane 8 GB RAM takılıyken reset ve donma sorunları oluyor cbp kapalı ve XMP kapalı RAM'ler 2133 MHz olmasına rağmen Memtest86 sonuçları temiz tek RAM kullanınca ise XMP ve cbp açık olsa bile hiçbir sıkıntı yok. Sorun RAM'lerden mi yoksa anakarttan mı çözemedim daha testlere devam ediyorum RAM'leri tek tek 2 slota da deneyeceğim Memtest86 da yapacağım ama biraz yoğunum işte. Acaba anakartın kuzey köprüsünde sıkıntı olabilir mi? Düşüncelerinizi ve tavsiyelerinizi beklerim.

Bu tarz komplike arızalar için elinizde mutlaka yedek donanımlar olmalı. Tabi normal bir PC kullanıcısında olmadığına göre sizde de yoktur. O yüzden size tavsiyem yakın çevrenizdeki PC kullanan tanıdıklarınızdan yardım almanız. Donanımlarınızın sorununu diğer donanımlara takarak anlayabilirisiniz.

2 belleğin üstündeki etikette 042 ile başlayan kodu söyler misin?

Öğleden sonra sorunuza cevap vereceğim. Evimde değilim maalesef.

Bu tarz komplike arızalar için elinizde mutlaka yedek donanımlar olmalı. Tabii normal bir PC kullanıcısında olmadığına göre sizde de yoktur. O yüzden size tavsiyem yakın çevrenizdeki PC kullanan tanıdıklarınızdan yardım almanız. Donanımlarınızın sorununu diğer donanımlara takarak anlayabilirisiniz.

Etrafımda pek bilgisayar kullanan yok kullananlarda RAM'lerini test için verir mi şüpheliyim herkes bilgisayarını aktif olarak kullandığı için vermek istemeyebilir fakat bakarım yine de.

Öğleden sonra sorunuza cevap vereceğim. Evimde değilim maalesef.

Etrafımda pek bilgisayar kullanan yok kullananlarda RAM'lerini test için verir mi şüpheliyim herkes bilgisayarını aktif olarak kullandığı için vermek istemeyebilir fakat bakarım yine de.
Evet herkes vermez kolay kolay, çok fazla yakın olduğunuz kişiyle yapçanız zaten o işi :D

BIOS güncelleyip şu programdan ekran görüntüsü atar mısın?

Hocam BIOS güncel bu attığınız uygulama nedir? Şu anda PC de tek RAM takılı belirtmiş olayım.

Geri
Yukarı