R5 5500 ve B550 Tomahawk sisteme OC yapılır mı?

Ufak çaplı yapacağım zaten.

Ufak çaplı bir OC yapmanın bir anlamı yok, en fazla 300 MHz falan eklemeyi hesaplıyorsan hiç yapma gereksiz güç israfı maksimum 2 FPS için bile değmez.

Ben de diyorum ki Ryzen işlemciler Intel gibi değil. 1 ya da 2 çekirdeği iyi olup diğerleri kötü olduğu için ALL-Core oc yaptığın zaman çok fazla voltaj vermen gerekiyor ve gereksiz fazla güç tüketimi oluyor. O yüzden en mantıklısı sana dediğim gibi Precision Boost Overdrive neymiş bir araştır bakalım sonra onu yap.

AMD işlemcilerin üretimini TSMC yapıyor haliyle genel olarak 2-3 çekirdek düzgün kalanları ise işe yarar seviyede olur.

Bu PBO'yu Ryzen Master'den filan mı yapıyoruz.

Ufak çaplı bir OC yapmanın bir anlamı yok, en fazla 300 MHz falan eklemeyi hesaplıyorsan hiç yapma gereksiz güç israfı maksimum 2 FPS için bile değmez.

AMD işlemcilerin üretimini TSMC yapıyor haliyle genel olarak 2-3 çekirdek düzgün kalanları ise işe yarar seviyede olur.

Ne önerirsiniz hocam PBO teknolojisinden mi yararlanayim yani.

Bunun TSMC ile bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum. 5950X çekirdekleri ve 5600X çekirdekleri aynı waferdan çıkıyor sonuç olarak.

Bu PBO'yu Ryzen Master'den filan mı yapıyoruz.

Ne önerirsiniz hocam PBO teknolojisinden mi yararlanayim yani.
Evet PBO kullan. BIOS'tan yapacaksın.

Bunun TSMC ile bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum. 5950X çekirdekleri ve 5600X çekirdekleri aynı waferdan çıkıyor sonuç olarak.

Çıkmaz, her Wafer üstüne fabrika belirlenmiş modeli üretir rastgele olarak değil.

Genelde 5600X veya çekirdeği daha az modeller bazen fabrika içinde üretim hatası sonucu çekirdeği bozulan modellere bir ROM ve mikrokod ataması ile ölen çekirdeği örter AMD bunu sürekli yapar.

Çıkmaz, her Wafer üstüne fabrika belirlenmiş modeli üretir rastgele olarak değil.

Genelde 5600X veya çekirdeği daha az modeller bazen fabrika içinde üretim hatası sonucu çekirdeği bozulan modellere bir ROM ve mikrokod ataması ile ölen çekirdeği örter AMD bunu sürekli yapar.
Kaynak gösterebilir misin? Örnek olarak ; Çünkü benim bildiğim 5800X üretilirken daha kötü bin'e sahip 5600X'in oluşması gibi. Bunu da lazer ile yok ederek yapıyorlar. Eski işlemcilerde Phenom? yazılımsal çoğaltılabiliyordu işlemci çekirdeği mesela.

PBO yapabilirsin Ryzen Master programı ile.

Teşekkürler arkadaşlar aydınlattığınız için.
5500 için bildiğiniz bir ayar varmıdır.

Teşekkürler arkadaşlar aydınlattığınız için.
5500 için bildiğiniz bir ayar varmıdır.
Mhz ayarı filan.

Kaynak gösterebilir misin?
Bunu tam olarak açıklayın bir kaynak yok fakat Laptop içinde sanal çekirdek ve kaldıran bazı özelliklere değinen kaynaklar mevcut.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca, geçmişe dönük gizli çekirdek muhabbeti var yani konu eski değil. Mesela Phenom serisi.

Kaynak gösterebilir misin? Örnek olarak ; Çünkü benim bildiğim 5800X üretilirken daha kötü bin'e sahip 5600X'in oluşması gibi. Bunu da lazer ile yok ederek yapıyorlar. Eski işlemcilerde Phenom? yazılımsal çoğaltılabiliyordu işlemci çekirdeği mesela.

Şöyle fabrikalar içinde yarıiletken üreticileri Wafer üstünde ekstra model üretmez genel olarak tek bir model Wafer'a mask'a verilir ve üretilir her işlemci kendi Mask'ına sahiptir fakat 5600X gibi bazen çekirdek ve yapı olarak birbirine yakın işlemciler doğması mümkün.

Nedeni yarıiletken üretimi esnasında insan müdahalesi nanometrik yapıyı bozuyor olmasıdır.
Tabii ki burada doğrudan bir müdahale yok işin özü toz yani.

Son olarak lazer dediğiniz şey büyük ihtimalle fiziksel bir Etching olabilir.

Bunu tam olarak açıklayın bir kaynak yok fakat Laptop içinde sanal çekirdek ve kaldıran bazı özelliklere değinen kaynaklar mevcut.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca, geçmişe dönük gizli çekirdek muhabbeti var yani konu eski değil. Mesela Phenom serisi.

Şöyle fabrikalar içinde yarıiletken üreticileri Wafer üstünde ekstra model üretmez genel olarak tek bir model Wafer'a mask'a verilir ve üretilir her işlemci kendi Mask'ına sahiptir fakat 5600X gibi bazen çekirdek ve yapı olarak birbirine yakın işlemciler doğması mümkün.

Nedeni yarıiletken üretimi esnasında insan müdahalesi nanometrik yapıyı bozuyor olmasıdır.
Tabii ki burada doğrudan bir müdahale yok işin özü toz yani.

Son olarak lazer dediğiniz şey büyük ihtimalle fiziksel bir Etching olabilir.
Benim bildiğim ise tek bir Wafer'dan bütün 5xxx serisi işlemcilerin çıkması idi. 5950x16c mesela 4 core'u defective desek onları lazerle yok edip 5900X gibi. Bu aynı Ryzen 5 1600 olayına benziyor. Bazı ryzen 5 1600 olan işlemciler 8 core 16 thread olabiliyor gibi :D.

Ya da senin dediğin gibi her üretim bandının ayrı bir wafer'ı var dersek.

5900X, 5950X'in waferi sonucu oluşan bir işlemci diyebiliriz.

5600X,5600 ise 5800X'in Wafer'i ?

Bkz ; Ryzen 5 1600 8 Çekirdek Olarak Gözüküyor

1658998482064.png

Geri
Yukarı