R5 5600 için sıvı soğutma değerleri normal mi?

Procession Boost OverDrive, işlemciyi daha fazla boostlamak için bir ayar. Varsayılan olarak bazı BIOS'larda kapalı oluyor bu nedenle açarsanız işlemciden daha fazla performans alırsınız, bir de sıcaklıklar bir miktar yükselecek. PBO açıkken test yapın bir de daha net görelim maksimum çıkacağı sıcaklığı.

Boşta soğutma fazla çalışmadığı ve hava sıcak olduğu için o değerler normal. Yük altındaki maksimum sıcaklığı görmek için Prime95 kullanabilirsiniz.

CPB açık PBO Advanced modda, Prime95 testinde Blend ayarlarda maximum 63.8 derece sabit olarak 61-62 derece gördü. Ama test yaparken görev yönetinicisinden takip ediyordum, teste başlamadan öne 4.2 - 4.3 - 4.4 GHz de gezen işlemci test sırasında 3.5 - 3.6 GHz'lere düştü.

CPB açık PBO Advanced modda, Prime95 testinde Blend ayarlarda maximum 63.8 derece sabit olarak 61-62 derece gördü. Ama test yaparken görev yönetinicisinden takip ediyordum, teste başlamadan öne 4.2 - 4.3 - 4.4 GHz de gezen işlemci test sırasında 3.5 - 3.6 GHz'lere düştü.

Advanced değil Enabled yapın. Frekansın bu kadar düşmesi normal değil.

Sıcaklık testi yapmak için blend yerine small FFTs seçin. AVX işlemciye daha fazla yük bindirir ve bu yüzden frekanslar düşer, eğer frekansları kontrol etmek istiyorsanız AVX'i kapatın.

Advanced değil Enabled yapın. Frekansın bu kadar düşmesi normal değil.

Enabled yaptım. 20 dakikadır test oluyor. Maksimum 90 ortalama 85 derecelerde gezdi 4.4 GHz de çalıştı Full. Yüksek değil mi sanki hocam?

Sıcaklık testi yapmak için blend yerine small FFTs seçin. AVX işlemciye daha fazla yük bindirir ve bu yüzden frekanslar düşer, eğer frekansları kontrol etmek istiyorsanız AVX'i kapatın.

Frekans düşmesini PBO'yu Advanced'den enabled yapınca düzeldi hocam. Ama yeni sıcaklık değerleri yüksek gibi geldi.

Son düzenleme:
Boşta bana göre yüksek, bende SE-214 kule tipi var boşta serbest bıraktığımda dışarısı 42 derece evde vantilatör (PC'ye üflemiyor) işlemci 39 derece tabii sıvı soğutucu farkı sanırım burada ortaya çıkıyor CP2077 de 67 dereceyi gördüğüm oluyor.

Ukalalık etmek için demiyorum kesinlikle beni yanlış anlamanızı istemem ama pompa Molex'teyken Full devirde çalışıyor diye biliyorum zaten, CPU fana takmamız da ki sebep nedir? Öğrenmek için soruyorum sadece.

CPU fan soketinde işlemci sıcaklığına göre pompa devir ayarlar, Full devir çalışırsa ömrü kısalabilir bu nedenle gerektiği zaman devri yükseltmesi daha sağlıklı.

Geri
Yukarı