İsimsizMan09

Decapat
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB 2666Mhz DDR4 CL 16 (2 adet)
Ekran kartı
RTX 3050
Anakart
GIGABYTE B550M-DS3H rev.1.5
İşlemci
AMD RYZEN 5 5600
Arkadaşlar işlemcinin gücünü tam olarak kullanmasını istiyorum. Overclock yapmayı bilmiyorum stock fan var onu söyleyeyim baştan. BIOS kısmında işlemcinin performansını arttıracak ayarlar söyler misiniz performans modu falan var mıdır? Gigabyte anakartım var. Tam performans nasıl çalıştırabilirim işlemciyi birkaç güzel ayar var ise söyleyebilir misiniz?

Arkadaşlar işlemcinin gücünü tam olarak kullanmasını istiyorum. Overclock yapmayı bilmiyorum stock fan var onu söyleyeyim baştan. BIOS kısmında işlemcinin performansını arttıracak ayarlar söyler misiniz performans modu falan var mıdır? Gigabyte anakartım var. Tam performans nasıl çalıştırabilirim işlemciyi birkaç güzel ayar var ise söyleyebilir misiniz?

Hocam konudan bağımsız XMP açık mı?

Windows güç seçeneklerinden yüksek performansı seçin ve BIOS'tan XMP'yi açın.

Arkadaşların dediği gibi XMP açık değilse aç. Ama muhtemelen açıktır. Sen yine de BIOS'tan girip kontrol et birden fazla XMP profili olabilir. Hangi profilde RAM'ler 3000 ya da 3200 MHz'de çalışıyorsa onu seçip kaydet. Eğer 2666 MHz'den başka seçenek yoksa RAM OC konusunu araştır. İşlemciden alacağın artıştan daha çok artış kazanırsın emin ol.

Arkadaşların dediği gibi XMP açık değilse aç. Ama muhtemelen açıktır. Sen yine de BIOS'tan girip kontrol et birden fazla XMP profili olabilir. Hangi profilde RAM'ler 3000 ya da 3200 MHz'de çalışıyorsa onu seçip kaydet. Eğer 2666 MHz'den başka seçenek yoksa RAM OC konusunu araştır. İşlemciden alacağın artıştan daha çok artış kazanırsın emin ol.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Tehlikeliymiş biraz.

Sanırım var hocam ben yeni anakart ve işlemci değişimi yaptım önceki anakartımda görememiştim ama bunda xmp kısmında profile 1'de 3200 yazıyor bu ayar sanırım değil mi?

Dosya Ekleri

• 20230531_143418.jpg
    20230531_143418.jpg
    222,1 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Aynen öyle. 3200'e alınca fark etmiştir biraz. Eğer işlemci soğutucusu alırsan tekrar konu açarsın işlemci OC için. Çünkü şahsen stok soğutucuyla OC önermem.

Geri
Yukarı