R5 5600 RTX 3070Ti sistem oyunlarda DirectX hatası veriyor

cakirtmr

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar, yeni aldığım hazır sistemin parça listesi şu şekilde, ryzen 5600, gigabyte aorus 3070ti, gigabyte b550 gaming x v2, gskill 3600 mhz 8gbx2. Sistem üzerinde deneme sürümü windows 10 ile geldi. Windows ve bios dahil bütün sürücülerimi güncelledim. Biostan ramleri xmp 1 3600 mhz yaptım. İşlemci kısmında bir değişiklik yapmıştım overboost ile alakalı fakat pubg de sürekli çökme yaşadım. Ardından insurgency sandstorm da çöktü. Bir tek csgo sorunsuz çalışıyordu. İşlemci ayarlarını hem ryzen master hem de biostan defaulta çektim ilginç bir şekilde pubg ve insurgency düzeldi. Fakat şimdi bf1 satın aldım ve 1 saat içerisinde 3 kez şu aşağıdaki hatayı aldım. Sıcaklık derecelerim 67-68 i geçmiyor. Sorun ne olabilir soğuttu beni resmen bilgisayar. Diğer oyunlardaki hataların resmi yok ama yanlış hatırlamıyorsam pubg directx ile alakalı bir hata vermşti. Yardımlarınızı bekliyorum.

Ekran Görüntüsü (4).png

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam, yeni aldığım hazır sistemin parça listesi şu şekilde, Ryzen 5600, Gigabyte Aorus 3070 Ti, Gigabyte B550 Gaming X v2, G.Skill 3600 MHz 8gbx2. sistem üzerinde deneme sürümü Windows 10 ile geldi. Windows ve BIOS dahil bütün sürücülerimi güncelledim. BIOS'tan RAM'leri XMP 1 3600 MHz yaptım. İşlemci kısmında bir değişiklik yapmıştım overboost ile alakalı fakat PUBG de sürekli çökme yaşadım. Ardından Insurgency Sandstorm da çöktü. Bir tek CS:GO sorunsuz çalışıyordu. İşlemci ayarlarını hem Ryzen Master hem de BIOS'tan defaulta çektim ilginç bir şekilde PUBG ve Insurgency düzeldi. Fakat şimdi BF1 satın aldım ve 1 saat içerisinde 3 kez şu aşağıdaki hatayı aldım. Sıcaklık derecelerim 67-68'i geçmiyor. Sorun ne olabilir soğuttu beni resmen bilgisayar. Diğer oyunlardaki hataların resmi yok ama yanlış hatırlamıyorsam PUBG DirectX ile alakalı bir hata vermşti. Yardımlarınızı bekliyorum.

Eki Görüntüle 1845922

Kurduğun ekran kartı sürücüsünden kaynaklı olabilir bir önceki sürümünü falan deneyebilirsin.

DDU ile sürücüleri güvenli modda kaldırıp sıfırdan tekrar kurmayı bir deneyin. Dxwebsetup indirip gereken dosyaları da bir kurun.

DDU ile sürücüleri kaldırıp tekrar kurdum. Oyuna girdim 5 dk geçti geçmedi aynı hatayı verdi. İnsurgency Sandstorma girdim, saatlerce oynadığım oyun yine 5-10 dk içerisinde şu alttaki hatayı verdi bu sefer de. Kafayı yemek üzereyim hayırlısı.
Ekran Görüntüsü (6).png

Sebebi bu muydu bilmiyorum ama biostan xmp devre dışı bırakarak ramleri default frekansa çektim. Oyuna girdim ve 2 saati geçik bir süre hiç çıkmadan oynadım hata falan vermedi. Acaba ramlerde mi problem var? Yoksa anakart mı ?

Dostum sorunun RAM, anakart, ekran kartı bu üçünden biri sebep oluyor farklı farklı bileşenlerle denemeni öneririm sırayla imkanın varsa.
Elimde başka bileşen olmadığı için deneme imkanım yok fakat bugün biostan xmp profili kapadıktan sonra epey denedim. Hiçbir şekilde hatayla karşılaşmadım. Ne gibi bir yol izlemeliyim? Memtest ile ramleri mi kontrol etmeliyim?

Son düzenleme:
DDU ile sürücüleri kaldırıp tekrar kurdum. Oyuna girdim 5 dk geçti geçmedi aynı hatayı verdi. Insurgency Sandstorm'a girdim, saatlerce oynadığım oyun yine 5-10 dk içerisinde şu alttaki hatayı verdi bu sefer de. Kafayı yemek üzereyim hayırlısı.
Eki Görüntüle 1846041

Sebebi bu muydu bilmiyorum ama BIOS'tan XMP devre dışı bırakarak RAM'leri default frekansa çektim. Oyuna girdim ve 2 saati geçik bir süre hiç çıkmadan oynadım hata falan vermedi. Acaba RAM'lerde mi problem var? Yoksa anakart mı?

Elimde başka bileşen olmadığı için deneme imkanım yok fakat bugün BIOS'tan XMP profili kapadıktan sonra epey denedim. Hiçbir şekilde hatayla karşılaşmadım. Ne gibi bir yol izlemeliyim? Memtest ile RAM'leri mi kontrol etmeliyim?

Anakart veyahut RAM sana sıkıntı yaratıyor olabilir başının ağrımayacağı en rahat yol bir bilgisayarcı bulup farklı RAM'lerle denemen XMP açık şekilde eğer hata almazsan sorunun RAM ama alırsan anakarttan şüphelenebilirsin. Güç kaynağını bilmiyorum ama bu tarz sorunlarda güç kaynağında problem çıkma olasılığı aşırı düşük senle aynı problemi yaşadım. Ben ilk RAM'i değiştim masraf ettim sorun anakartta çıktı anakart değişince sorunum çözüldü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart veyahut RAM sana sıkıntı yaratıyor olabilir başının ağrımayacağı en rahat yol bir bilgisayarcı bulup farklı RAM'lerle denemen XMP açık şekilde eğer hata almazsan sorunun RAM ama alırsan anakarttan şüphelenebilirsin. Güç kaynağını bilmiyorum ama bu tarz sorunlarda güç kaynağında problem çıkma olasılığı aşırı düşük senle aynı problemi yaşadım. Ben ilk RAM'i değiştim masraf ettim sorun anakartta çıktı anakart değişince sorunum çözüldü.
Manuel olarak nasıl mhz ayarlayıp voltaj vericeğimi bilmediğim için xmp kapalı kullandım bir süre. Anakartım gigabyte. Easytune diye bir programı varmış gigabyteın. Yükledim ve biostan xmp açık 3600 e çektim. Sonra easytune programından sadece ram frekansını 3200 e çekebileceğim bir seçenek buldum. Daha arada bir değer yoktu. Şu an için 3200 mhz çalışıyorlar ve sıkıntı yok. Saatlerce deneme fırsatım oldu. İleri doğru ramleri 32 yapmayı düşünüyorum o zaman bakıcaz artık anakart mıymış ram miymiş.

Geri
Yukarı