R5 5600, RTX 3070 sisteme 600 watt PSU yeterli midir?

Kryxa

Picopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci Modeli : AMD Ryzen 5 5600 3.5GHz 32MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm İşlemci

Ekran Kartı Modeli : ASUS DUAL GeForce RTX 3070 V2 OC 8GB GDDR6 256Bit

Anakart: ASUS B450M DRAGON 4400MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 mATX Anaka

RAM: Adata XPG 16GB (2×8) 3200MHz DDR4 Single Kit Ram AX4U32008G16A-SR30

SSD:ADATA Legend 750 500GB PCIe NVMe Okuma 3500MB – Yazma 3000MB M.2 SSD

Kasa:XPG Valor Air Rainbow RGB Siyah Mid Tower 600W 80+ Bronze Gaming Kasa
Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi bir sorun olur mu? Almış olduğum ürünün linki:
Bilgisayar daha elime ulaşmadı fişe taktığım gibi patlayacak vs hayaller kurmaya başladım. Zaten başlangıç seviyesi bir sistem olarak aldım yükseltmeler elbet olacak sizce PSU değişiminde acele edeyim mi RTX falan da açacağımı sanmıyorum R6 Valorant RDR2 GTA 5 Cyberpunk LoL Dying Light Far Cry oynadığım oyunlardan bazıları Ultra ayarlarda oynasam PSU patlar mı sizce hemen kullanmadan PSU değişsem mi yoksa idare eder mi? 6 ay boyunca günde 5 6 saat oynarım maksimum.
Yardımcı olan tüm arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
2TB Seagate Barracuda ekledim zaten bilgisayar gelmedi şu an genel olarak oynayacağım oyunlar onlar Xbox One S kullanıcsıyım şu anda.

Hocam ne tarz oyunlarla sistem sapıttı sizin ben rekabetçi oynamayı severim ve rekabetçide ayarları fullemem genelde performans odaklı olur benim için.

Dostum bu öyle bir şey değil 😅 araba gibi ben çok zorlamam abey demek gibi oldu😂 600W ucu ucuna yetecek dediğimizde sistemi stok ayarlarda tam yükte calistirabilecek demek istiyoruz aksi takdirde onermeyiz zaten. Dikkat et derken işlemciye ekran kartına OC uygulamak problem çıkarabilir demek istedim.

Bu konuda da yine bir buram buram güç tüketimi bilgisizliği mevcut.

Biraz tablo okuyabilen herkes sistemin maksimum tüketeceği güç seviyelerini görebilir. Yok PSU yükseltin, yok yetmez bilmem ne falan manasız şeyler.

Her şey kağıt üzerindeki olmuyor maalesef, bunu üreticiler iyi bildikleri için yüksek W değerlerine sahip güç kaynakları oneriyorlar genelde. Bende bizzat yaşadığım problemi paylaştım.

Her şey kağıt üzerindeki olmuyor maalesef, bunu üreticiler iyi bildikleri için yüksek W değerlerine sahip güç kaynakları oneriyorlar genelde. Bende bizzat yaşadığım problemi paylaştım.
Kağıt üzerinde olmayan nedir? Bir sistemin tüketeceği güç bellidir. Bu siteler, bu incelemeleri bilerek yapıyor. Hangi geniş manada bilinen bir sistem maksimum yükte 400W çekip 600W standart PSU kullanıldığı için sorun çıkarmış? Bana böyle gerçekliği bulunmayan şeyler söylemeyin. TechPowerUp, Guru3D falan bilmiyor bu işi yani? Komik.

Hayır öyle demek istemedim, her güç kaynağı aynı kalitede olmuyor, her sistemde aynı bileşenler kullanılmıyor. İşlemciye ekran kartına ayrı ayrı hız aşırtma uygulamak, yani bir sürü değişken durum olabiliyor. Ben problem yaşadığım için uyarmak istedim sadece.

Hayır öyle demek istemedim, her güç kaynağı aynı kalitede olmuyor, her sistemde aynı bileşenler kullanılmıyor. İşlemciye ekran kartına ayrı ayrı hız aşırtma uygulamak, yani bir sürü değişken durum olabiliyor. Ben problem yaşadığım için uyarmak istedim sadece.
Sizin problem yaşamanız herkesin bu problemi yaşayacağı anlamına gelmez. R5 5600'e OC yapılsa ne kadar güç harcayacak? RTX 3070'in değerleri ne kadar sapıtacak? OC yapınca 200W yük binmiyor. Öyle bir durum yok.

Ayrıca bu PSU sattırma furyasına da bir açıklık getirelim.

AMD'nin bu kart için 650W PSU önermesi söz konusu.

Kartın tükettiği güç ortada. Siz orta seviye bir 550W güç kaynağı sahibiyseniz sisteminizde 5800X3D bile olsa sorun yaşamazsınız.

Burada üreticileri "doğrusunu bilirler" diye ele alacaksak gerçekten işimiz var. Nvidia, AMD, Intel. Hepsinin amacı farklı sistem bileşenlerini sattırmaya çalışmaktır. Teknoloji kanallarının oluşumu ise bir şeylere ışık tutma amaçlıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı