R5 5600 3.5GHz üstüne çıkmıyor

C1ade

Hectopat
Daha fazla  
Sorunum başlıktaki gibi. Ne denediysem 4.4 GHz göremedim. Stres tesli yaptım fakat. 3.5GHz üstüne çıkmıyor.

BIOS'tan Core Performance Boost ayarına baktınız mı, açık mı?

Ayar BIOS'umda yok. BIOSTAR A320MH.

R3 1200 AF kullanırken Turbo Boost 3.4 GHz idi. Görev yöneticinde bu değer yazıyordu. 5600'e geçtim görev yöneticinsde temel hız değeri olan 3.5 GHz yazıyor 4.4 yazması gerekmez mi? Ryzen Master'da maksimum kısmında 4.4 yazıyor ama 3.5 üstüne çıkmıyor.

Anakarttan dolayı olabilir mi hocam?
Muhtemelen.

R3 1200 AF kullanırken Turbo Boost 3.4 GHz idi. Görev yöneticinde bu değer yazıyordu. 5600'e geçtim görev yöneticinsde temel hız değeri olan 3.5 GHz yazıyor 4.4 yazması gerekmez mi? Ryzen Master'da maksimum kısmında 4.4 yazıyor ama 3.5 üstüne çıkmıyor.
Maksimum kısmı işlemcinin çıkabileceği frekansı gösteriyor, temel hız ise işlemcinin mevcut çalışma frekansı kaç olarak ayarlıysa onu gösteriyor, onda bir sorun yok.

Muhtemelen.

Maksimum kısmı işlemcinin çıkabileceği frekansı gösteriyor, temel hız ise işlemcinin mevcut çalışma frekansı kaç olarak ayarlıysa onu gösteriyor, onda bir sorun yok.
Sorun anakartta mı ? CPB açma imkanım yok sanırım :(

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (49).png
    Ekran Görüntüsü (49).png
    173,9 KB · Görüntüleme: 15
Öyle olduğunu düşünüyorum, normal şartlarda kolay bir şekilde CPB açılır veya kapatılır.

Anlamadığım şey şu ama R3 1200 AF Turbo Boost hızına çıkabiliyordu normalde 3.1 GHz temel Turbo Boost 3.4 GHz idi. Acaba anakartım 3.5 GHz üstüne çıkmama mı izin vermiyor?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı