R5 5600 80 derece oluyor

85 dereceyi birkaç saniye görüp sonra düşüyorsa sorun olmaz. Ama sürekli 85 derecede kalmayacaktır. Kasanın içindeki havada ısınmaya başlayacak bir süre sonra ve sıcaklık değeri yarım saat sonrası ile aynı olmayacak artacaktır. O yüzden gözlemleyin. ID-Cooling bana da önermişlerdi. Ama Artics freeze E34 Duo aldım ben şu an en yüksek gördüğüm sıcaklık 72-73 derece oluyor o da saniyelik. Oyun oynarken genelde 63-65 derecede geziniyor anlık ara sahne girip çıktığında vs 72-73 olup saniyelik düşüyor. İşlemcim R7 3700X.

Vallahi usta su an kasa yok kargoda. Uzay montaj anakart kutusunun ustune koydum anakartı oyle oynuyorum. İşlemci 85 86 derece falan oluyor çok agır oyunlarda.

Ryzen 5 5600, 95 dereceye kadar güvenli çalışma sınırı olan bir işlemci. AMD her ne kadar güvenli dese de sürekli yükte 85-95 dereceler uzun vadede sağlıklı olmayabilir. Zaten öyle çalıştırmayacağınızı belirtmişsiniz. Hiçbir sorun yok o yüzden.

Herkesin belirttiği gibi; stok soğutucu ile kullandığınız için bu değerleri almanız gayet normal. Ben de bir süre böyle kullanıp undervolt yaptım. Sıcaklıklar düştü, 1 ay böyle kullandım. Performanstan ve soğutmadan memnundum ama yine de SE-224-XT alıp taktım. Stok soğutucu ile aldığım değerler sizinkiyle aynıydı. Yeni soğutucu ile çok daha iyi değerler alıyorum. PBO ve CPB açıkken +150 veya +200 MHz Boost Clock bile uygulayabiliyorum (bir nevi overclock).

Son düzenleme:
İyi günler arkadaşalr R5 5600 aldım stok fan takılı su an. Boşta 40 60 arası gezınıp duruyor. Su OCCT programı ile yük testi yaptım 7 dakika falan %100 de calıstı 80 derece civarlarında durdu. Sizce normal degerler mi?
bisey sorucam hocam bende de aynisi oluyo da bisey farkettim bende islemci bi anda 70 watt lara cikiyo oyun 1 saniyeligine donuyo sonra 50 60 watt lara tekrar dusuyo sizde de boyle mi?

Geri
Yukarı