R5 5600 PBO+CO ayarları nasıl olmalı?

xenom0rphe

Megapat
Makaleler
6
Merhabalar. Ryzen 2700X'den 5600'e geçtim ve 2700X'deki gibi en iyi oyun performansını verebilecek şekilde UV+OC denemelerine başladım.
+200 Offset verdim ve CO'yu negatif all core 20 ayarladım. PBO Limit'i Motherboard'a ayarladım. Thermal Throttle Limit'i 99 yaptım. Şimdi 30 dakika R23 test yaptım fakat multicore 10100 skorunu ve single coreda ise 1430 üstünü görmedi. Çekirdek hızı R23 sırasında 4.55 ile 4.65 arasında gidiyor. Oyunlarda ise 30 dakika Battlefield 2042 denedim ve 4.65Ghz'den bir gram yukarı ya da aşağı oynamadı işlemci. Maksimum sıcaklık ise R23 multi core sırasında 72, BF2042 sırasında ise 67 oldu. Soğutucu Wraith Prism. Başka kullanıcılara baktığımda aynı şekilde PBO+UV yaptıklarında R23'de multi skorları 11-12K arası ve singleda ise 1500-1600 arasına erişiyorlar. Acaba atladığım bir şey mi var yoksa anakartımın dandik VRM'leri mi engel koyuyor? Ekstra öneri sunacak varsa çok iyi olur benim için.

Anakart: B450-F Strix
Ekran Kartı: RX 6700
PSU: FSP Hydro G PRO 750W Gold

Son düzenleyen: Moderatör:
PBO limit Advanced yapıp sırasıyla 120 80 140 ayarla termal 90 diğerleri olması gerektiği gibi yapmışsın zaten. Bu ayarlar 5600 için en optimize ayarlardir. Bu ayarlarda alacağın puan soğutucunun performansına göre artacaktır. Benim 5600X 11900 puan alıyor bu ayarlarla. Teklide 1600leri görmüştüm galiba, uzun zaman önce bir kere yapmıştım tek çekirdek testini. Soğutucu olarak DeepCool 240mm sıvı soğutma var. Test sırasında bütün çekirdekler yüke binince 4650 MHz de sabitleniyor, oyunlarda 4700 ile, 4850 MHz arasında gidiyor geliyor.

PBO limit Advanced yapıp sırasıyla 120 80 140 ayarla termal 90 diğerleri olması gerektiği gibi yapmışsın zaten. Bu ayarlar 5600 için en optimize ayarlardir. Bu ayarlarda alacağın puan soğutucunun performansına göre artacaktır. Benim 5600X 11900 puan alıyor bu ayarlarla. Teklide 1600LERI görmüştüm galiba, uzun zaman önce bir kere yapmıştım tek çekirdek testini. Soğutucu olarak DeepCool 240mm sıvı soğutma var. Test sırasında bütün çekirdekler yüke binince 4650 MHz de sabitleniyor, oyunlarda 4700 ile, 4850 MHz arasında gidiyor geliyor.

Hocam bende 5600X kullanıyorum MSI kart var acaba bana da ayarlarınızı verme imkanınız var mı kendi 5600X imde denemek istiyorum.
PBO limit Advanced.
120-80-140
Thermal throttle limit 90.
+200 offset.
Ve negative all Core -20
Acaba ayarlarınız bu şekilde mi?

Hocam bende 5600X kullanıyorum MSI kart var acaba bana da ayarlarınızı verme imkanınız var mı kendi 5600X imde denemek istiyorum.
PBO limit Advanced.
120-80-140
Thermal throttle limit 90.
+200 offset.
Ve negative all Core -20
Acaba ayarlarınız bu şekilde mi?

Soğutucun yeterliyse evet bu işlemci için Max ayarlar bunlar. Şu an 5700X kullanıyorum, 120-80-120 şeklinde ayarlı.

Soğutucun yeterliyse evet bu işlemci için Max ayarlar bunlar. Şu an 5700X kullanıyorum, 120-80-120 şeklinde ayarlı.

Bugün 120-80-140 yani üstteki yazdığım ayarı denedim ve PC açtığımda 60 dereceleri gördüm geri all Core -30 yaptım sizin vermiş olduğunuz ayarı deneyeceğim olmazsa all Core -30 devam edeceğim gayet stabil çalışıyor stock değere göre üstelik 2 derece düşmesinin yanı sıra Single Core aynı kalıp multi Core score arttı ve watt voltaj tüketimide azaldı yarın sabah sizin ayarlarınızı deneyeceğim teşekkür ederim bu kadar vakit geçmesine rağmen cevap verdiğiniz için.

Bugün 120-80-140 yani üstteki yazdığım ayarı denedim ve PC açtığımda 60 dereceleri gördüm geri all Core -30 yaptım sizin vermiş olduğunuz ayarı deneyeceğim olmazsa all Core -30 devam edeceğim gayet stabil çalışıyor stock değere göre üstelik 2 derece düşmesinin yanı sıra Single Core aynı kalıp multi Core score arttı ve watt voltaj tüketimide azaldı yarın sabah sizin ayarlarınızı deneyeceğim teşekkür ederim bu kadar vakit geçmesine rağmen cevap verdiğiniz için.

-30 stabil olması pek mümkün değil. All Core -20 iyidir. Sen stabil olduğunu sanarsın oyun oynarken video izlerken hiç ummadığın anda mavi ekran ya da farklı hatalar alırsın.

-30 stabil olması pek mümkün değil. All Core -20 iyidir. Sen stabil olduğunu sanarsın oyun oynarken video izlerken hiç ummadığın anda mavi ekran ya da farklı hatalar alırsın.

Sadece PBO limits disable ve all Core -30 kullanıyorum ve pek bir sıkıntı görmedim emin misiniz? PBO2 tuner üzerinden denemiştim -25 bayağı bayağı kullandım o stabildi zaten -30 çektim o da stabil duruyor.

Sadece PBO limits disable ve all Core -30 kullanıyorum ve pek bir sıkıntı görmedim emin misiniz? PBO2 tuner üzerinden denemiştim -25 bayağı bayağı kullandım o stabildi zaten -30 çektim o da stabil duruyor.

Problem yaşamıyorsan sıkıntı yok şanslısın iyi silikon denk gelmiş.

Problem yaşamıyorsan sıkıntı yok şanslısın iyi silikon denk gelmiş.

Hocam genelde gördüğüm kadarı ile -30 zaten birçok 5000 serisi kullanıcısında düzgün çalışıyor bende bu alttaki videolardan sonra bu PBO işine girmek istemiştim tek tek -15'ten başlayarak test ettim -30 kadar geldim Cinebench R23 1492 - 11200 puan alıyorum 5600X ile stok ayarlar ise 1481 - 10100 stok ayarları çok düşük olduğu için PBO ile uğraştım ve multi Core biraz daha olur seviye getirdim acaba Ryzen Master üzerinden per Core kullandıysanız önerir misiniz oradaki ayarlar BIOS geçirip direk onu kullanmaya ne diyorsunuz ya da direk PBO enabled yapmak mı mantıklı sıvı soğutmam var sizce hangisi daha mantıklı yapılmasını mantıklı buluyorsunuz?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ek olarak sormuşken şunu da sorayım.
PBO limit Advanced.
120-80-140
Platform thermal throttle limit 90.
Max CPU Boost clock override +200
Ve negative all Core -20
Denediğimi söylemiştim acaba buradaki 120-80-140 sırasını hangisi tdc edc onu da söyleyebilir misiniz anakartlara göre değişiklik olduğu için ben kendi anakartımda.
Ppt 120.
Tdc 80.
Edc 140.
Sırası ile girdim doğru mu girmişim bilmiyorum ama bu ayarları girer girmez PC açılışta 60 derece gördüm sıvı soğutma olmasına rağmen o yüzden direk değiştirip all Core -30 yaptım çok iyi değil ama kötüde değil daha iyi bir sonuç elde edersem ona geçmek isterim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı