R5 5600 çok ısınıyor

5600 aldım bende 1 hafta önce anakart fan braketi kırıldı kasayı yan yatırıp sabitlemeden üstüne stok fanı koydum o şekilde kullanıyorum braket yarın elimde olacak ona rağmen Windows'u yükledim gerekli programları yükledim oyun dışı tüm her şeye girip çıktım Core Temp uygulamasıyla anlık takip ediyorum aynı zamanda 52'nin üstüne hiç çıkmadı bence kasa havalandırmanızı ve termal macununuzu kontrol edin @rafetsunal

Aynı aynı benim de sıcaklıklar öyleydi geçen hafta oda değiştim bir sıkıntı yoktu bugün bir alev alev işlemci. 5 6 aydır sıkıntı yoktu.

Voltaj düşürme işleminden sonra FPS durumlarında ne oldu ona göre internetten bakarak yapayım.
Ryzen 5 5600 stok ayarlarda 3.5 GHZ'de çalışırken yük altında 4.4 GHZ'e kadar çıkıyordu.
Ben hem voltajı 0,1 civarında düşürdüm hem de CPU Core Ratio'yu 42'ye (4.2 GHZ) sabitledim. Bu ayarlar ile Cinebench R23 üzerinde yaptığım testlerde hem stok değerlerden daha iyi bir skor hem de daha düşük sıcaklık değerleri gözlemledim.

İdeal voltaj düşürme ve CPU Core Ratio ayarlarını siz kendiniz bulacaksınız. Benim vermiş olduğum değerler genel geçer değerler değildir. Bunun için Ryzen Master uygulamasını kullanabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı