R5 5600 - RTX 3060 Ti sistem oyunlarda kilitleniyor

Rezny

Hectopat
Daha fazla  
Selam, TFT oynarken her maç olmamak kaydıyla oyun arada donup bilgisayarı kilitliyor. 2. ekranda video vs açık oluyor TFT oynarken video devam ediyor sesler geliyor ama oyun donup kalıyor ve hiçbir şeye tıklayamıyorum bilgisayarda tek çare yeniden başlatmak kalıyor. Aynı şekilde bugün Forza 4 oynamak istedim açtım oyunu, oyun açılma ekranı geliyor sonra kapanıyor oyun bilgisayarda arkada Discord, Steam vs. her şey çöküyor ve critical error diyor hatada. Ne yaptıysam o da düzelmedi. Son olarak bu 3 gündür falan Spider-Man oynuyorum bilgisayarda, Steam'den aldım oyunu oyunda bir sorun yoktu oynuyordum gayet akıcı sorunsuz, bugün Forza'da yaşadığım sorunlardan sonra Spider-Man'da oyundan attı error verdi vs. ben de size sormak istedim. Benim düşüncem şu sistem özelliklerimi aşağıya yazacağım ama bende G.Skill 2 tane RAM var ikisi de aynı özellikte aynı RAM ancak birisi 3 yıllık birisi 3 aylık ve içindeki çipler farklı bundan dolayı oluyor olabilir diye düşünüyorum. Aynı zamanda XMP açıp 3000 MHz yapınca da bilgisayar kilitlenip kapanıyor. Şu anda 2133 MHz'de kullanıyorum.

Sistem özellikleri:
Gigabyte RTX 3060 Ti.
Ryzen 5 5600.
MSI B450 M Pro M.2 Max.
2X G.Skill Ripjaws V 8 GB 3000MHz DDR4 RAM
Corsair 550W 80+
500GB M.2 SSD.
500 GB HDD.

Not: PSU yetersiz diye düşünenler olabilir belki ama bence yeterli şayet Spider-Man'ı Very high RTX açık 7-8 saatdan fazla oynadım hiçbir sorun olmadı.
Not 2: Bütün sürücülerim güncel driverlar tam, Windows 11 Update vs. her şeyi yaptım düzelmedi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bana soracak olursanız Ramlerden kaynaklı olma ihtimali çok yüksek. Sizin de dediğiniz gibi seri numaraları vs. farklı olduğu için dengesizlik yaratıyor olabilir. XMPde buna işaret ediyor.

Geri
Yukarı