Çözüldü R5 5600 RTX 3060 sistemde oyunlarda görüntü bozuluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

wyusuf58w

Hectopat
RAM
XPG Gammix D30 8GB 3200 MHz DDR4 CL16 x2
SSD veya HDD modeli
Samsung 980
Ekran kartı
İNNO3D Twin 2x RTX 3060
Anakart
MSİ B450M PRO VDH MAX
İşlemci
R5 5600
RTX 3060 yeni bir sistemim var. Bazı oyunlarda görüntü sorunuyla karşılaştım. Red Dead Redemption 2 ve Forza Horizon 5 oyununda Alt Tab yapınca görüntü resimdeki gibi oluyor. Truckers MP'de öndeki tıra çok yaklaşınca ve RDR2'nin ve FS22'nin yükleme ekranında ekran parlaklığı da çok hızlı şekilde pırpır ederek artıp azalıyor. Sadece RDR2'de bazen ekranın sol üstünde yeşil kutular çıkıp kayboluyor, haricinde hiçbir sorun yok. Bu neden kaynaklanır? Başka oyunlarda oynuyorum onlarda sorun yok.

IMG_20230120_183531.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
RDR2'yi hatırlamıyorum fakat Forza Horizon 5'te masaüstü ile aynı yenileme hızı ayarlı fakat G-SYNC yenileme hızını düşüyorsa onu bilmiyorum çünkü oyunda 70 80FPS alıyorum masaüstü 144Hz'e ayarlı.

G-Sync kapatıp da deneyebilirsin. Değişme olacak mı diye olmazsa geri açarsın.
Oyun içi yenileme hızınla masaüstü yenileme hızın farklı olabilir. Monitör bu alt-tab geçişleri esnasında yenileme hızını değiştirdiğinden saniyelik ekran kararması ve açılmadan sonra anlık bozulma yaratabilir.

Oyun içerisinde kaç hz, masaüstünde kaç hz kullanıyorsun ayarlardan kontrol et.

RDR2'yi hatırlamıyorum fakat Forza Horizon 5'te masaüstü ile aynı yenileme hızı ayarlı fakat G-SYNC yenileme hızını düşüyorsa onu bilmiyorum çünkü oyunda 70 80FPS alıyorum masaüstü 144Hz'e ayarlı.

G-Sync kapatıp da deneyebilirsin. Değişme olacak mı diye olmazsa geri açarsın.

Çözüm
RTX 3060 yeni bir sistemim var. Bazı oyunlarda görüntü sorunuyla karşılaştım. Red Dead Redemption 2 ve Forza Horizon 5 oyununda Alt Tab yapınca görüntü resimdeki gibi oluyor. Truckers MP'de öndeki tıra çok yaklaşınca ve RDR2'nin ve FS22'nin yükleme ekranında ekran parlaklığı da çok hızlı şekilde pırpır ederek artıp azalıyor. Sadece RDR2'de bazen ekranın sol üstünde yeşil kutular çıkıp kayboluyor, haricinde hiçbir sorun yok. Bu neden kaynaklanır? Başka oyunlarda oynuyorum onlarda sorun yok.

Eki Görüntüle 1639317
Ekran kartını sök tak, ama düzgün bağlandığından emin ol. Bir ihtimal TR yama sebep olmuş olabilir. Diğer ihtimal ekran kartının arızalı olması.

Monitörün kendi ayarlarından G-Sync'yi kapattım tüm sorunlar çözüldü fakat G-Sync kullanamıyorum böyle de. Ayarı vs. var mı?

G-Sync nasıl kullanabilirim peki, bu şekilde kullansam donanımsal olarak ekran kartı yönünden ya da monitör yönünden bir sorun çıkarır mı?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı