R5 5600 için sıvı soğutucu önerisi

Stok soğutucuyla zaten normal hocam o değerler çünkü aşırı yetersiz kendisi. Bizzat ben kendimde R5 5600 kullanıyorum size tavsiyem orta üst seviye sıvı soğutucu alamıyorsanız üst seviye bir hava soğutma almanız olacaktır. Büyük bir toptancının teknik servisinde çalıştım. Çok fazla sıvı ve hava soğutma taktım bu tecrübeyle söylüyorum. 2000 liraya hava soğutmaların kralını alırsınız. Kendim indirimden AK620 aldım. Bende sizin gibi biraz takıntılıyım. İşlemcim serin çalışsın kafası rahat olsun boşta 35 derece yükse 60'ı geçmesin diye. Bir de şanslıysanız güzel bir curve optimizer ayarıyla işlemciniz ısınmaz.
Yanlış anlaşılma olmasın. Zaten benim hava soğutucuyu kötüleme gibi bir derdim yok. Bundan bir önceki sistemimde i5 7600K işlemci üzerinde sıvı soğutucu kullanıyordum ve çok nimetini gördüm. 6 yıl kullandım ve işlemcimin ısı değeri hiç yüksek olmadı.

Sizin önermiş olduğunuz soğutucu yerine üstüne 200 TL koyarak aynı markanın sıvı soğutucusunu alabiliyorum açıkçası. Testlere baktığım da ise gayet iyi sonuçlar verdiğini görüyorum. Ayrıca alacağım sıvı soğutucu hem AM4 hemde AM5 destekli olacak. Bu sayede yarın bir gün sistemimi güncellediğimde soğutucu masrafından beni kurtaracak. Sizce yanlış mı düşünüyorum?

Yanlış anlaşılma olmasın. Zaten benim hava soğutucuyu kötüleme gibi bir derdim yok. Bundan bir önceki sistemimde i5 7600K işlemci üzerinde sıvı soğutucu kullanıyordum ve çok nimetini gördüm. 6 yıl kullandım ve işlemcimin ısı değeri hiç yüksek olmadı.

Sizin önermiş olduğunuz soğutucu yerine üstüne 200 TL koyarak aynı markanın sıvı soğutucusunu alabiliyorum açıkçası. Testlere baktığım da ise gayet iyi sonuçlar verdiğini görüyorum. Ayrıca alacağım sıvı soğutucu hem AM4 hemde AM5 destekli olacak. Bu sayede yarın bir gün sistemimi güncellediğimde soğutucu masrafından beni kurtaracak. Sizce yanlış mı düşünüyorum?
Uzun vadeli yatırım olarak sıvı soğutma iyi ancak giriş seviyesi bir soğutucu bile fazlasıyla yetiyor bu işlemciye çünkü ısınan bir işlemci değil sadece stok soğutucusu kötü. Örneğin 2k sıvı soğutucu alacağınıza çok daha iyi bir işlemci + hava soğutma almak daha mantıklı olacaktır.

Yanlış anlaşılma olmasın. Zaten benim hava soğutucuyu kötüleme gibi bir derdim yok. Bundan bir önceki sistemimde i5 7600K işlemci üzerinde sıvı soğutucu kullanıyordum ve çok nimetini gördüm. 6 yıl kullandım ve işlemcimin sıcaklık değeri hiç yüksek olmadı.

Sizin önermiş olduğunuz soğutucu yerine üstüne 200 TL koyarak aynı markanın sıvı soğutucusunu alabiliyorum açıkçası. Testlere baktığım da ise gayet iyi sonuçlar verdiğini görüyorum. Ayrıca alacağım sıvı soğutucu hem AM4 hem de AM5 destekli olacak. Bu sayede yarın bir gün sistemimi güncellediğimde soğutucu masrafından beni kurtaracak. Sizce yanlış mı düşünüyorum?

Zaten şu anki fiyattan alın demedim hocam zaten bence bu bile fazla ben indirim olduğu için aldım. Fanlarından birini egzoz fanı yaptım öyle kullanıyorum 60 dereceyi görmedi daha. Ancak sizin kafanız sıvı alınca rahat edecekse sıvı almalısınız. Ama şunu hatırlatayım artık sıvılarla havalar arasında öyle uçurum farklar yok ben sıvı soğutmadan geçtim pompa sesi duymayım diye :)

1677963423839.png

İyi sıvı soğutmalarla bile çift kuleler arasında 1-5 derece arası oynuyor.

AK620 AM5 destekliyor kendim kullanıyorum, daha uzun ömürlü olsun derseniz hava soğutucu yine daha mantıklı çünkü fanı bozulsa değiştirip devam edersiniz 15 sene, AIO’da pompa bozulursa çöp olacak soğutucu. -30 curve ve 75w limit + 85 derece termal hedef verdiğim 7600x işlemcim henüz 60 dereceyi geçmedi oyun oynarken, Cinebench R23 testinde ise stokla aynı performansı alıp 70 dereceye çıktı maksimum.

Objektif olmak gerek hava soğutmalar hiç bir zaman arctic liquid freezer ii 280mm ve üstü modeller kadar performans vermeyecektir fakat 13900K gibi OC ile 350W çeken bir işlemci kullanılmıyorsa ihtiyaç olduğunuda düşünmüyorum açıkcası. Yine de tercih sizin, sıvı soğutma alacaksanız arctic bakmanızı öneririm GamersNexus’un testlerinde mevcut 280mm versiyonu çoğu 360mm den daha iyi performans vermekte.

Uzun vadeli yatırım olarak sıvı soğutma iyi ancak giriş seviyesi bir soğutucu bile fazlasıyla yetiyor bu işlemciye çünkü ısınan bir işlemci değil sadece stok soğutucusu kötü. Örneğin 2k sıvı soğutucu alacağınıza çok daha iyi bir işlemci +
Teşekkürler hocam cevabınız için. Verilen yanıtları değerlendirip tekrar bir düşüneceğim.

Teşekkürler hocam cevabınız için. Verilen yanıtları değerlendirip tekrar bir düşüneceğim.
Rica ederim hocam. Kötü bir amacım olmadığını bilmenizi isterim. Hevesinizi kırdıysam özür dilerim. Sadece paranızı daha iyi bir şekilde değerlendirmenizi istedim. Anladığım kadarıyla stok soğutucuyla yüksek değerler görünce endişelendiniz. Bana da aynısı olmuştu. Giriş seviyesi bir soğutucu aldım ve en ağır stress testlerinde bile 70'i geçmiyor. Oyunlarda 60 civarında. Turbo frekansda sorunsuz çalışıyor istesem OC da yaparım. Arkadaşın değerleri şaşırtıcı derecede iyi undervolt yapmış gibi geldi bana.

Son düzenleme:
İlginç değer hocam, diyecek bir şeyim yok! Kendi OCCT/Prime95 testlerimde stok soğutucuyla 90 derecenin altına inemiyorum. Açıkçası yabancı forumlarda bile yük testi altında senin değerleri görmek pek mümkün olmuyor. Undervolt yaptın mı bilmiyorum ama X123 model soğutmayla nasıl bu değerlere ulaşabildiğini öğrenmek isterim. En azından kendi sistemime de uygularım.
Anakart ASUS TUF B550M Plus.

Hocam işlemcimde MX-4 mağcun kullanıyorum ayrıca BIOS'tan voltaj ayarım Auto da frekansı da 4.5'e çektim zaten işlemcinin TDP'si 65W soğutucu 120W'a kadar destekliyor.

İlginç değer hocam, diyecek bir şeyim yok! Kendi OCCT/Prime95 testlerimde stok soğutucuyla 90 derecenin altına inemiyorum. Açıkçası yabancı forumlarda bile yük testi altında senin değerleri görmek pek mümkün olmuyor. Undervolt yaptın mı bilmiyorum ama X123 model soğutmayla nasıl bu değerlere ulaşabildiğini öğrenmek isterim. En azından kendi sistemime de uygularım.

Şu an stok soğutucu mu kullanıyorsun?

Sıvı soğutucuya gerek yok.
PBO2 Curve ayarı yapın.
PPT 65-75W arası deneyin. Silikon kalitesine bağlı, 60 yiyen 5600'üm olmuştu. Sonraki 5600'üm 75'i zorla yedi.
EDC ve TDC yine 65-75A arası denenebilir.
Boost Clock Override +150-200 MHz (potansiyele göre)
Curve Optimizer, All Core, Negative, -20 veya 25 veya 30 (o da potansiyele göre denenir.)
Bu şekilde tam olarak bir PBO açık şekilde çalışan 5600X değeri alırsınız.
Aynı zamanda normal PBO'dan 10-15 derece serin çalışır işlemci.
Scalar 10X de denenebilir ama gerek yok bence.

Hocam yaptığım tek şey MX-4 mağcun kullandım bir de voltajı Auto'da bıraktım cbp kapattım frekansı 4.5'e çektim ki zaten bu işlemciye voltaj vermeden rahat şekilde 4.5'e çıkarabiliyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı