R5 5600 işlemci 90 derecede çalışıyor

Daha fazla  
Kasa bu;

İşlemci bu;

Şimdi işlemci ısısı 80-90 derece arası değişiyor, bunun anormal olduğunun farkındayım ve (Cooler Master MasterLiquid ML240L V2 RGB 240mm Siyah Islemci Sivi Sogutucu| ITOPYA.COM) bu sıvı soğutucuyu alacağım fakat şu an alamam o yüzden size sorum şu;

Ortalama 1 ay boyunca hatta kısa olur 3 hafta falan daha işlemci 80-90 derece arası gitse kalıcı bir sorun oluşur mu?
Uzun vadede kalıcı zarar göreceğini gördüm internette fakat bana sadece 1 ay civarı süre lazım para için o yüzden soruyorum.
(Sıvı soğutucuyu üste takacağım.)

Kasa bu;

İşlemci bu;

Şimdi işlemci ısısı 80-90 derece arası değişiyor, bunun anormal olduğunun farkındayım ve (Cooler Master MasterLiquid ML240L V2 RGB 240mm Siyah Islemci Sivi Sogutucu| ITOPYA.COM) bu sıvı soğutucuyu alacağım fakat şu an alamam o yüzden size sorum şu;

Ortalama 1 ay boyunca hatta kısa olur 3 hafta falan daha işlemci 80-90 derece arası gitse kalıcı bir sorun oluşur mu?
Uzun vadede kalıcı zarar göreceğini gördüm internette fakat bana sadece 1 ay civarı süre lazım para için o yüzden soruyorum.
Güç planından güç tasarrufu açın. Fazla oyun girmeyin. CPB PBO kapatın. XMP kapatın.

Güç planından güç tasarrufu açın. Fazla oyun girmeyin. CPB PBO kapatın. XMP kapatın.
XMP kapatmak ve güç tasarrufuna almak o kadar da etkili değil. Ayrıca CPB ve PBO açmış biri, kesinlikle bunun işlemciyi ısıtacağını biliyordur. Ayrıca nedeni belli ve soğutucu alacak arkadaş. "Nasıl soğuturum?" gibi bir sorusu yok. Zarar görebilme ihtimalini sormuş.
Ayrıca soruya gelirsek; 1 ayda zarar görmez. İşlemci, çabuk arızalanan bir parça değildir. Çok eski işlemcileri 90-100 derecelerde aylarca çalıştırmıştım. Kısacası soğutucu alana kadar sorun olmaz ama geçici olarak camı sökmek iyi olur. Bu arada aklınızda olsun, kötü bir markanın mesh kasasını almak, iyi bir markanın cam kasasını almaktan daha iyidir. Teşekkürler. Saygılar.

Yakında o sıvı soğutmanın indirimi biter LT520 veya LS520 bakın illa sıvı soğutma derseniz.

Amazon'dan AG400 760₺'ye geliyor yurt dışından.

Bu iki soğutucu o işlemci için gayet yeterli ben olsam bunları alır kalan paraya kasa fanlarını değiştiririm daha iyi bir hava akımına sahip olmak için.

Kasanın yan camını açın ve BIOS üzerinden CPB kapayın sıcaklıklar düşecektir soğutucu aldığınız zaman geri açarsınız.

Bu arada aklınızda olsun, kötü bir markanın mesh kasasını almak, iyi bir markanın cam kasasını almaktan daha iyidir. Teşekkürler. Saygılar.

Düzgün fanlar ile desteklenir önü cam olsa da yanlardan güzel bir hava akımı elde edebiliyorsunuz ancak tabii ki bir önü açık kadar değil.

Ancak elde olanı değerlendirmek için hava soğutma alınıp kalan paraya fanlar değiştirilirse daha iyi bir performans elde edilir bu kasada.

Kasa bu;

İşlemci bu;

Soğutucu arkadaşlar önermiş benim tavsiyem sadece BIOS'tan CPB kapatın yeni fan alana kadar bir arkadaş burada güç tasarrufu falan demiş gerek yok, sadece BIOS'tan CPB kapatın yeni fan alınca açarsınız.

Kasa mesh değil ve işlemciye stok soğutucu yetersiz. Ayrıca sıvı soğutma para israfı bu işlemciye. SE-214-XT alın.
O bile fazla bence, bende stok fanda kullanıyorum onu.

O bile fazla bence, bende stok fanda kullanıyorum onu.
Stok fan da mı kullanıyorsunuz? Anlamadım. Ayrıca fazla değil. Tam ideali. Attığınız bütçe yoksa tercih edilebilir.

Gerçi bu daha iyi olur bütçe yoksa.

Geri
Yukarı