R5 5600 6700 XT sistem donuyor arkadan ses gelmeye devam ediyor

The Old Ways

Kilopat
Daha fazla  
sistem:
İşletim sistemi: Windows 10 Pro 64 Bit.
Ekran kartı: 6700 XT.
İşlemci: R5 5600.
RAM: Corsair Vengeance: 2x16 3200 MHz 16CL.
Anakart: B550M-A Pro.
PSU: MSI MPG A850GF 850 watt 80+ Gold.

Selam. Bu sorunu bir süre önce yine yaşamıştım ancak bir zaman sonra aynı sorun ile karşılaşmadım. Bir haftaya yakın bir zamandan bu yana yine aynı sorunu yaşamaya başladım. Oyun fark etmeksizin biraz zaman geçtikten sonra oyun donuyor fakat arkadan ses gelmeye devam ediyor. Gerek oyunun kendi sesi, gerek oyun içi sohbetten gerekse de Discord'dan sesler gelmeye devam ediyor.

Olay görüntüleyicisinde herhangi bir şey yok. Mavi ekran ya da siyah ekran da almıyorum. Bu hatayı sadece ama sadece oyunlarda alıyorum. Hiçbir stres testinde en ufak hata, donma vb. yaşamıyorum.

Ek olarak belirtmek isterim ki sistemim asla ısınmıyor. Ağır yük altında 2K oyunlarda, stres testlerinde (OCCT, FurMark, heavenbenchmark) işlemci en fazla 55, ekran kartı en fazla 53-56 dereceleri görüyor. Junc. Temp ise 65-70 derece dolaylarında.

RAM'leri, anakartı, PSU'yu, SSD'yi değiştirdim. Tüm sistemim güncel. Chipset vb. de güncel. Ekran kartının sürücülerini WHQL olarak da Pro olarak da denedim. AMD'nin yazılımı ile de kullandım, yazılımsız, sadece sürücüyü kurarak da kullandım.

Sorunumu çözmek için neleri denedim?
  • Undervolt yaptım.
  • Underclock yaptım.
  • Stok ayarları kullanmayı denedim fakat 6700 XT aşırı derecede OC'li şekilde geliyor bu nedenle bir süre sonra stok ayarları değiştirdim (stok ayarları değiştirmeden önce de WattMan hatası alıyordum)
  • Yaptığım undervolt ve underclock işlemlerinin stabilitesini test ettim, hepsi de stabil.
  • Minimum/maksimum güç değerlerini değiştirdim.
  • RAM'leri değiştirdim.
  • PSU değiştirdim.
  • Farklı işlemci ve anakart kullandım.
  • WHQL, Pro ve en güncel sürüm dahil 20'den farklı sürücü versiyonu denedim.
  • Ekran kartımı başka sistemde test ettim, başka ekran kartını kendi sistemimde test ettim ve sorun yaşamadım.
  • Türlü çeşit stres ve render testi yaptım.
  • Defalarca temiz Windows yükledim.
  • Güç seçeneklerini değiştirdim.
  • Kayıt defteri için söylenen tdr level ve tdr delay vb. girdilerini ekledim.
  • Adrenalin yüklemeden sadece sürücü olacak şekilde kurulum yaptım.
  • Ekran kartında kısa devre vb. var mı diye servise gönderdim, fakat göndermeden önce başka sistemde günlerce test ettim ve hiçbir hata meydana gelmedi. Servise bir nebze garanti olsun diye yolladım.
  • Fastboot vb. kapattım.
  • Sam açık ve kapalı şekilde denedim.
  • BIOS'tan TPM kapattım.
  • BIOS'tan CPB kapattım.
  • BIOS'tan PBO kapattım.

Son düzenleme:
SSD değiştirdinizmi peki artık kalan parçaları sayacağım başka çare kalmadı.
Yine ilk mesajımda belirttiğim gibi ekran kartı ve işlemci hariç BÜTÜN parçaları değiştirdim. Bildiğiniz bilgisayar topladım, sonra da neredeyse bir bilgisayar daha topladım tüm parçaları değiştirerek.

Ekran kartını 2 kez servise yolladım, sağlam dediler. Arkadaşımın bilgisayarında bir hafta test ettik, tek bir hata dahi almadı.

Arkadaşımın işlemcisini ve ekran kartını teker teker kendi sistemimde denedim, yine hata aldım.

Az aşağıdaki benzer konulara göz atın sorunu çözenler olmuş belki işinize yarar.
Selamlar. Dediğiniz konulara önceden bakmışlığım var. Denediğim çözümlerin %90'ı oradan gördüğüm ve reddit'ten okuduğum çözümler. Ancak benim durumumda ne yazık ki işe yaramadılar.

Geri
Yukarı