R5 5600 RTX 3060 sistem Cinebench R23 çoklu çekirdek testinde 11000 puan alıyor

anilcaliskan

Kilopat
Makaleler
1
İnternetten baktığımda R5 5600 işlemci CB23'te multi Core testinde 11000, Single Core 1500 civarı değerler alınıyor. Fakat bizim ultıma-3060 kasada çıkan skor multi Core 9100, Single Core 1400. cihazda Windows 11 Home mevcut, bütün sürücüleri kendi sitelerinden kuruldu. Klasik her zaman yaptığımız gibi yani. Sistem detaylarını aşağıya ekliyorum.

İŞLEMCİ:
AMD Ryzen 5 5600 3.5GHz
ANAKART:
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS
EKRAN KARTI:
ASUS GeForce TUF RTX 3060 V2 OC 12GB GDDR6 192bit
RAM:
Adata XPG 2x8GB 3600MHz DDR4 AX4U36008G18I-SR30
SSD:
ADATA Legend 710 1TB PCIe NVMe
KASA:
VENTO VG15FE RGB ATX
PSU:
FSP Hyper Pro H3-650 650W 80+ Bronze

İnternetten baktığımda R5 5600 işlemci CB23'te multi Core testinde 11000, Single Core 1500 civarı değerler alınıyor. Fakat bizim ultıma-3060 kasada çıkan skor multi Core 9100, Single Core 1400. cihazda Windows 11 Home mevcut, bütün sürücüleri kendi sitelerinden kuruldu. Klasik her zaman yaptığımız gibi yani. Sistem detaylarını aşağıya ekliyorum.

İŞLEMCİ:
AMD Ryzen 5 5600 3.5GHz
ANAKART:
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS
EKRAN KARTI:
ASUS GeForce TUF RTX 3060 V2 OC 12GB GDDR6 192bit
RAM:
Adata XPG 2x8GB 3600MHz DDR4 AX4U36008G18I-SR30
SSD:
ADATA Legend 710 1TB PCIe NVMe
KASA:
VENTO VG15FE RGB ATX
PSU:
FSP Hyper Pro H3-650 650W 80+ Bronze
Arka planda çalışan herhangi bir uygulama / sıcaklık veya frekans değerleri farklılıkları dolayısıyla bu tür programlar hiçbir zaman tam olarak eşit puan vermezler. Tabii ki yakın olması gerekir, yüklediğiniz programları ve sıcaklık değerlerini gözden geçirin isterseniz. Ayrıca CPB açık değilse açın.

İşlemci sıcaklığınızı kontrol edin. Muhtemelen termalden dolayı.
Arka planda çalışan herhangi bir uygulama / sıcaklık veya frekans değerleri farklılıkları dolayısıyla bu tür programlar hiçbir zaman tam olarak eşit puan vermezler. Tabii ki yakın olması gerekir, yüklediğiniz programları ve sıcaklık değerlerini gözden geçirin isterseniz. Ayrıca CPB açık değilse açın.
CPB açık, sıcaklık 80 bandında. Başka açık bir uygulama yok.

Bende de aynı ekran kartı ve işlemci var ve aynı zamanda bende bu sorunu yaşıyorum sıcaklıklar bende makul seviyelerde hava soğutma olduğunu düşünürsek ama çoklu çekirdek puanı 10 bini bile bulmuyor gördüğünüz gibi konuyu takipteyim eğer bir çözüm varsa bende uygulamak isterim:
Cinebench.png

CPB açık, sıcaklık 80 bandında. Başka açık bir uygulama yok.
80 dereceye kadar çıktığına göre tahminimce stok soğutucu kullanıyorsunuz. Boştaki maksimum turbo frekansına 80 derecedeyken de ulaşabiliyor mu? Ayrıca eğer gerçek kullanım senaryolarında bir performans düşüklüğü yoksa ben olsam sorun etmezdim. Sonuçta bu programlar sentetik test programı, gerçekten uzak sonuçlar verebiliyor bazen.

Bende de aynı ekran kartı ve işlemci var ve aynı zamanda bende bu sorunu yaşıyorum sıcaklıklar bende makul seviyelerde hava soğutma olduğunu düşünürsek ama çoklu çekirdek puanı 10 bini bile bulmuyor gördüğünüz gibi konuyu takipteyim eğer bir çözüm varsa bende uygulamak isterim:
Eki Görüntüle 1696868
Umarım sizde bir çözüm bulursunuz hocam. Bulursam mutlaka konuya eklerim.
80 dereceye kadar çıktığına göre tahminimce stok soğutucu kullanıyorsunuz. Boştaki maksimum turbo frekansına 80 derecedeyken de ulaşabiliyor mu? Ayrıca eğer gerçek kullanım senaryolarında bir performans düşüklüğü yoksa ben olsam sorun etmezdim. Sonuçta bu programlar sentetik test programı, gerçekten uzak sonuçlar verebiliyor bazen.
Valla sistemde CPU tabanlı oyunlar oynandığı için peşine düştük açıkçası, özellikle Valorant oynamak için alındı sistem. Normal kullanımda bir sorun yok tabiki ama sonuçta sadece bu oyunu oynamak için nereden baksan 20000₺ harcandı kasaya. Doğal olarak en azından ortalama değerlere yaklaşsın istiyoruz.

4.4 bandına çıkıyor bu sıcaklıklarda.

Ben sorunu çözdüm BIOS'tan PBO ayarını otomatikten enabled seçeneğine getirdim ve 11073 puan aldım çoklu çekirdekte ama sıcaklıklarda gözle görülür artış oldu:
PBO Enabled.png

Ben sorunu çözdüm BIOS'tan PBO ayarını otomatikten enabled seçeneğine getirdim ve 11073 puan aldım çoklu çekirdekte ama sıcaklıklarda gözle görülür artış oldu:
Eki Görüntüle 1697061
Yanıtınız içim teşekkürler, cihazda oyun oynanıyor bittiğinde PBO'ya bakacağım. Sizde de Gaming.gen.tr ULTIMA 3060 kasa mı mevcut yoksa sadece aynı anakart ve ekran kartı mı mevcut? Birde stok soğutucu mu kullanıyorsunuz, bende sıcaklıklar boştayken bile 55-60 bandında geziyor.

Yanıtınız içim teşekkürler, cihazda oyun oynanıyor bittiğinde PBO'ya bakacağım. Sizde de Gaming.gen.tr ULTIMA 3060 kasa mı mevcut yoksa sadece aynı anakart ve ekran kartı mı mevcut? Birde stok soğutucu mu kullanıyorsunuz, bende sıcaklıklar boştayken bile 55-60 bandında geziyor.
Merhaba. Bende Arctic Freezer 34 eSports Duo hava soğutucusu var ve bende boşta 39 derece işlemci Witcher 3'te ise 60 derecelerde geziyor ayrıca PBO ayarını aktif ettikten sonra %100 yük altında yukarıda ki sıcaklık değerlerini aldım son olarak bende kendi topladığımız kasa mevcut hazır sistem değil yani sadece ekran kartı ve işlemci sizinkiyle aynı.

Geri
Yukarı