R5 5500 ve B550 Tomahawk sisteme OC yapılır mı?

Benim bildiğim ise tek bir Wafer'dan bütün 5xxx serisi işlemcilerin çıkması idi. 5950x16c mesela 4 core'u defective desek onları lazerle yok edip 5900X gibi. Bu aynı Ryzen 5 1600 olayına benziyor. Bazı ryzen 5 1600 olan işlemciler 8 core 16 thread olabiliyor gibi :D.

Ya da senin dediğin gibi her üretim bandının ayrı bir wafer'ı var dersek.

5900X, 5950X'in waferi sonucu oluşan bir işlemci diyebiliriz.

5600X,5600 ise 5800X'in Wafer'i ?

Bkz ; Ryzen 5 1600 8 Çekirdek Olarak Gözüküyor

Eki Görüntüle 1466261

Dediğiniz olay 1. nesille sınır kaldı diye biliyorum Zen+ yani AF serisi hariç.

Bunu diyorsanız evet bu olayı okumuştum.

Ama bu olayın tek mantıklı açıklaması ilk nesil ve AF serisi Ryzen işlemcileri TSMC değil GlobalFoundries üretti zaten Germany ve Malaysia yazıları dediğimizi daha açık hale getiriyor.

TSMC tarafı daha büyük ve daha modern tesislere sahip olduğu için böyle duruma üşengeçlik veya aynı Mask'ın kullanılması neden oluyor olabilir.

Fakat dediğiniz gibi hatalı yapıları lazer ile yok etmeyi zaten çoğu büyük fason üretici yapabiliyor haticeye değil neticeye bakrasak GF ve TSMC bir fason üretici her neticede sadece taşeron gibi AMD veriyor tasarımı ve ürünü onlar basıyor.

Hocam bildiğiniz ayar var mıdır 5500 için.

@Ekrem1572 Tam olarak OC içinde kesin bir ayar yoktur kendiniz kademe kademe arttırıp azaltmayı deneyin ve sabırlı olun.

Hazır ayarları ise veritabanı olarak sunan forumlar ve siteler mevcut bakabilirsiniz.

Veyahut işlemciye ellemeyip RAM MHz'i yükseltsem nasıl olur galiba 5500 mimarisi yüksek hız seviyormuş.

1658998939840.png

PPT'yi 100 yap.
TDC 100 yap.
EDC 100 yap.

PBO overdrive scalar Auto yap.

Max cpu clock override'ı +200 yap.

Platform thermal throttle limit'i 95 yap.
Curve optimizer'a girip All cores seçtikten sonra negative seç ve değer olarak -10 ver.

Cpu Voltage'ı Auto'da bırak bir değer vermen gerekmiyor.

İşlemciyi yormak yerine RAM MHz arttırsam daha iyi sonuç almaz mıyız?

Yahu hocam siz ne yapmak istediğinize dair bir fikriniz var mı?

Adam size hazır OC ayarı bile attı şimdi gelip RAM soruyorsunuz?

Eki Görüntüle 1466267

PPT'yi 100 yap.
TDC 100 yap.
EDC 100 yap.

PBO overdrive scalar Auto yap.

Max cpu clock override'ı +200 yap.

Platform thermal throttle limit'i 95 yap.
Curve optimizer'a girip All cores seçtikten sonra negative seç ve değer olarak -10 ver.

Cpu Voltage'ı Auto'da bırak bir değer vermen gerekmiyor.

Hayır, maden böyle hazır olarak verilen bir Configle işiniz yok tam olarak ne yapmak istiyorsunuz?

Hyper X RAM kullanıyorsun ve içinde CJR çipler var. O işlemci ile 3600 belki 3733? deneyebilirsin. Unutma ki RAM hızı önemli ama zamanlamaları daha önemli. O yüzden ben burda ne desem anlamayacaksın. Bu tabloyu okuduktan sonra kendi RAM oc'unu yapabilirsin.

Yahu hocam siz ne yapmak istediğinize dair bir fikriniz var mı?

Adam size hazır OC ayarı bile attı şimdi gelip RAM soruyorsunuz?

Hayır, maden böyle hazır olarak verilen bir Config'le işiniz yok tam olarak ne yapmak istiyorsunuz?

Hayır onda sorun yok ben işlemciye yapacağım OC zaten ama RAM MHz'ini de arttirsam bir problem olur mu daha iyi performans almaz mıyız diye soruyorum.

Geri
Yukarı