R5 5600 oyunda 90 derece ve üstünü görüyor

Okt3641

Centipat
Daha fazla  
RAM
CORSAIR 8GB (2x8GB) Vengeance Siyah DDR4 3000MHz CL16 Single Ram
Ekran kartı
AMD Radeon RX 6600 Sapphire
Anakart
Asus PRIME A320M-K
İşlemci
Ryzen 5 5600
Merhaba. Yeni aldığım işlemcim Ryzen 5 5600 ile GTA 5 Online‘da uzun süre boyunca oyun içerisindeydim ve AMD'nin yazılımındaki grafiğe baktığımda 90 ve üstünü gördum ve FPS düşmesileri de oluyordu ancak sonradan düzeldi. FPS düşmesi olmasının nedeni de tahminimce bu nedenden dolayıdır.
Not: AMD stock fan ve stock fanın üstünde gelen termal macunla kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında işlemci daha serin ve hız kaybı olmadan çalışıyor da uğraşmak lazım.
En basiti Ryzen Master ile otomatik all Core curve optimize yapın. Oyundaki CPU hızını ve ısıyı kenara not edin sonrasında ne olmuş ona da bakın.

Merhaba, bu yaptığım işlem sizin bahsettiğiniz işlem doğru mudur?
IMG_20230127_154748.jpg

Evet ama yanlış yazmışım :( per Core olacaktı. All Core tüm çekirdeklere eşit voltaj ayarlaması yapıyor, per Core her çekirdeğe tek tek farklı ayar yapıyor 30 40 dk sürer bu işlem...

Sıkıntı değil tekrardan yaparım çok teşekkür ederim sağ olun. Şu an bile biraz olsun fark var.

Sıkıntı değil tekrardan yaparım çok teşekkür ederim sağ olun. Şu an bile biraz olsun fark var.
Bu işlemden sonra ince ayar yapmaya çalışırsanız daha iyi sonuçlar elde ediyorsunuz.. işlemci kalitesine göre çekirdek voltajlarını daha da düşürebilirsiniz, anakarttan yapılması gereken bazı ayarlarda var, boost hızını da (+100 +200 ) bir miktar arttırabilirsiniz.. forumlar da 5000 serisi için curve optimizer konuları var merak ederseniz araştırıp uğraşabilirsiniz.. ama zaman alıcı bir iş, testlerde sorunsuz çalışan ayarlar, oyunlarda işe yaramıyor, örneğin mavi ekran verip kapanıyor.. bunları da zamanla ufak değişiklikler yaparak işlemcinin minimum voltajda vereceği maksimum hızı bulabiliyorsunuz..
benim 5600x 4.7 ghz ayarlı oyunlarda 4600 4700 arasında geziniyor daha aşağı düşmüyor, stok halde bu hızları kesinlikle görmüyordu.. kullandığım 12cm kule soğutucu ile ısı 60 65 civarında oluyor..

işin özü bu işlemciler stok halde fazladan voltaj tüketip gereğinden fazla ısınıyorlar..

Yeni konular

Geri
Yukarı